Joniškio rajono savivaldybė, pastaraisiais metais profesionaliai įgyvendinusi milijoninės vertės projektus, iš esmės pakeitė Joniškio veidą ir toliau ryžtingai veržiasi į priekį.
Joniškio rajono kontūras Lietuvos šiaurėje primena širdį, todėl joniškiečiai savo rajoną vadina šiaurės Lietuvos širdimi. Šio krašto žmonės didžiuojasi sparčiai besikeičiančiu rajonu. Vien per 2013-uosius savivaldybės iniciatyva Europos sąjungos, valstybės, savivaldybės lėšomis įvykdyta investicinių projektų, vertinamų 24,7 mln. Lt. Rajonas tapo dar jaukesnis, saugesnis gyventojams, patrauklesnis privačiam verslui ir turizmui. Investiciniai projektai toliau tęsiami, pradedami nauji.
Atnaujinta erdvė traukia žmonės
Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis neabejoja, kad labiausiai Joniškio veidą pakeitė Žemaičių gatvės atkarpų, aikštės šalia Martyno Mažvydo akligatvio ir Joniškio miesto parko pritaikymo gyventojų ir verslo poreikiams, kultūrinei veiklai, laisvalaikiui projektai. Tai buvo 6,1 mln. Lt ES struktūrinių fondų, valstybės, Joniškio rajono savivaldybės biudžeto investicija.
„Galime pasidžiaugti, kad centrinę miesto gatvę ir kultūros centrą jungianti Žemaičių gatvė tapo lankomiausia joniškiečių ir miesto svečių vieta tiek renginių, tiek laisvalaikio metu“, – sako rajono vadovas.
Įgyvendinus šį projektą Žemaičių gatvės važiuojamoji dalis ir šaligatviai iškloti nauja danga, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, lietaus nuotekų sistema. Miesto centrinė dalis pasipuošė mažosios architektūros elementais, želdiniais. Praeivių akį traukia liepaitės, granitiniai rieduliai, išskirtinio dizaino šiukšliadėžės.
G.Čepulis džiaugiasi, kad sutvarkius šią miesto viešąją erdvę joje mieliau ėmė burtis jaunimas, kurtis privatus verslas. Jaunuoliai čia bendrauja, užsuka į atsinaujinusias parduotuves, kavines. Šeimos, senjorai mėgsta pasivaikščioti, prisėsti ant suoliukų po medžiais. Su malonumu naujais Žemaičių gatvės šaligatviais važiuoja dviratininkai. Ši vieta gyvybinga ir tamsiu paros metu, nes jaukumo ir saugumo suteikia nauji šviestuvai. Saugumą sustiprina čia įrengtos stebėjimo kameros.
„Įgyvendinant projektą greta Žemaičių gatvės įkurta elegantiška lauko estrada. Į sceną su pasididžiavimu galime pakviesti meno mėgėjus ir profesionalus iš Lietuvos bei užsienio. Renginiuose lankomasi kur kas gausiau, nes estradoje žiūrovai gali jaustis lyg nedideliame amfiteatre“, – pasakoja meras.
Savivaldybės pastangos įvertintos konkurse „Darni aplinka 2013“, kurio pagrindinis organizatorius – Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija. Merui G.Čepuliui įteikta padėka ir statulėlė už kompleksinį, menišką Joniškio miesto centro atnaujinimą, viešųjų erdvių pagyvinimą ir dėmesį gyventojų užimtumui. Joniškio miesto Žemaičių gatvė ir viešoji erdvė nugalėtoja tapo gatvių su žaliosiomis zonomis kategorijoje.
Miesto pažiba – sinagogų kompleksas
Joniškio centrinė dalis yra unikali dėl išlikusio Baltosios ir Raudonosios sinagogų komplekso. Tai valstybės saugoma kultūros paveldo vertybė.
