2011 Vasario 05

Užsienis

JAV diplomatijos vadovė Clinton ragina Artimųjų Rytų vyriausybes tapti atskaitingesnėmis

veidas.lt

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton) šeštadienį paragino Artimųjų Rytų šalių vyriausybes tapti atviroms ir atskaitingomis, siekiant ilgalaikio stabilumo ir nesibaiminant trumpalaikės rizikos.

Kalbėdama Vokietijoje vykstančioje saugumo konferencijoje apie masinius protestus Egipte, Tunise ir kitose arabų šalyse, H.Clinton sakė, kad Vakarų šalys turi “padėti mūsų partneriams (Artimuosiuose Rytuose) žengti sisteminių žingsnių, siekiant užtikrinti geresnę ateitį”.

H.Clinton panašius perspėjimus praeitą mėnesį buvo išsakiusi Katare, ragindama arabų šalis imtis reformų. Šįkart JAV diplomatijos vadovė pridūrė, jog Artimuosius Rytus apėmė “tobula tendencijų audra”.

Ji aiškino, jog daugybei jaunuolių nepavyksta susirasti darbo savo šalyse, kuriose senka vandens ir energijos ištekliai, ir kad jie savo nusivylimą lieja socialiniuose tinkluose.

“Ši karta teisėtai reikalauja, kad jų vyriausybės taptų veiksmingesnės, atsakingesnės ir atviresnės”, – H.Clinton sakė lyderiams ir aukšto rango pareigūnams iš Europos, Rusijos ir Afganistano.

“Būtent tai išginė demonstrantus į gatves Tunise, Kaire ir kituose regiono miestuose. Esama padėtis paprasčiausiai negali išsilaikyti, – pridūrė ji. – Visame regione turi vykti aiški ir tikra pažanga atvirų, sąžiningų ir atskaitingų sistemų link.”

Pasak H.Clinton, pokyčiai įvairiose šalyse vyksta nevienoda sparta, tačiau kiekviena iš jų turi judėti demokratijos link.

“Esama rizikos, susijusios su perėjimu prie demokratijos”, – nurodė ji, pabrėždama, kad šis procesas gali būti chaotiškas ir sukelti trumpalaikį nestabilumą.

“Dar blogiau – perėjimas gali sugrąžinti atgal į kitą autoritarinį režimą, – pridūrė valstybės sekretorė. – Revoliucijos yra nuvertusios diktatorius demokratijos vardan, tačiau galiausiai pamatydavo, kad politinį procesą užgrobia nauji autokratai, kurie naudojasi smurtu, apgaule ir suklastotais rinkimais, kad išliktų valdžioje arba vykdytų savo ekstremizmo programą.”

JAV sąjungininkas Izraelis taip pat yra išsakęs susirūpinimą, kad Egiptui nuvertus prezidento Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) režimą ir atsiradus sąlygoms laisvai rinktis savo likimą, ši šalis veikiausiai taptų dar viena radikalia islamo teokratija kaip Iranas.

“Perėjimas prie demokratijos suveiks tik tuo atveju, jeigu jis bus apgalvotas, visuotinis ir skaidrus”, – pabrėžė H.Clinton.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...