2011 Liepos 21

Įvykiai Austrijoje rodo piliečių judėjimo sistemos būtinumą

veidas.lt

BFL

Išsiaiškinti kada, kiek kartų ir kurioje Europos Sąjungos (ES) valstybėje lankėsi įtariamasis Sausio 13-osios byloje Michailas Golovatovas būtų galima daug greičiau ir paprasčiau, jei Europoje būtų įdiegta ir veiktų trečiųjų šalių piliečių atvykimo/išvykimo sistema, apie kurią ES kalbama jau keletą metų. Tokios nuomonės laikosi vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, objektyviai įvertinęs galimybes gauti informaciją apie įtariamojo lankymąsi Europos Sąjungoje kolegiškumo ir geranoriškumo pagrindu per Europos operatyvaus bendradarbiavimo prie ES valstybių narių išorės sienų valdymo agentūrą FRONTEX.

„Labai norėčiau tikėti, kad stebėdamos pastaruosius įvykius ES šalys laikysis solidarumo principo ir pateiks duomenis apie M. Golovatovo lankymąsi bendrojoje erdvėje. Tačiau žinant faktą, kad jis buvo įtrauktas į paieškomų asmenų sąrašą Šengeno informacinėje sistemoje, abejoju, ar solidarumas paskatins valstybes drąsiai prisipažinti, jog įsileido paieškomą asmenį ir jo nesulaikė. Juolab, kad jokie teisės aktai neįpareigoja atskleisti duomenų, kada ir kur lankėsi kuris nors trečiosios šalies pilietis“, – sako vidaus reikalų ministras.

Tokių problemų nekiltų, jei šiuo metu ES veiktų trečiųjų šalių piliečių atvykimo/išvykimo sistema, kurios idėja buvo iškelta prieš keturis metus. Atsitikus panašiems įvykiams, kiekvienos ES valstybės narės teisėsaugos institucijos per šią sistemą galėtų operatyviai ir be papildomų užklausų, tiesiogiai susipažinti su duomenimis apie trečiųjų šalių piliečių lankymąsi ir buvimą visose ES valstybėse.

„Austrijos įvykiai – didelis pasitikėjimo egzaminas visoms ES valstybėms. Nereikėtų jo dabar laikyti, jei būtume anksčiau apskaičiavę pasitikėjimo kreditus ir tinkamai tam pasiruošę. Dabar gi belieka pasikliauti valstybių narių solidarumu ir tikėtis, kad trečiųjų šalių piliečių atvykimo/išvykimo sistema bus įgyvendinta anksčiau nei atsiras galimybė pasikartoti panašiems įvykiams“, – teigia ministras R. Palaitis.

Remiantis Europos Komisijos komunikatu, trečiųjų šalių piliečių atvykimo/išvykimo sistema ES galėtų pradėti veikti tik nuo 2015 m. Tam, kad tai įvyktų, būtina įdiegti tinkamas informacines sistemas, pakeisti reikiamus teisės aktus ir užtikrinti finansavimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...