Aplinkiniai nepaliauja stebėtis, kodėl keturiasdešimtmetis Tomas Andrejauskas „šiltą vietelę“ banke iškeitė į įtampos, nuolatinių iššūkių ir nepastovumo kupiną verslą. Ar patyrusiam bankininkui, stojusiam prie jaunos biotechnologijų įmonės „ProBioSanus“ vairo, pavyks pagauti sėkmės paukštę?
„Atvirai kalbant, aš klausiau Tomo: ar tu suvoki, kur eini? Verslas – ne bankas, čia gana dažnai būna, kad atlyginimas nesumokamas laiku“, – sako Verslo angelų fondo valdytoja Daiva Rakauskaitė.
„Žvelgiant iš racionaliosios pusės tikrai buvo sunku suprasti, kaip galima aukštą poziciją banke iškeisti į tokį arklišką darbą. Juk mes dar tik pradedame šį verslą, o tai reiškia, kad mūsų laukia daugybė sunkumų. Tačiau Tomas atėjo su dideliu entuziazmu, ir aš manau, kad mes kartu tikrai daug nuveiksime“, – papildo „ProBioSanus“ įkūrėja ir viena investuotojų Rasa Vogelius, nuo kurios idėjos ir prasidėjo naujos biotechnologijų įmonės istorija.
40 metų T.Andrejauskas po dvylikos metų darbo banką „Swedbank“ paliko 2012 m. lapkritį, o netrukus tapo vos pernai įkurtos biotechnologijų įmonės „ProBioSanus“ generaliniu direktoriumi. Verslo administravimo magistrui T.Andrejauskui banke pavyko padaryti stulbinamą karjerą – pakilti iki valdybos pirmininko pavaduotojų, o pastaruoju metu – iki „Swedbank markets“ tarnybos Lietuvai vadovų.
Vienas iš nedaugelio nesistebėjusiųjų T.Andrejausko sprendimu išeiti iš banko buvo jo kurso draugas universitete bei kolega tuomečiame „Hansabanke“ Darius Nedzinskas, šiuo metu einantis verslo klientų departamento direktoriaus pareigas įmonėje „Lietuvos draudimas“. Kodėl?
„Jam būdingas analitiškumas, gebėjimas susigaudyti situacijoje ir atkaklumas siekiant užsibrėžto tikslo, todėl, manau, tai gana logiškas ir gerai pamatuotas žingsnis, – aiškina D.Nedzinskas. – Kiekvienam tam tikrais gyvenimo laikotarpiais ateina pokyčių metas. Na, o jei turi gerą idėją ir ja tiki, 40 metų yra tas amžius, kai žmogus dar gali ryžtis priimti ir gana radikalius sprendimus.“
Pasak D.Nedzinsko, T.Andrejauskas visada pasižymėjo verslumu, o banke įgytos žinios jam, kaip įmonės vadovui, tikrai leis jaustis tvirtai. „Dirbdamas banke jis turėjo galimybę į įvairių sričių verslą pasižiūrėti kaip iš paukščio skrydžio, pamatyti įvairias nesėkmes ir pasimokyti iš svetimų, o ne iš savų klaidų. Įgimtas verslumas ir bankinė patirtis, manau, yra geras derinys ir didelė vertybė jam dalyvaujant nuosavame versle“, – įsitikinęs pašnekovas.
Vis dėlto D.Nedzinskas pripažįsta, kad darbas banke, kur, nepaisant einamų pareigų ir atsakomybės, vis tiek esi tik samdomas darbuotojas, ir nuosavame versle skiriasi iš esmės: „Jei nori ramiai sulaukti pensijos, tai bankas tikrai gera vieta tai padaryti, o privačiame versle kasdien esi kaip ant keptuvės ir bet kuriuo metu gali prarasti viską.“
Ar T.Andrejauskui pavyks įveikti šį iššūkį?
