JAV
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kuriam per pirmuosius dvejus kadencijos metus teko patirti skaudžių krizių, laimėjo kelias svarbias pergales per “raišų ančių” sezoną Kongrese ir trečiadienį vėl galėjo mėgautis atgauta įtaka tėvynėje ir užsienyje.
Senatas ratifikavo B.Obamos anksčiau šiais metais su Rusija pasirašytą naują sutartį dėl branduolinių ginklų kontrolės, kuri, pasak prezidento, yra “stiprus signalas” pasauliui. Be to, jis įgyvendino demokratų svajonę, pasirašęs potvarkį, leidžiantį tarnauti kariuomenėje homoseksualios orientacijos neslepiantiems asmenimis.
Prezidentas metė iššūkį ir sutriuškino įnirtingą sustiprėjusių respublikonų pasipriešinimą, praėjus vos šešioms savaitėms po skaudaus demokratų pralaimėjimo kadencijos vidurio rinkimuose, privertusio suabejoti B.Obamos politine reputacija.
“Tikiuosi, kad žmonės per šį “raišų ančių” sezoną pamatė vieną dalyką – (jog) esu atkaklus: jeigu kuo nors tvirtai tikiu, aš to neatsisakau”, – pabrėžė B.Obama, kurio žodžius galima suprasti kaip perspėjimą respublikonams, nuo ateinančio mėnesio įgysiantiems daugumą Atstovų Rūmuose.
Šis B.Obamos pasisakymas nuskambėjo po to, kai senatoriai 71 balsu prieš 26 ratifikavo naująją Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), lengvai užsitikrinę dviejų trečdalių daugumą, reikalingą patvirtinti šiam dokumentui, kuris yra vienas iš centrinių elementų B.Obamos pastangose “perkrauti” santykius su Maskva.
“Ji yra reikšmingiausia ginklų kontrolės sutartis per beveik du dešimtmečius. Ji mus padarys saugesniais ir sumažins mūsų, taip pat Rusijos branduolinius arsenalus”, – B.Obama sakė prieš Kalėdas surengtoje spaudos konferencijoje.
“Ši sutartis įtvirtins mūsų lyderystę siekiant sustabdyti branduolinių ginklų platinimą ir siekiant pasaulio taikos be jų”, – B.Obama sakė praėjus kelioms valandoms po to, kai grupė Senato respublikonų neparėmė savo vadovybės pozicijos ir balsavo už START.
Anksčiau B.Obama pasirašė potvarkį, atšaukiantį kompromisinę kariuomenės politiką “Tu neklausk, o aš nesakysiu” (Don’t Ask, Don’t Tell), pagal kurią homoseksualios orientacijos neslepiantiems asmenims buvo draudžiama tarnauti ginkluotosiose pajėgoje. Šią svarbią reformą gėjų teisių aktyvistai lygino su Berlyno sienos griuvimu.
“Nesame šalis, kuri sako “Tu neklausk, o aš nesakysiu”. Esame šalis, kuri sako: “Iš daugelio – viena, – prezidentas pareiškė per džiaugsmingą ceremoniją, vykusią Vidaus reikalų departamente Vašingtone. – Esame tauta, kuri vertina kiekvieno patrioto tarnybą”.
Praėjusį savaitgalį Kongreso panaikintos politikos šalininkai teigia, kad šis sprendimas pakenks karinių dalinių vienybei tuo metu, kai JAV pajėgos dalyvauja karuose Irake ir Afganistane, o galiausiai susilpnins Jungtinių Valstijų saugumą.
B.Obama vėliau penktadienį išskris kalėdinių atostogų į Havajus. Jis grįš jau po Naujųjų metų į pasikeitusį Vašingtoną ir pradės įnirtingą politinę kovą, likus dvejiems metams iki prezidento rinkimų.
Spaudos konferencijoje B.Obama stengėsi pabrėžti, jog jis nuolat siekdavo kompromiso su respublikonais, prieš jiems perimant kontrolę Atstovų Rūmuose. Prezidentas taip pat sakė, kad jo pastarosios pergalės rodo, jog Vašingtonas nėra “pasmerktas nesibaigiančiai aklavietei”.
Šalies vadovas akivaizdžiai pradėjo ruoštis kovai dėl savo perrinkimo 2012 metais – B.Obama pareiškė tikįs, jog JAV ekonomika jau stabilizavosi jo kadencijos pradžios pernai sausį, kai jis įžengė į Baltuosius Rūmus, siekdamas užkirsti keliai galimam Didžiosios depresijos pasikartojimui.
“Mano pagrindinis tikslas per ateinančius dvejus metus bus ne ekonomikos gelbėjimas nuo potencialios katastrofos, o veikiau ekonomikos užvedimas, kad iš tikrųjų pradėtume mažinti nedarbo lygį”, – sakė B.Obama.
Prezidentas taip pat susitarė su respublikonais dėl jo pirmtako respublikono George’o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijos priimtų mokesčių lengvatų, kurios esą turi išjudinti sustingusią ekonomiką, pratęsimo.
Daugelis analitikų šį pasiekimą vadina dar viena B.Obamos pergale, nors jis ir supykdė kai kurios prezidentą palaikančius liberalus – G.W.Busho priemonės suteikia daugiau garantijų bedarbiams, pagal jas taip pat numatomos didelės mokesčių lengvatos turtingiausiems amerikiečiams.
Daugelis neabejojo, jog per “raišų ančių” sezoną ankstesnės sudėties Kongreso darbas pademonstruos, jog B.Obama tapo silpnu prezidentu, netekusiu politinės galios, kurią jis buvo įgijęs po istorinės pergalės per 2008 metais vykusius rinkimus.
Tačiau faktas, kad B.Obama šių metų pabaigoje iškovojo kelias minėtas pergales, o anksčiau sugebėjo priimti sveikatos apsaugos bei finansų sistemų reformas, iš dalies atkūrė buvusį nepriekaištingą prezidento įvaizdį.