Hormonai
Vieną dieną vaikštote susiraukusi ir pikta it širšė, viskas erzina ir krinta iš rankų, o kitą rytą vos atsikėlusi jaučiatės lyg ant sparnų? Tokios nuotaikų kaitos pažįstamos kiekvienai moteriai. O dėl visko kalti hormonai!
Kaip šįryt jausitės
Tai už jus nusprendžia hormonai. Nuo jų kiekio priklauso sveikata, nuotaika, išvaizda, miegas, apetitas, valia ir net intelektas. Jų perteklius gali būti kaltas dėl to, kad imate nesivaržydama flirtuoti su bendradarbiu arba net nueinate “į kairę”. O kai norą žavėti ir trykštančią energiją staiga pakeičia irzlumas bei nepakantumas, irgi galima kaltinti hormonus!
Tačiau juos įmanoma kontroliuoti ir paversti savo sąjungininkais. Tereikia išsiaiškinti, kas jie tokie ir ką išdarinėja su mūsų nuotaika.
Estrogenų ir progesteronų atakos
Po mūsų organizmą laksto įvairūs hormonai, kurių pasikeitęs kiekis beikia savijautą ir sveikatą. Dviejų jų poveikį jaučiame kiekvieną mėnesį, tam tikromis mėnesinių ciklo dienomis.
Lyg ant sparnų. Energinga, savimi pasitikinti, patraukli ir seksuali jaučiatės visur. Tokia savijauta būna 6–16 ciklo dienomis. Tada kiaušidėse ima bręsti nauja kiaušialąstė. Organizme daugėja estrogenų, moteriškųjų lytinių hormonų, kurie reguliuoja mėnesinių ciklą. Daugiausia jų būna per ovuliaciją. Savijauta vis gerėja: jaučiatės žavi, turite daug energijos, padidėja noras mylėtis. Oda tarsi po kosmetologinių procedūrų pasidaro lygesnė, švelnesnė, pilvas sumažėja, pranyksta spuogai. Tai pats geriausias metas – jūs seksuali, atspari ligoms, labai darbinga. Be to, šiuo metu naudingiausia laikytis dietos – organizmas atsparesnis mažesniam maisto kiekiui. Taip pat geresnių rezultatų pasieksite sporto salėje ar bėgiodama krosą, nes esate ištvermingesnė, lengviau galite įveikti didesnius krūvius.
Pasiruošusi naujai gyvybei. Antroje ciklo pusėje padaugėja progesteronų. Šie moteriški hormonai lemia vaisingumą. Progesteronų veikiama gimda rengiasi priimti apvaisintą kiaušinėlį, moteris jaučiasi saugi, rami, pakylėta. Todėl jie vadinami vaisingumo ir ramybės hormonais. Šiuo metu, 17–21 ciklo dienomis, odai reikia daugiau drėgmės, nes organizme mažėja estrogenų, kurie reguliuoja skysčių pusiausvyrą. Tad nepamirškite dažniau pasilepinti drėkinamąja veido kauke.
Po ramybės – audra. Dažna tokią būseną pajunta 22–28 ciklo dienomis. Tai priešmenstruacinio sindromo (PMS) laikotarpis. Suvešėjusi gimdos gleivinė, jei kiaušinėlis nebuvo apvaisintas, pradeda nykti ir per mėnesines pasišalina su krauju. Tuomet nėra galimybės pastoti ir galima be baimės mylėtis, tačiau aistros proveržių beveik nebūna. Mėgautis seksu nesinori, nes tuo metu moters organizme būna labai mažas estrogenų kiekis. Dėl tos pačios priežasties dažnai vargina prasta nuotaika, viskas erzina, nei į darbą yra noro eiti, nei namie tvarkytis. Be to, kai sumažėja estrogenų, organizmą tarsi okupuoja progesteronai. Toks pasikeitęs hormonų santykis lemia, kad iš organizmo sunkiau pasišalina vanduo. Dėl to jaučiatės apsunkusi kilogramu ar net dviem, išsipučia pilvas, padidėja krūtys, ant veido atsiranda spuogelių. Kai kurias moteris kankina galvos, pilvo ir krūtinės skausmai. Tokia būsena kamuoja 50–70 proc. moteriškos lyties atstovių, dažniausiai tris–penkias dienas iki mėnesinių.
Kai moteriški hormonai nesigamina. Per mėnesines organizmas estrogenų ir progesteronų negamina, nes yra užsiėmęs kitais reikalais – stengiasi pašalinti neapvaisintą kiaušinėlį ir suirusią gimdos gleivinę. Todėl nuotaika ir savijauta būna ne pati geriausia – esate irzlesnė, jautresnė, greičiau pavargstate, gali skaudėti pilvo apačią, kryžkaulį.
