2010 Balandžio 17

Naujagimis

Iššutimai – kam kentėti?

veidas.lt

Mažylio užpakaliukas “užsidegė”? Netikėkite patarėjais, porinančiais, esą nieko čia nepadarysi, visiems tenka atkentėti. Netiesa – padarysi. Teisingai elgiantis iššutimai pranyksta taip pat greitai, kaip ir atsirado.

Netaupome sauskelnių

Auksinė klasika – sauskelnes keiskite prieš kiekvieną maitinimą. Deja, nemažai naujagimių tuštinasi pavalgę ir dažniausiai tuo pat metu saldžiai užmiega prie krūties. Tai ką daryti – žadinti ar ne? Tinkamo atsakymo teks ieškoti, einant bandymų ir klaidų keliu. Dažniausiai žindomų naujagimių išmatos yra gana “švelnios”, tad praktiškai nekanda odelės. Jei kelis kartus pastebėjote, kad mažylis kurį laiką pabuvo su nešvariomis sauskelnėmis ir užpakaliuko oda nesudirgo, drąsiai galite palikti mažąjį miegoti iki kito maitinimo. Bet jei vaikutis linkęs šusti, teks jį žadinti ir keisti sauskelnes.

Vienkartinės sauskelnės sąlyginai saugesnės, nes šlapimas iš karto susigeria. Medžiaginiai vystyklai ne tik sušlampa, bet dar ir trina odą. Blogiausia, kai vis ta drėgmė dar ir “užrakinama” guminėse kelnaitėse. Tačiau daugkartinės šiuolaikinės sauskelnės – puikus sprendimas, nes jos puikiai sugeria, bet kartu leidžia odai kvėpuoti.

Beje, visai prasminga pakaitalioti sauskelnių rūšis. Užpakaliukui gali viena ar kita (tiksliau, koks nors jose esantis komponentas) visai nepatikti.

Vanduo ir muilas

Taip, muilas išties gali suardyti odos paviršiuje esantį apsauginį riebalinį sluoksnį, bet niekas geriau už jį nepašalina šlapimo ir fekalijų, taip pat kosmetikos likučių, kuriuose smagiai sau dauginasi mikroorganizmai.  Tad vėl teks spręsti individualiai. Jei mažylis linkęs į iššutimus – geriau naudoti ne muilą, o specialius vaikiškus bešarmius prausiklius, kurie nesausina odos.  Drėgnos servetėlės niekada nepakeis visagalio vandenuko, tad jas naudokite nebent tada, kai negalite mažylio nuplauti.

Sausinimas ir oro vonios

Nepamirškite, kad šluostant negalima odos trinti, tik tapnoti švelniu audiniu. Tiesiog reikia vieną kartą patikėti ir įsidėmėti, kad jautri kūdikių oda ir yra jautri – tai ne reklamos išrasta frazė!

Suvokime ir tai, kad oro vonios – svarbiausias visų odos pažeidimų gijimo veiksnys! Todėl būtinai leiskite mažyliui pasispardyti pliku užpakaliuku – naujagimiui užteks ir trijų minučių, pusės metų mažyliui – pusvalandžio. Retkarčiais kūdikį migdykite be sauskelnių – ant specialios drėgmę sugeriančios palutės, apkloję antklodėle.

Kosmetikos lentynėlė

Apsauginį kremą nuo iššutimų naudokite profilaktiškai. Šiandien jų pasirinkimas išties didelis – teliks išsirinkti tinkamiausią. Dažniausiai šių kremų sudėtyje yra cinko oksido – gamtinio junginio, kuris pasižymi uždegimą malšinančiu poveikiu, sumažina skysčių netekimą, taip pat tarsi sudaro apsauginę plėvelę, saugančią nuo šlapimo ir ekskrementų, bet kartu praleidžiančią orą.

Rinkdamiesi kremą su cinku, klausykite mamų ir gydytojų rekomendacijų. Pvz., airiškas kremas “Sudocrem” ne vieną sykį laimėjo “Mother&Baby” aukso medalį (kurio veltui niekas neduoda!) kaip geriausia kūdikio odos priežiūros priemonė. Jo sudėtyje esantis lanolinas ramina ir minkština odą, o benzilo alkoholis veikia bakterijas, vietiškai mažina skausmą, tad jo pravartu turėti namie ir tiems atvejams, jei vaikas nudega saulėje ar buityje, nusibrozdina.

Daugeliui kyla klausimų dėl talko naudojimo – taip, jis tiks barstyti pašutusioms raukšlytėms ant rankų ar kojų, sugers drėgmės perteklių ir sumažins trintį. Nebloga alternatyva – skystas talkas. Tačiau ne po sauskelnėmis! Praktika rodo, kad talkui susidoroti su bėrimu nuo vystyklų  – per sunki užduotis. Neverta naudoti ir krakmolo – jis sukrinta į kietus rutuliukus, dirgina odą, be to, tai puiki terpė mikroorganizmams veistis.

Venkite alergijos

Polinkį į alergiją turintys vaikai dažniau ir šunta. Ir atvirkščiai – bėrimas nuo vystyklų gali būti alergijos pranašas. Todėl jūsų užduotis – sumažinti alergijos riziką iki minimumo. Taigi atidžiai sekite maitinančios mamos mitybą, reakciją į buitinę chemiją – skalbimo miltelius ar muilą.

Žolės ar kalio permanganatas?

Jei pašalinus visus dirgiklius mažyliui negerėja, išmėginkite žolių voneles, geriau vietiškas (sėdimąsias). Tiks medetkos ir ramunėlės, ąžuolo žievė. Kai kurie gydytojai rekomenduoja smarkiai iššutusius vaikus maudyti vonelėse su kalio permanganatu, kuris pasižymi antiseptinėmis savybėmis, tačiau labai išsausina odą. Galite pamėginti – tik labai atsargiai, pirma ištirpdę grūdelius mažame kiekyje vandens, kad nenudegintų mažylio. Tačiau šiais laikais, kai yra tiek daug naujų veiksmingų ir platesnio spektro priemonių nuo iššutimo, kalio permanganato vonios prarado savo aktualumą. Vis dėlto nepakenks jas išmėginti, jei mažylis alergiškas žolynams.

Rimtesnis gydymas

Jei iššutimai po 2–3 dienų nemažėja, keliaukite pas gydytoją. Ypač jei paraudimai didėja, ryškėja, atsiranda pūslyčių, įtrūkimų, oda pradeda šlapiuoti, kartais net blizgėti ar paraudimų pakraščiuose – luptis.
Sunkesniais atvejais gydytojas skirs vietinių tepaliukų – hidrokortizonas (hormoninis tepalas) mažina uždegimines reakcijas, niežulį, paraudimus, tačiau ilgiau kaip savaitę jo vartoti nereikėtų. Nuo bakterinės infekcijos gausite receptą tepalui su antibiotikais (pvz., “Fucidin H”), nuo grybelinės išgydys tik vaistai nuo grybelio (pvz., klotrimazolis, nistatinas ir kt.).

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...