2011 Vasario 25

Libija

JAV ragina pasaulį stabdyti kraujo liejimą Libijoje

veidas.lt

Jungtinės Valstijos paprašė tarptautinės bendruomenės palaikymo ieškant būdų, kurie priverstų nutraukti kraujo liejimą Libijoje, kur šalies lyderiui Muamarui Kadhafi (Muamarui Kadafiui) ištikimos pajėgos nenori nusileisti opozicijos sukilėliams, užėmusiems miestus netoli sostinės Tripolio.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienio vakarą tarėsi su Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos lyderiais dėl skubių veiksmų prieš M.Kadhafi dėl jo vykdomo kruvino susidorojimo su sukilėliais, kuris, kaip mano Prancūzija, nusinešė jau apie 2 000 žmonių gyvybių.

Naftos kainoms šoktelėjus iki beveik 120 JAV dolerių (302 litų) už barelį ir sustiprėjus baimei, kad trapiam pasaulio ekonomikos atsigavimui gali kilti pavojus, Vašingtonas, kadaise pavadinęs M.Kadhafi “pasiutusiu šunimi”, pareiškė svarstantis visas galimybes, įskaitant sankcijas ir karinius veiksmus.

Tačiau pasaulio bendruomenės bendrų veiksmų prieš M.Kadhafi, kuris 6 mln. gyventojų turinčiai naftos turtingai dykumų šaliai vadovavo vadovauja jau 41 metus, iki šiol nepavyksta suderinti, nes daugelio šalių vyriausybės sutelkusios dėmesį į tūkstančių savo piliečių evakuaciją iš neramumų apimtos Libijos.

Artimieji Rytai dar neatsigavę po sukrėtimo, kuriuo tapo Vakarų šalių remtų veteranų lyderių nuvertimas Tunise ir Egipte per visuotinius sukilimus. Tuo tarpu Vakarų šalys taip pat stengiasi, kad jų veiksmai Libijos atžvilgiu neatrodytų panašūs į neokolonijinę politiką.

Įvairios opozicijos pajėgos jau perėmė kontrolę svarbiausiuose rytų Libijos miestuose, tarp jų antrąjį didžiausią šalies miestą Bengazį. Gaunama pranešimų, kad protestuotojai baigia įsitvirtinti trečiajame didžiausiame mieste Misratoje ir vakariniame Zuvaros mieste, todėl sukilimo banga akivaizdžiai artėja prie pagrindinių M.Kadhafi galios centrų. Tačiau iš vakarinių regionų kol kas gaunama nedaug informacijos.

Po keturis dešimtmečius trukusių politinių represijų Libijoje organizuotos opozicijos beveik neliko, todėl kol kas neaišku, kokios jėgos šiuo metu kontroliuoja rytinius miestus. Tačiau kol kas nepastebima, kad radikalių pažiūrų islamistai įgytų didesnę įtaką, nes tvarką miestuose mėginančius atkurti komitetus sudaro daugiausiai teisininkai, gydytojai, genčių vyresnieji ir armijos karininkai.

Tačiau M.Kadhafi, ketvirtadienį telefonu kalbėdamas per valstybinę televiziją, ragino atkurti ramybę ir kaltino dėl šio sukilimo tarptautinio teroristų tinklo “al Qaeda” lyderį Osamą bin Ladeną. Jis taip pat pareiškė, kad protestuotojai svaiginasi pienu ir kavos gėrimais, į kuriuos pridėta haliucinacijas sukeliančių narkotikų.

M.Kadhafi išlikimas valdžioje labai priklauso nuo elitinio armijos dalinio, kuriam vadovauja vienas iš jo jaunesniųjų sūnų, teigia JAV ir Europos pareigūnai, taip pat nurodoma tinklalapio “Wikileaks” gautuose konfidencialiuose diplomatiniuose pranešimuose.

32-oji brigada, kuriai vadovauja M.Kadhafi sūnus Khameesas (Chamisas) yra svarbiausias iš trijų elitinių “režimo apsaugos dalinių”, kuriuos visus sudaro apie 10 tūkst. karių. Šios pajėgos geriau ginkluotos ir lojalesnės M.Kadhafi negu visi kiti kariškiai, kurių daugelis pastaruoju metu dezertyravo, sakė pareigūnai.

Vienas liudininkas sakė naujienų agentūrai “Reuters”, kad 32-oji brigada atakavo prieš vyriausybę sukilusias ginkluotas grupuotes, kontroliuojančias Misratos miestą, esantį už 200 kilometrų į rytus nuo Tripolio. Per šiuos susirėmimus žuvo keli žmonės, nors gyventojai sakė, kad vyriausybės pajėgas atrėmė lengvai ginkluoti vietos žmonės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...