Užsienis
Jungtinės Valstijos dėl katastrofiško naftos nuotėkio Meksikos įlankoje už saugumo technikos federalinių normų pažeidimą paduoda į teismą BP ir dar aštuonias bendroves, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.
Ieškovė reikalauja pripažinti neribotą šių bendrovių atsakovių atsakomybę už padarytą žalą ir avarijos padarinių likvidavimo darbus.
Per sprogimą ir gaisrą “Deepwater Horizon” naftos platformoje 2010 metų balandį žuvo vienuolika žmonių, o paskui per kelis mėnesius iš sugadinto gręžinio į jūrą išsiliejo milijonai barelių naftos.
Šis nuotėkis buvo didžiausia tokio pobūdžio ekologinė katastrofa JAV istorijoje.
Ieškinys grindžiamas pretenzijomis dėl dviejų Amerikos įstatymų – “Dėl švaraus vandens apsaugos” ir “Dėl naftos gręžinių apsaugos” – pažeidimų.
Kaip paaiškino JAV generalinis prokuroras Ericas Holderis (Erikas Holderis) ieškovai mano, kad sprogimas balandžio 20 dieną įvyko “dėl saugumo technikos taisyklių ir eksploatavimo normų pažeidimų”.
Tarp bendrovių-atsakovių – “BP Exploration and Production Inc”, “Anadarko Exploration & Production LP”, “Anadarko Petroleum Corporation”, “MOEX Offshore 2007 LLC”, “Triton Asset Leasing GMBH”, “Transocean Holdings LLC”, “Transocean Offshore Deepwater Drilling Inc”, “Transocean Deepwater Inc”, taip pat draudimo bendrovė “QBE Underwriting Ltd/Lloyd’s Syndicate 1036″.
“Mes ketiname įrodyti, kad atsakovams tenka neribota atsakomybė už vyriausybės patirtas avarijos padarinių likvidavimo išlaidas, už ekonominius nuostolius ir už padarytą ekologinę žalą”, – pareiškė E.Holderis.
“Tyrimas tebevyksta, ir mes, be abejo, žengsime visus būtinus žingsnius, kad kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn”, – pridūrė generalinis prokuroras.
Bendrovė “Halliburton”, kuri užbetonavo avarinį gręžinį “Macondo”, taip pat “Cameron International”, kuri tiekė įrenginius gręžiniui, į ieškinį neįtrauktos.
Tačiau, kaip matyti iš JAV teisingumo departamento atstovų pareiškimų, nuotėkio tyrimas tebevyksta, ir ieškinys gali būti papildytas naujais kaltinimais ir naujais atsakovais.
E.Holderis nepatikslino, kada bus žengti numatyti juridiniai žingsniai, tik pasakė, kad administracija šiuo klausimu veiks kiek įmanoma greičiau.
BP išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, kad ieškinys “jokiu būdu nėra atsakomybės įrodymas ir jame nėra juridinio pagrindo manyti, kad kaltinimai pagrįsti”.
Naftos bendrovė taip pat nurodo, kad toliau bendradarbiaus su vyriausybės atliekamu tyrimu ir įvykdys savo įsipareigojimus išvalyti Meksikos įlanką.
Anksčiau šią savaitę JAV federalinė valdžia priėmė sprendimą neleisti gręžti gręžinių naujuose Meksikos įlankos ir Atlanto vandenyno rajonuose.
Naftos nuotėkis iš gręžinio “Macondo” buvo sustabdytas tik 2010 metų liepą.