2011 Birželio 29

J. Olekas: Lietuvoje gali nebelikti jaunų mokslininkų

veidas.lt

BFL

Seimo LSDP frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas apgailestauja dėl apie 20 proc. sumažėjusio finansavimo mokslui. Jo manymu, Lietuvoje gali nebelikti jaunų mokslininkų.

“Skiriasi Premjero žodžiai apie modernią inovacijų ir technologijų Lietuvą ir finansavimas, skiriamas Lietuvos mokslui”, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė J. Olekas.

Pasak jo, socialdemokratus jaudina, kad Vyriausybė nesilaiko priimto Mokslo ir studijų įstatymo. Pagal šį įstatymą, kiekvienais metais iki kovo 11 d. Vyriausybė privalo paskelbti valstybės finansuojamų antrosios pakopos, doktorantūros ir laipsnio nesuteikiančių studijų vietų, į kurias priimami studentai, skaičių pagal konkrečias studijų kryptis. Tą Vyriausybė nustato, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius ir valstybės finansines galimybes.

“Šiandien jau birželio 29 d., bet tokio sprendimo Vyriausybė dar nėra padariusi”, – pastebi J. Olekas. Pasak jo, daugelis aukštųjų mokyklų jau įteikė diplomus savo absolventams, kai kurie gal norėtų tęsti studijas Lietuvoje, tačiau aukštosios mokyklos nežino, kiek jų galės priimti į doktorantūros studijas. “Akivaizdu, kad patys gabiausi universitetų absolventai ims ieškotis darbo, doktorantūrų užsienio universitetuose, kur mokama nemaža stipendija, o mūsų absolventai labai laukiami”, – sako Seimo narys J. Olekas.

Politikas stebisi, ko bus vertos Lietuvos investicijos į mokslo slėnius, jeigu Lietuvoje nebeliks jaunų mokslininkų. “2008 m. į doktorantūrą buvo priimta 500 doktorantų, 2010 m. – 470 (iš jų 70 studijavo už Europos Sąjungos skirtas lėšas), o 2011 m., neoficialiais duomenimis, planuojama priimti 400 jaunųjų mokslininkų”, – teigė J.Olekas.

Politiko teigimu, Lietuva ir statiškai šioje srityje atrodo apgailėtinai, nors doktorantų skaičius – vienas iš šalies konkurencingumo rodiklių. “Net Rusijoje skaičiuojama, kad doktorantų skaičius turi viršyti 4 proc. nuo visų studentų skaičiaus rodiklį, kai Vakarų Europoje doktorantai sudaro iki 10 proc. visų studentų. Lietuvoje bendras doktorantų skaičius nesiekia net 2 proc. nuo visų universitetų studentų skaičiaus. Mažėjantis doktorantų skaičius yra katastrofa valstybei – Lietuva smarkiai atsilieka nuo ES pagal doktorantų skaičių, o ES – nuo JAV”, – sako J. Olekas.

Politikas priminė, jog švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius negalėtų pasiteisinti pamiršęs ar nežinantis šios situacijos, nes jau porą savaičių Vyriausybės valandoje sulaukia tų pačių klausimų.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...