2016 Sausio 14

Karas su terorizmo

Islamo ekstremizmas: kodėl jis toks patrauklus jauniems žmonėms?

veidas.lt

Teroro išpuolis Džakartoje / "Sanpix" nuotr.

Teroro aktams drebinant pasaulį nuo Stambulo iki Džakartos (mažiausiai 2 civiliai ir 5 teroristai žuvo per kelis išpuolius Indonezijos sostinėje), ekspertai nagrinėja, kas gi skatina jaunus žmones prisijungti prie islamistų.

“Tai turi neraminti kiekvieną”, – BBC teigė Naujojo Pietų Velso (Australija) policijos vadovo pavaduotojas Catherine Burn.

Ji kalbėjo po to kai 15-metis buvo apkaltintas sąmokslu surengti išpuolį Australijoje. Anksčiau pranešta, kad viena iš dviejų mergaičių, kurios pabėgo iš namų Australijoje į Islamo valstybė (ISIS arba “Daesh”) Sirijoje, buvo mirtinai sumušta, nes bandė pabėgti. jai tebuvo 17-a. 15-metė jos draugė buvo nužudyta per mūšius 2014 m.

Nors dauguma islamistų vyresni nei paaugliai, tačiau pastarųjų dalyvavimas islamistinėje veikloje auga.

Jauni islamistai nėra tokie naudingi rengiant teroro išpuolius, bet jie labai praverčia skleidžiant ideologiją ir darant įtaką kitiems.

Suimtų nepilnamečių dėl teroro išpuolių rengimo Jungtinėje karalystėje nuo 2013-2014 m. iki 2014-2015 m. išaugo dvigubai – nuo 8 iki 15 asmenų. Iš viso dėl tokių kaltinimų 2014 m. suimta 315 asmenų, trečdaliu daugiau nei prieš tai metais.

Ekspertai teigia, kad tai rodo, jog jaunimo trauka islamo ekstremizmui auga.

“Mes matome, kad tai vyksta vis dažniau, ir vis dažniau susiję su Islamo valstybės kilimu, – tvirtina džichadizmo ekspertas Charlie Winteris. – Ir tai nėra atsitiktinumai.”

Pagrindinis “Daesh” taikinys – jauni žmonės nuo 16 iki 24 metų. Vokietijos radikalizacijos ir derakalizacijos studijų instituto vadovas Danielis Koehleris tvirtina, kad radikalizacijos procesas  gali prasidėti net nuo 11 ar 12 metų amžiaus.

Internetas – svarbiausia. ISIS pagamina vidutiniškai 30-40 geros kokybės video per dieną, beveik visomis kalbomis.

Jauni islamistai nėra tokie naudingi rengiant teroro išpuolius, bet jie labai praverčia skleidžiant ideologiją ir darant įtaką kitiems. Be to, prie jų lengviau prieiti. Paaugliams žymiai lengviau padaryti įspūdį ir užmegzti santykius. Didžioji darbo dalis taip pat atliekama lengvesniu būdu – internetu.

“Internetas – svarbiausia. ISIS pagamina vidutiniškai 30-40 geros kokybės video per dieną, beveik visomis kalbomis, – teigia D.Koehleris. – Jie turi maždaug 30-40 tūkst. “Twitter” paskyrų, o instrukcijos kaip vykdyti džichadą arba prisijungti prie ISIS yra lengvai prieinamos internete.”

Islamistai taip pat daug dėmesio skiria kitiems socialiniams tinklams, kaip kad “Ask.FM”, kurių vartotojai – jaunesnio amžiaus.

Bet ne tik tai patraukia jaunimą.

ISIS bando propaguoti alternatyvios kultūros idėją.

“Internetas vaidiną svarbų vaidmenį, tačiau ISIS išsiskiria savo atvirumu, – teigia Ch.Winteris. – Labiau prieinama ir bendraujanti.”

Priklausymas kolektyvui – tai ypač traukia jaunimą.

“ISIS bando propaguoti alternatyvios kultūros idėją. Jie sukūrė valstybės sukūrimo, demokratinio džichado idėją”, – priduria ekspertas.

Tai veikia ambicingus, idealų vedamus jaunuolius, bet erzina jų šeimas ir visuomenę. Marginalizacija – taip pat stumia į “Daesh” glėbį.

“Ideologija – labai svarbu, bet taip pat svarbu, kaip žmonės jaučiasi visuomenėje, kurioje gyvena,” – aiškina Ch.Winteris.

Jaunimo verbavimas vyksta ne tik internetu. Asmenys pritraukiami į islamistų grupeles per draugus. Jauniems žmonėms didelį įspūdį daro istorijos apie karą, kurias pasakoja jau ISIS pusėje kovoję asmenys. O tokių pasakojimų nesunku surasti tiek internete, tiek per pažįstamus ar draugus.

D.Koehleris priduria, kad jaunimas yra labiau pripratęs prie smurto medijoje nei suaugę ir tai vaidina irgi didelį vaidmenį įtraukiant juos į radikalų islamizmą.

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...