Prieš keletą metų kompleksas buvo avarinės būklės, todėl Joniškio rajono savivaldybė, pasitelkusi įvairius paramos fondus, nusprendė jį restauruoti ir pritaikyti visuomenės poreikiams.
Raudonoji sinagoga tvarkoma nuo 2007-ųjų. Pirmiausia buvo pašalinta avarinė grėsmė, sutvirtintos sienos. Vėliau įgyvendintas projektas „Joniškio Raudonosios sinagogos išsaugojimas ir pritaikymas visuomenės reikmėms“, kurio vertė – beveik du milijonai litų ES, valstybės, savivaldybės lėšų. Restauruoti sinagogos pamatai, fasadų mūras, atkurta nuogrinda, sutvarkytos perdangos, stogas, sumontuoti langai, durys. Langai, durys, plytos gaminti pagal specialų užsakymą, siekiant atkurti kiek įmanoma autentišką pastato vaizdą.
Patalpose numatoma ekspozicija – tai ratu išdėlioti vertybių stulpai, simbolizuojantys tam tikrą žiemgaliams būdingą vertybę: etniškumą, kovingumą, verslumą, racionalumą, bendruomeniškumą.
Prieš mėnesį baigti Raudonosios sinagogos interjero darbai. Investicija – 382 tūkst. Lt valstybės, savivaldybės lėšų. Atkurtas originalus dekoras, ornamentai. Restauruota švenčiausia sinagogos vieta – aron kodešas, kuriame atkurta žydų žvaigždė, skliautai, kolonos, raižiniai, lipdiniai, kitos detalės.
Baltoji sinagoga tvarkoma nuo 2001-ųjų. Atstatyti šoniniai frontonai, atidengtos sovietmečiu užmūrytos durų, langų angos, sutvarkytas mūras, pamatai, atlikti archeologiniai tyrinėjimai. Įstatyti langai, nutinkuoti fasadai. Šie darbai kainavo apie 1,5 mln. Lt.
Iki 2016 m. balandžio Baltąją sinagogą planuojama pritaikyti visuomenės poreikiams. Bendra šio projekto vertė – daugiau kaip 1,3 mln. Lt. Bus įrengtos pagalbinės patalpos, grindys, lubos, vidaus inžineriniai tinklai, sutvarkytos sienos, atlikti apdailos darbai. Įsigijus baldų, sceninę ir apšvietimo įrangą, pastatas bus pritaikytas visuomenės poreikiams. Ši sinagoga taps svarbiu rajono kultūriniu, reprezentaciniu centru, miesto bendruomenės ir tarptautinių renginių vieta. Čia vyks koncertai, spektakliai, tarptautinės konferencijos, seminarai, menininkų kūrybos pristatymai, reikšmingoms istorinėms sukaktims skirti iškilmingi renginiai, įvairios šventės ir festivaliai. Sinagogoje bus galima eksponuoti Lietuvos ir užsienio muziejų kilnojamąsias parodas.
Šiuo metu tvarkoma Joniškio miesto centrinė dalis, apimanti šio unikalaus valstybės paveldo teritoriją.
Patogus poilsis miesto pakraštyje
Savivaldybei svarbus ne tik miesto centras, bet ir erdvė miesto pakraštyje, gamtos prieglobstyje. Joniškio miesto poilsio zona „Sidabra“ visada buvo mėgstama dėl dviejų tvenkinių, šalia esančio stadiono, paplūdimio tinklinio aikštelės, tačiau baigus įgyvendinti viešosios turizmo infrastruktūros projektus poilsio zona dar labiau traukia žmones.
„Siekdama skatinti turizmą, suteikti gyventojams patogią poilsio vietą, projektą savivaldybė įgyvendino žaibiškai – per metus. Poilsio zonoje mažieji joniškiečiai jau džiaugiasi vaikų žaidimo aikštele su buomu ir čiuožykla. Žmonės gali vaikščioti naujai nutiestais pėsčiųjų takais, užlipti ant prieplaukos, palei taką prisėsti ant naujų medinių suolų ar įsitaisyti medinėse pavėsinėse. Mediniais laiptais galima užkopti į kalną, kur įrengta laužavietė, atsiveria vaizdas į tvenkinį“, – projekto rezultatus vardija meras.
