Nėštumas
“Laukiuosi kūdikio ir neseniai vos jo nepraradau. Medikai paaiškino, kad dabartinis darbas man per sunkus, ir patarė kreiptis į darbdavį, kad jį man kuriam laikui palengvintų. Tačiau šis atsisakė, paaiškindamas, kad tam neturi sąlygų. Ar jis teisus?” – susirūpinusi klausia Elena D. iš Girulių.
Būna situacijų, kai iki nėštumo dirbtas darbas gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai. Darbo kodekse nurodyta, kad nėščių, neseniai pagimdžiusių ar krūtimi maitinančių moterų negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali daryti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai. Kenksmingų darbo sąlygų ir pavojingų veiksnių sąraše (toliau – Vyriausybės sąrašas) yra nurodyti ir psichofiziologiniai (ergonominiai) veiksniai bei darbai, susiję su krovinių nešimu, kėlimu ir fizine įtampa. Pavojingi gali būti judesiai ir padėtys, keliavimas (įstaigoje ir už jos ribų), protinis ir fizinis nuovargis, kiti fiziniai sunkumai, susiję su nėščių, neseniai pagimdžiusių ar krūtimi maitinančių moterų veikla. Tačiau kiekvienas atvejis yra individualus ir darbo sąlygas bei darbo aplinką darbdavys turi įvertinti individualiai, ir tik po to jis privalo imtis laikinų priemonių nustatytai rizikai pašalinti. Antai darbuotoja iki nėštumo dirbo dažytoja ir savo darbe naudojo neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai turinčias medžiagas – tokiu atveju darbdavys privalo suteikti dažymo medžiagas, nepatenkančias į Vyriausybės sąrašą. Arba gali perkelti į kitą darbo vietą toje pačioje darbovietėje. O nesant galimybės nėščią moterį perkelti kitur, darbdavys gali jos sutikimu suteikti atostogas iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokėti jai priklausantį vidutinį mėnesinį darbo užmokestį.
Darbdavys negali nutraukti darbo sutarties su nėščia moterimi, pvz., siūlydamas jai nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, jeigu pavojingų veiksnių neįmanoma pašalinti.