Užsienis
Nedaug gyventojų turinčioje Islandijoje šeštadienį prasidėjo neįprasti rinkimai: iš eilinių piliečių renkami atstovai, kurie parašys naują šalies konstituciją per tiesioginės demokratijos procesą, pradėtą šaliai brendant iš didelės finansų ir ekonomikos krizės.
Šimtai žmonių varžosi dėl galimybės būti išrinktiems į 31 narį turinčią Konstitucinę Asamblėją, kuri bus sušaukta ateinančių metų pradžioje. Šis procesas kelia didžiulį pasididžiavimą atokios vulkaninės salos gyventojams, kuriems per pastaruosius kelerius metus teko atlaikyti nemažai išbandymų.
“Pirmąkart pasaulio istorijoje šalies konstitucija peržiūrimas tokiu būdu – tiesioginės demokratijos procese”, – sakė komiteto, kuriam patikėta organizuoti Konstitucinę Asamblėją, atstovė Berghildur Erla Bergthorsdottir (Berghildur Erla Bergtoursdoutir).
Islandija savo konstitucijos iki šiol nebuvo parašiusi. 1944 metai įgijusi nepriklausomybę nuo Danijos šalis pataisė buvusios suverenės pagrindinio įstatymo kelis sakinius, nurodydama, kad Islandija yra nepriklausoma respublika, o žodis “karalius” buvo pakeistas į “prezidentas”. Nuo to laiko buvo nuolat planuojama konstituciją peržiūrėti iš esmės.
Spaudimas imtis veiksmų sustiprėjo po Islandijos ekonomikos griūties 2008 metais, kai prie parlamento (Altingo) pastato susirinko eilinių piliečių minia, kuri savo pasipiktinimą išreiškė žvangindama puodus, keptuves ir statines.
Pastaroji krizė buvo įvertinta ne vien kaip ekonomikos, bet ir valdymo sistemos ir reguliuojančių institucijų nesėkmė. Daugelis islandų mano, kad griežčiau suformuluotas konstitucinis pagrindas, tame tarpe aiškesnis valdžios padalijimas, būtų galėjęs sumažinti finansų ir ekonomikos kracho padarytą žalą arba netgi būtų leidęs jo išvengti.
“Eiliniams piliečiams, kurie nėra tiesiogiai suinteresuoti išlaikyti esamą padėtį, labai svarbu dalyvauti konstitucijos peržiūroje, – sakė Islandijos premjerė Johanna Sigurdardottir (Jouhana Sigurdardoutir). – Tikimės, kad ši nauja konstitucija taps nauju socialiniu susitarimu, vesiančiu į atkūrimą ir susitaikymą; ir kad tai įvyktų, privalo dalyvauti visa tauta.”
Šie rinkimai tapo dar vienu neįprastu posūkiu vos 32 tūkst. gyventojų turinčioje Šiaurės šalyje, kuri anksčiau buvo laikoma ekonomikos stebuklu ir kurios finansų sistema žlugo praktiškai per vieną naktį.
Pasaulinė finansų krizė sukėlė sumaištį Islandijos politikoje ir ekonomikoje. Šalies bankai žlugo 2008 metų spalį; kartu su jais krito ir valiuta – Islandijos krona. Nedarbas ir pragyvenimo kaštai nepaprastai padidėjo. Užsienio valiuta paimtos paskolos staiga pabrango dukart, triskart arba net keturiskart, nusmukus kronos kursui.
Konstitucinę Asamblėją sudarys 25-31 narys, bet jos galutinis dydis bus nustatytas pagal lyčių santykį, taip pat vadovaujantis lygių galimybių principu. Ji bus sudaryta iš eilinių piliečių, išrinktų per tiesioginį balsavimą. Kandidatuoti gali kiekvienas pilietis, išskyrus prezidentą, įstatymų leidėjus ir Asamblėjos organizacinio komiteto narius.
Asamblėja naujos konstitucijos projektą pateiks kitais metais. Šiame procese Asamblėjos nariai galės naudotis medžiaga, surinkta per kitą anksčiau šiemet įvykdytą neįprastą projektą, kai tūkstantis atsitiktinai išrinktų 18-89 metų amžiaus islandų išdėstė savo požiūrį, koks turėtų būti pagrindinis šalies įstatymas.
+370 5 2058525 begin_of_the_skype_highlighting +370 5 2058525