Sieks pakeisti vartotojų įpročius
Versle bankininkas T.Andrejauskas nėra visiškas naujokas. Dar būdamas studentas jis buvo vienas finansų maklerio įmonės „Suprema“ bendrasavininkių, kol po kelerių metų išėjo dirbti į tuometį „Hermio“ banką ir šiame sektoriuje pasiliko ilgam. Tiesa, dirbdamas banke jis yra investavęs į keletą įmonių, buvo vienas projekto „Unikalu Lt“, pasiūliusio atributikos liniją Europos krepšinio čempionato Lietuvoje proga, investuotojų.
„Kai kurios investicijos atsipirko, kai kurios ne. Bet klaidinga į atsipirkimą žiūrėti vien tik per pinigą, nes vertė gali būti ir supratimas, kurį tu gauni ir vėliau gali panaudoti. Tai šiandien aš ir darau – panaudoju anksčiau įgytą patirtį, ir ji man labai praverčia“, – sako T.Andrejauskas, iš pradžių susidomėjęs pasiūlymu tapti vienu iš naujos biotechnologijų įmonės „ProBioSanus“ investuotojų, o praėjusių metų pabaigoje paskirtas ir šios įmonės vadovu.
Pasak jo, bankas yra puiki organizacija, nes darbuotojui sudaroma daug galimybių tobulėti ir daryti karjerą. Be abejo, ir užsidirbti: dirbdamas banke T.Andrejauskas gaudavo solidų atlyginimą, o įgyti investavimo įgūdžiai jam leido savo turimas pajamas dar ir sėkmingai padidinti. Tad į įvairius verslo projektus jis investuodavo ne skolintas, o savo asmenines lėšas. „ProBioSanus“ veikla pradėta taip pat be jokių paskolų.
T.Andrejauskas, be abejo, galėjo ir toliau investuoti likdamas dirbti banke, bet vis dėlto pernai jis nusprendė kitaip. Kodėl? „Tikrai ne todėl, kad banke blogai, – atsako pašnekovas. – Tiesiog norėjosi ko nors naujo. Daugiau iššūkių. Kaip sakoma, atsibodo visą laiką namie koldūnus virti – reikia imti lanką ir eiti pamedžioti.“
Supratęs, kad banke pasiekė jau beveik viską, kas įmanoma, T.Andrejauskas visa galva pasinėrė į verslą, į sau visiškai naują ir neatrastą biotechnologijų sritį. Tačiau tvirtina tai padaręs be baimės, nes kaip niekada tiki tuo, ką dabar daro.
„ProBioSanus“ veiklą pradėjo iš tiesų ambicingais tikslais – per kelerius metus pakeisti vartotojų įpročius, kad šie vietoje įprastų sterilizuojamųjų cheminių valiklių savo buityje naudotų naujos kartos aplinkai saugų produktą – valymo priemones su gerosiomis bakterijomis probiotikais. T.Andrejauskas neabejoja, kad būtent probiotiniams valikliams priklauso ateitis ir kad jie jau gana greitai taps masinio vartojimo preke valymo ir higienos priemonių srityje.
Šiuo metu „ProBioSanus“ gamina ir parduoda Lietuvoje bei Skandinavijos šalyse apie dešimt skirtingų valymo ir higienos priemonių: nuo probiotinio indų ploviklio, savo populiariausio gaminio, iki antialerginio purškiklio. Vėliau jų asortimentas bus plečiamas.
Vos pernai įregistruota įmonė Vilniuje jau turi nedidelę gamyklą, kurioje įrengta pagal britų partnerių sukurtą ir Lietuvos mokslininkų adaptuotą receptūrą gaminamų valymo priemonių gamybos linija. Be to, pavasarį įmonė pradės savo laboratorijos įrengimo darbus – tam „ProBioSanus“ buvo skirta daugiau nei milijono litų europinė parama. Šioje laboratorijoje bus auginamos gerosios bakterijos, atliekami tyrimai, kuriami ir išbandomi nauji produktai.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-4-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.