Įstatymai
Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, nuolat pabrėžianti, kad siekia ir sieks maksimaliai išnaudoti įstatymų iniciatyvos teisę, iš tiesų nėra tokia produktyvi, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Vertinant palankų jos santykį su įstatymų leidžiamąja valdžia – Seimu – jos per visą kadenciją pateiktų įstatymų projektų skaičius, bent jau statistiškai, panašus į kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus, kuris, kaip žinome, tokios paramos kaip dabartinė šalies vadovė parlamente neturėjo.
Per daugiau nei pusantrų metų darbo D.Grybauskaitė yra inicijavusi 74 įstatymų projektus, o V.Adamkus, antrosios kadencijos metu, per tos pačios trukmės laiką – 94. “Veidas” tokius skaičius gavo patikrinęs, kiek prezidento institucija per tam tikrą laikotarpį registravo įstatymo projektų.
Tiesa, net ir tokia statistika gali šiek tiek klaidinti, mat į pateiktų projektų skaičių įtraukiami ir dokumentai, susiję su europinėmis konvencijomis, tarptautinių sutarčių ratifikavimo reikalai ir pan. Suskaičiavus paaiškėjo, kad apie pusę “įstatymų projektų” kaip tik ir sudaro būtent tokie dokumentai.
Kalbinti politologai teigia susidarę įspūdį, kad nepaisant kovingos prezidentės D.Grybauskaitės retorikos ir jos palankesnio nei V.Adamkaus santykio su Seimu ir Vyriausybe, įstatymų leidybos srityje D.Grybauskaitė nėra itin produktyvi. Bet teisininkai siūlo atkreipti dėmesį, kiek teisininkų dirba Prezidentės komandoje. Esą jų grupė labai maža, tad sunku kalbėti apie didesnį produktyvumą.
Beje, teisininkas dr. Petras Ragauskas atkreipia dėmesį, kad Seimas iki šiol dar nėra atmetęs nė vienos D.Grybauskaitės iniciatyvos: “Tai parodo ne tik prezidentės darbą ir poziciją, bet ir Seimo beviltiškumą tuo požiūriu, kad jis, regis, neturi savo nuomonės. Juk daugelis klausimų – tai ne vien techninės idėjos.”