Antrą kartą neįsivesti euro Lietuva neturi šansų, bet jei tai įvyktų, psichologinės pasekmės būtų skaudesnės nei ekonominės.
Nėra abejonių, kad naktį iš šių metų gruodžio 31-osios į 2015 m. sausio 1-ają Lietuva prisijungs prie euro zonos ir taps 19-ąja 28 šalių bloko dalimi, įsivedusia bendrą Europos Sąjungos valiutą – eurą.
Į Vilniaus dangų skries įspūdingi fejerverkai, o mūsų valstybės vadovai, nušviesti jų šviesos ir didžiulio vidinio džiaugsmo, šypsosis laimingi laikydami rankose pirmuosius eurų banknotus. Gatvėse būriuosis žmonės, vieni šaus šampaną, kiti, mažiau laimingi, burnos.
Bet jei šis jau įprastas ir besikartojantis scenarijus staiga dėl kokių nors sunkiai suvokiamų priežasčių apsiverstų ir Lietuva antrą kartą užliptų ant to paties grėblio – euro taip ir neįsivestų? Koks likimas lauktų Lietuvos?
Pirmiausia būtų labai pikta ir apmaudu. Kaip neperėjus “face control” būti neįleistam į VIP vakarėlį ar elito klubą. Gėda, kaip antrą kartą neišlaikius egzamino, kuriam buvo rengtasi ne vienus metus. Tragikomiška, kaip nuo altoriaus pabėgus nuotakai.
Turėtų pasitraukti iš postų ir politikos
Tas jausmas, matyt, ir būtų blogiausia, kas gali nutikti, kai jautiesi netikėliu, blogiausiu iš visų, pralaimėjusiu.
Tą pirmiausia pabrėžia ir trijose Baltijos šalyse prekiaujančios “Aprangos” grupės generalinis direktorius Rimantas Perveneckas: “Didesnės gėdos būti negalėtų. Jei įmonės vadovas nepasiekia numatytų tikslų, jis atsistatydina. Todėl, manau, jei Lietuvos valdžia antrą kartą nesugebėtų įsivesti euro, visi iki vieno turėtų pasitraukti iš postų ir iš politikos. Labiau apsijuokti negalėtume.”
Pasak jo, “Aprangos” grupei, kuri yra Baltijos šalių mažmeninės rinkos lyderė, svarbu, kad šalis, kuriai atstovaujama, taip pat būtų lyderė, o ne atsilikėlė. Tai įvaizdžio, pasitikėjimo, konkurencijos klausimas. Jau dabar neturėdami euro pralaimime estams ir latviams, nes šie jį turi.
Kad psichologinis poveikis būtų didesnis nei ekonominis, sako ir finansų ekspertas, Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Rudzkis, nes ~de facto~ Lietuva eurą turi jau 12 metų, fiksuotu kursu litą susiejusi su euru.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 192014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-19-2014-m