Rytoj, tai yra gegužės pirmąją, sukaks jau aštuoneri metai, kai Lietuva yra Europos Sąjungos narė. Per tiek laiko dauguma šalies gyventojų jau pajuto tiek šios organizacijos teikiamus pranašumus, tiek trūkumus.
Kaip paaiškėjo iš „Veido“ užsakymu tyrimų bendrovės „Prime consulting“ atliktos naujausios sociologinės apklausos, daugiau nei pusė respondentų, vertindami Lietuvos narystę ES, mato daug pliusų, bet nemažai ir minusų. O besąlygiškai besidžiaugiančiųjų – kiek daugiau nei ketvirtadalis. Jokio džiaugsmo Lietuvos narystė ES nekelia 18,4 proc. apklaustųjų.
Pasiteiravus, ko respondentams asmeniškai trūksta, kad jie jaustųsi tikrais europiečiais, dažniausiai buvo minimi šie trys atsakymai: šalyje turėtų būti didesnis bendras gyvenimo lygis, mažėti skurdas; reikėtų daugiau pinigų; turėtų mažėti korupcija, biurokratija, gerėti valstybės valdymo kontrolė.
O šiandien tikrais europiečiais jaučiasi dar tik 7 proc. apklaustų šalies gyventojų.
Gegužės 1 d. sukanka aštuoneri metai, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Ar jūs džiaugiatės Lietuvos naryste ES? (proc.)
Ir taip, ir ne, nes matau ir pliusų, ir nemažai minusų 52,8
Taip, džiaugiuosi 28,8
Ne, nesidžiaugiu 18,4
Ko jums asmeniškai trūksta, kad jaustumėtės tikru europiečiu? (proc.)
Šalyje turėtų būti didesnis bendras gyvenimo lygis, mažėti skurdas 43,8
Daugiau pinigų, geresnio būsto, naujesnio automobilio ir pan. 19,6
Turėtų mažėti korupcija, biurokratija, gerėti valstybės valdymo kontrolė 17,4
Malonesnio bendravimo tarp žmonių – Lietuvoje per daug niūrių veidų ir per mažai šypsenų 10,4
Aš jau dabar jaučiuosi tikru europiečiu 7
Nežinau / neturiu nuomonės 1,8
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime consulting“ 2012 m. balandžio 10–11 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.