2011 Kovo 21

Libija

JT Saugumo Taryba vėl susitinka dėl Libijos

veidas.lt

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pirmadienį rengia uždarą posėdį dėl Libijos, pranešė diplomatai, kylant įtampai dėl tarptautinių oro pajėgų veiksmų prieš Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimą.

Pasak pavardės nenorėjusio skelbti diplomato, susirinkime bus svarstomas Libijos reikalavimas sušaukti neeilinę Saugumo Tarybos sesiją.

Savaitgalį JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos oro pajėgos, siekdamos užtikrinti neskaidymo zoną virš Libijos, atakavo šalies priešlėktuvinės gynybos sistemas, o sekmadienį susprogdino vieną pastatą Libijos lyderiui priklausančiame komplekse.

M.Kadhafi pajėgoms priartėjus prie mėnesį trunkančio sukilimo kruvino visiško nuslopinimo, Saugumo Taryba ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, suteikiančią teisę imtis “visų būtinų priemonių” civilių žmonių gyvybėms apsaugoti ir neskraidymo zonai virš Libano užtikrinti.

Sekmadienį Arabų Lygos generalinis sekretorius Amras Mussa (Amras Musa) išreiškė būgštavimus dėl aviacijos smūgių, nors kovo 12 dieną 22 šalių Arabų Lyga paragino paskelbti neskraidymo zoną ir paskelbė, kad M.Kadhafi prarado teisėtą valdžią.

“Tai, kas įvyko Libijoje, skiriasi nuo neskraidymo zonos įvedimo tikslo ir mes norime … civilių gyventojų apsaugos, o ne kitų civilių gyventojų bombardavimo”, – žurnalistams sakė Arabų Lygos generalinis sekretorius Amras Mussa.

Kiek vėliau A.Mussa sakė, kad jo pasisakymas buvo klaidingai suprastas, tačiau Vokietija, kuri su dar keturiomis Saugumo Tarybos narėmis susilaikė balsuojant dėl rezoliucijos, pasinaudojo šiuo pareiškimu savo susilaikymui pateisinti.

“Mes apskaičiavome riziką. Ir kai matome, kad praėjus trims dienoms nuo šios intervencijos pradžios Arabų Lyga ją jau kritikuoja, manau, kad turėjome svarių priežasčių”, – sakė pirmadienį Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle (Gvidas Vestervelė).

Tuo tarpu Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pirmadienį sukritikavo šią rezoliuciją ir pareiškė, kad ji “primena viduramžių raginimą eiti į kryžiaus žygį” bei liudija apie JAV polinkį naudoti jėgą prieš Trečiojo pasaulio šalis.

“Ši Saugumo Tarybos rezoliucija, be abejo, yra nevisavertė ir pakenkianti”, – pareiškė V.Putinas kalbėdamasis su Votkinsko ginklų gamyklos darbininkais pirmadienį.

“Man kelia susirūpinimą net ne pats ginkluoto įsikišimo faktas, ginkluotų konfliktų daug, jie visada vyksta ir tikriausiai, deja, dar ilgai (vyks), bet nuogąstauju dėl to, kaip lengvai priimami sprendimai panaudoti jėgą tarptautiniuose reikaluose šiandien”, – sakė V.Putinas.

Rusija, Vokietija, Kinija, Brazilija ir Indija susilaikė Saugumo Tarybai balsuojant dėl leidimo panaudoti karinę jėgą prieš Libiją.

ES užsienio reikalų ministrų susitikime buvo pademonstruotas pasirengimas ryžtingai ir vieningai pasisakyti apie įvykius Libijoje, pareiškė Bendrijos užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton).

“Turime vieną tikslą – padėti libių tautai”, – spaudos konferencijoje po ES šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo sakė C.Ashton.

Ji pažymėjo, kad Tarybos nutarime palaikoma JT Saugumo Tarybos rezoliucija dėl Libijos; ją ES šalys įsipareigojo vykdyti bendradarbiaudamos su tarptautiniais partneriais.

Paklausta apie Arabų Lygos vadovybės nepritarimą tarptautinės koalicijos pajėgų veiksmams Libijoje, C.Ashton atsakė, kad “Amras Mussa (Amras Musa, Arabų Lygos generalinis sekretorius) aiškiai išreiškė savo palaikymą”. Pasak jos, kalbos apie nepritarimą susijusios su “klaidingu citavimu”.

“Man kritiškiausias klausimas šiandien yra humanitarinė pagalba”, – pažymėjo C.Ashton.

Ji nesutiko, kad situacija ES dėl Libijos primena Bendrijos šalių požiūrį prieš Irako karą. “Dabar siekiama suteikti kiek galimą teisingesnę pagalbą libių tautai”, – sakė ji, remdamasi JT Saugumo Tarybos 1973 rezoliucija.

“Nors mes požiūriai skiriasi, mums pavyksta rasti bendrą sutarimą, kaip šiandien”, – sakė Bendrijos užsienio politikos vadovė.

Tuo tarpu  agentūra AFP praneša, kad Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgoms pradėjus šaudyti į minią Misratos mieste, esančiame už 214 kilometrų į rytus nuo Tripolio, žuvo mažiausiai 11 žmonių, dešimtys sužeista, pranešė sukilėlių atstovas.

“Aukų yra dešimtys, mes suskaičiavome mažiausiai 11 negyvų, kai snaiperiai nuo stogų ir vienas tankas ėmė šaudyti į demonstrantus”, – pasakojo jis.

Atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, kad M.Kadhafi ištikimos pajėgos kiek anksčiau “suvarė apie 500 žmonių į Misratos miesto centrą į mitingą, palaikantį M.Kadhafi”.

Jis pridūrė, kad tuo metu “tūkstančiai Misratos gyventojų surengė demonstraciją ir prieš režimą”, o tada M.Kadhafi pajėgos ėmė šaudyti.

Pasak sukilėlių atstovo, Libijos vyriausybės pajėgos nėra užėmusios Misratos, o tik “pozicijas prie kelio, kur jie turi tris tankus, taip pat snaiperius ant stogų”.

Valstybinė televizija ragino Misratos gyventojus “sugrįžti į normalų gyvenimą mieste, kuris esąs išvalytas – jame nebėra ginkluotų nusikaltėlių gaujų”.

Sukilėliai atmušė kelis M.Kadhafio pajėgų mėginimus vėl užimti Misratos miestą, kurį jie kontroliavo pirmosiomis sukilimo dienomis vasario viduryje.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...