JAV Senatui ir Kongresui nesugebėjus susitarti dėl išlaidų mažinimo, didžiausioje pasaulio ekonomikoje nuo penktadienio įsijungė automatinis biudžeto mažinimo mechanizmas, kuris gali atsiliepti ne tik JAV, bet ir viso pasaulio ekonomikai.
85 mlrd. dolerių – tokia suma jau nuo kovo pirmosios JAV pradedamas mažinti šiųmetis įvairių sričių finansavimas, siekiant sureguliuoti šalies biudžeto deficitą. Dar daugiau pinigų bus nubraukta kitais ir dar vėlesniais metais, nes bendra suma, kurią teks sutaupyti, siekia 1,2 trln. dolerių per dešimtmetį.
Apie tokią galimą JAV biudžeto “nuskausminimo” operaciją buvo žinoma jau keletą metų – dar 2011 m. JAV Kongresas ir prezidentas Barackas Obama nenoromis apsisprendė, kad šis taupymo mechanizmas automatiškai įsigalios 2013 m. kovo 1 d., nebent iki to laiko būtų rastas gudresnis ir geresnis sprendimas.
Variantų buvo, ir net keletas, bet dėl jų iki pat vasario 28-osios vakaro tarpusavyje niekaip nesusitarė respublikonai ir demokratai, tad lemtingoji kovo pirmoji išaušo tokia, kokios labiausiai ir bijota.
Tiesa, dar nėra galutinio sprendimo, kurios finansavimo eilutės bus labiausiai sutrumpintos, o kurios visai išbrauktos, bet Baltųjų rūmų biudžeto tarnybos kontrolieriaus Danielio Werfelo teigimu, apie 10 proc. finansavimo bus nurėžta nuo gynybos programų ir dar apie 8,5 proc. – nuo visų kitų programų.
Kol kas nežinia ir tai, ar institucijoms bus leista pačioms spręsti, kieno sąskaita jos taupys, ar tai bus nuleista iš viršaus: pirmojo varianto norėtų respublikonai, antrojo – demokratai. Pirmieji aiškina, kad institucijų vadovai geriau nei Baltųjų rūmų biurokratai nutuokia, kur galima pataupyti, o kur – nevalia. Antrieji dievažijasi, kad institucijoms suteikta laisvė jų vadovams atriš rankas rinktis patį paprasčiausią, bet toli gražu ne protingiausią kelią – milijonus pavaldinių bent mėnesiui išsiųsti nemokamų atostogų.
Ekspertai savo ruožtu aiškina, kad rūpintis reikia ne institucijomis ir ne valstybės tarnautojais, o tuo, kaip sumažėjęs finansavimas atsilieps, pavyzdžiui, pramonei, kaip tai paveiks nedarbo rodiklius, galiausiai – ar turės įtakos JAV prekybos santykiams su kitais žemynais.
Šiaip ar taip, taupyti – ir ne juokais – teks visiems, tad baiminamasi, kad JAV prasideda finansiniu požiūriu juodžiausias dešimtmetis, kuris gali nemaloniai paliesti ir kitas valstybes.
Laukia nauja recesija?
“Žmonės, atsakingi už planavimą remiantis netolimos ateities ekonomikos prognozėmis, rengiasi juodžiausiam scenarijui. Daroma prielaida, kad ekonomika tikrai sušlubuos, ir tai netruks įvykti: pablogėjimo laukiama po pusmečio, vėliausiai – metų”, – niūriomis prognozėmis dalijasi vienas Masačusetso universiteto Politinių ir ekonominių tyrimų instituto vadovų Robertas Pollinas, kurio nuomone, JAV yra atsidūrusios prie recesijos krašto.
Sumažėjęs finansavimas, dėl kurio darbo gali netekti nemaža dalis valdininkų, mokytojų, pagaliau – paprastų darbininkų, svarstykles bet kurią minutę gali nesunkiai nusverti į recesijos pusę.
Netgi Federalinis rezervų bankas artimiausius metus JAV nežada jokio ekonomikos pagerėjimo. Prognozuojama, kad įsigaliojęs taupymo režimas šalies BVP gali sumažinti puse procentinio punkto, o nedarbas turėtų svyruoti tarp 7,3–7,7 proc.
Tai girdėti dar liūdniau dėl to, kad JAV ekonomika buvo bepradedanti įsibėgėti. Pavyzdžiui, paskutinę vasario dieną leidinio “Wall Street Journal” paskelbta statistika byloja, kad vasarį ekonomika JAV šiek tiek augo, vartotojų pasitikėjimas didėjo drauge su vartojimo išlaidomis, mažiau nei sausį užfiksuota ir mokėjimų atidėjinių.
“Poveikis ekonomikai – liūdniausia taupymo programos pasekmė. Žinoma, netrukus Baltieji rūmai gali priimti naujus potvarkius, pagal kuriuos daliai sektorių finansavimas išimties tvarka bus atkurtas, bet iki to laiko situacija visose srityse, kurios tiesiogiai priklauso nuo valstybės finansavimo – pradedant ginklų pramone, baigiant benamiais ar pensininkais, nebus džiuginanti”, – apgailestauja R.Pollinas.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-10-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.