2011 Rugsėjo 15

Izraelis į turkišką „Barbarossą“ atsako pagalba kudams ir armėnams

veidas.lt

Izraelis sukūrė atsakomųjų veiksmų planą prieš Turkiją, kuri paskutiniosiomis dienomis nutraukė diplomatinius santykius su Izraelio valstybe. Kaip praneša laikraštis „Ediot Achronot“, remdamasis šaltiniais žydų užsienio reikalų ministerijoje, Izraelis pasiruošęs duoti atkirtį nedraugiškai Turkijos politikai, remdamasis kurdais ir armėnais.

„Turkijos premjerministras Redžepas Taipinas Ergodina pareikė, kad priešiškoji pusė turi suprasti, kad antiizrailitietiškos nuotaikos ir veiksmai neliks be atsako“, – paaiškino Izraelio URM vadovas Avidrodas Libermanas.

Ši informacija pasirodė po to,  kai Turkijos spaudoje buvo paskelbta, jog turkai prieš žydus parengė naują karinę strategiją, kuri gavo „Barbarossos“ pavadinimą. Ankara sumanė, kad turkų karinė flotilė prie Izraelio krantų bus gerokai padidinta. Šiam tikslui net numatyta sumažinti Turkijos karinio laivyno kontingentą Juodojoje  ir Marmurinėje jūrose, nukreipiant karinius laivus į Viduržemio jūrą.

Izraelis kol kas neplanuoja glaudinti santykių su armėnų diasporos lobistais JAV Kongrese ir nežada pripažinti  armėnų genocido, tačiau palaiko Jerevano poziciją jo neoficialiose pretenzijoje dėl Ararato kalno. Tokią Izraelio poziciją A.Libermanas žada pareikšti jau rugsėjį susitikime su armėnų lobistais eilinio savo vizito į JAV metu.

Be to, Izraelis tikisi pagerinti savo santykius su Kurdistano darbo partija – organizacija, kurią Turkija laiko teroristine. Jeruzalė numato gerinti santykius su kurdų partija „ir pagelbėti jai visais įmanomais būdais“. Kurdistano darbo partija jau daugiau nei dešimtmetį veda ginkluotą kovą su Turkijos armija, siekdama nuo Turkijos atskirti pietų-rytų dalį ir paskelbti nepriklausomą Kurdistano valstybę.

Ankaros valdžiai armėnų ir kurdų klausimai yra labai skausmingi, todėl Izraelio planas gali atnešti Turkijai daug nemalonumų ir sukelti begales problemų.

Paskutinį kartą Turkijos ir Izraelio santykiai smarkiai pablogėjo, po Jungtinių Tautų ataskaitos 2010 m. gegužės 31 d. Tuomet žydų smogikai nužudė 9 turkų civilinio laivo „Mavi Marmama“ įgulos narius, kurie gabeno humanitarinę pagalbą į Gazos ruožą. Jungtinių tautų komisija priėjo išvados, kad Izraelis, nors ėmėsi labai grubių veikslų, iš esmės buvo teisus.

Turkijos tokios išvados, žinoma, nepatenkino ir ji pareikalavo oficialaus Izraelio atsiprašymo. Tačiau į Ankarą buvo nusiųstas neigiamas atsakymas, net neatsiprašius žuvusiųjų šeimų narių. Gavusi neigiamą atsakymą, Turkija ėmėsi visų įmanomai priešiškų veiksmų prieš Jeruzalę – buvo nutraukti diplomatiniai santykiai. Izraelio ministras pirmininkas Redžepas Taipinas Ergodina pareiškė, kad panašūs incidentai, kai neutraliuose vandenyse kariniai laivai atakuoja civilius laivus, gali privesti prie rimto karo. Tuo tarpu Izraelis pareiškė, kad ir toliau blokuos Gazos ruožo teritorinius vandenis ir neleis nė vienam laivui pralaužti šios blokados, nesvarbu, ar bus gabenamas karinis, ar civilinis krovinys.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...