Investicijų į poilsio zoną „Sidabra“ vertė – 310 tūkst. Lt.
Gerėjo gyventojų buities sąlygos
Kaip ir visoje Lietuvoje, Joniškio rajono savivaldybėje vyko daugiabučių namų renovacija. Per praėjusius metus Joniškyje jų renovuota devyniolika. Pasak mero, gyventojai jau įvertino energiją taupančių priemonių efektyvumą. Planuojama, kad per šiuos ir ateinančius metus bus atnaujinti dar 38 daugiabučiai namai.
„Neužmiršti ir individualių namų ūkiai. Įgyvendinus vandentvarkos projektus beveik visiems Joniškio ir Žagarės gyventojams buvo sudarytos sąlygos gauti kokybiškas vandens tiekimo ir buitinių nuotekų surinkimo bei valymo paslaugas,“ – teigia rajono vadovas.
Baigtas Joniškio vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros projektas. Vyksta projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Žagarėje“ įgyvendinimo darbai. Vandentvarkos ir nuotekų šalinimo darbai pasieks ne tik Žagarę, bet ir aplinkines vietoves.
Vandentvarka – viena prioritetinių savivaldybės sričių. Vien per 2013-uosius tam panaudota 11,7 mln. Lt. Iki 2013 m. įrengtų tinklų vertė – 25,2 mln. Lt.
Šviesios ateities ženklai
Meras žada, kad Joniškio rajonas toliau keisis. Joniškio centrinėje aikštėje jau atlikti archeologiniai kasinėjimai, klojami šaligatviai. Bus sutvarkyta teritorija aplink sinagogų kompleksą. Netoliese atsiras dvi naujos automobilių stovėjimo aikštelės. Aikštėje žaliuos veja, medžiai, krūmai, žydės gėlynai. Bus įrengtas fontanas, suoliukai, dviračių stovai. Šie darbai planuojami baigti iki 2015 m. Projekto vertė – daugiau kaip 3 mln. Lt.
Šiuo metu rekonstruojama Žagarės aikštė, jos prieigos ir Žagarės kultūros centras. Investicijos į šį projektą siekia daugiau kaip 6,5 mln. Lt ES fondų, valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšų. Bus pakloti vamzdynai ir šuliniai lietaus nuotekų sistemos šuliniai, įrengta apšvietimo sistema, paklota granitinė danga, apsėta veja, pastatyti suoliukai, dviračių stovai, vėliavų stiebai, šiukšliadėžės, gėlinės, informaciniai stendai.
Rajone modernizuojamos mokyklos, darželiai, kultūros centrai. Europos Sąjungos, savivaldybės biudžeto finansuojamus projektus aktyviai įgyvendina kaimų bendruomenės – kaimai tampa jaukesni, patogesni žmonių susibūrimams, kultūrinei saviraiškai, aktyviam laisvalaikiui.
„Šiaurės Lietuvos širdis – Joniškis – gali pasigirti ne vien derlingomis žemėmis, bet ir aktyviais žmonėmis, kurie nuolat puoselėja savo kraštą. Puikus to įrodymas – jau įgyvendinti ir nauji projektai, sutvarkytose erdvėse laiką leidžiantys gyventojai ir svečiai“, – atgimstančiu rajonu džiaugiasi meras G.Čepulis.
Apie atgimstantį Joniškį
Šaunuoliai, kraštiečiai! Didžiuojuosi Jumis. Likau sužavėta miesto švente. Sėkmės ateity!Be didelių reklamų, ramiai, oriai, užtikrintai!