Kad padaugėtų laimės hormonų
Kai sumažėja moteriškųjų hormonų estrogenų ir progesteronų, galime pačios pasistengti ir pasikelti nuotaiką. Be to, į pagalbą atskuba ir laimės hormonai. Ne veltui sakoma, kad laimė – ne sėkmės momentas ar mylimojo staigmena, o biocheminė organizmo reakcija, kurią lemia hormonai.
Endorfinai – džiaugsmo hormonai. Tai biocheminės medžiagos, kurios gaminasi mūsų smegenyse. Jie malšina skausmą, reguliuoja miegą, lemia mūsų nuotaikų kaitą. Jų padaugėja sportuojant, judant. Tad nepatingėkite kiekvieną rytą 10–15 minučių skirti mankštai – visą dieną būsite energinga ir puikios nuotaikos.
Pasitenkinimo gyvenimu hormonai – serotoninai. Tai audinių hormonai, kurie prisideda prie pilnatvės jausmo. Jie reguliuoja miego ir būdravimo ritmą, lytinį potraukį, agresyvumą, atmintį, apetitą, nerimą ir apskritai gyvenimo džiaugsmo pojūtį. Labai daug šių hormonų gauname iš saldumynų. Todėl kai susinerviname, ranka, atrodo, pati tiesiasi prie pyrago ar šokolado. Taip sutvarkė motulė gamta, kad pasmaguriavus saldumynais iškart pakyla nuotaika. Mat kasa išskiria daugiau insulino ir tam tikri baltymai, triptofanas, iš kraujo patenka į smegenis. O čia ši medžiaga virsta serotoninu – geros nuotaikos ir laimės hormonu. Tačiau nepamirškite, kad nuotaiką pakelia ne tik pyragai ar saldainiai, kurie gali pakenkti figūrai. Hormonų serotoninų yra ir bananuose, pomidoruose, graikiniuose riešutuose.
Somatotropinas – jėgos ir lieknumo hormonas. Jis gaminasi galvos smegenyse ir nuo jo priklauso, kaip greitai jūsų organizmas sudegins bloguosius riebalus, ar bus elastingos ir tvirtos sausgyslės. Tikriausiai norite, kad šio hormono gamintųsi daugiau? Tad stenkitės išsimiegoti, pailsėti, nepersivalgyti. Somatotropino kiekis stipriai sumažėja, kai esate pervargusi, išgyvenate stresinę būseną.
Kodėl kartais elgiamės neįprastai
Pavyzdžiui, kaip plėšrios liūtės? Arba esame pasiryžusios įgyvendinti net ne visai realias idėjas? Jaučiamės lanksčios ir gracingos, nors drabužių dydis jau seniai ne 38? Tokias mus paverčia hormonai. Tačiau padidėjęs arba sumažėjęs jų kiekis ne visada džiugina. Kartais net reikia ieškoti medikų pagalbos.
Energijos gauname iš androgenų. Tai vyriški lytiniai hormonai, kurių turi kiekviena moteris. Jie siejami su mūsų aktyvumu, energingumu. Taip pat jiems veikiant stiprėja lytinis potraukis. Vyriškų hormonų stygių moteris pajunta per menopauzę arba pašalinus kiaušides. Tuomet kankina nenoras imtis kokios nors veiklos, nuolat jaučiamas energijos stygius. Tačiau kai šių hormonų per daug – irgi negerai. Androgenai, veikdami odoje esančias riebalų liaukas, suaktyvina jų veiklą, gaminasi daugiau riebaus sekreto, kuris užkemša poras. Atsiranda spuogelių. Veikiant androgenams gali padidėti kūno plaukuotumas.
Tirokcinas veikia figūros pokyčius ir mąstymą. Šis hormonas sintetinamas skydliaukėje. Jis reguliuoja medžiagų apykaitos ir mąstymo greitį. Kai organizme yra reikiamas tiroksino kiekis, kūnas būna stangresnis, oda lygesnė, judesiai – lankstūs ir gracingi. Tačiau jei jo pradeda gamintis per daug, moters svoris staigiai nukrinta, ji praranda visus savo apvalumus – tampa panaši į vaikiną. Be to, kankina nemiga, vargina nerimo jausmas ir nesugebėjimas susikaupti. Tiroksino trūkumas, priešingai, sukelia nutukimą, žmogus tampa vangus ir mieguistas.
Noradrenalinas padeda įveikti sunkumus. Jei atrodo, kad galite kalnus nuversti, vadinasi, jūsų organizme išsiskyrė daugiau noradrenalino. Deja, jis gaminasi ne visada, o tik patiriant stresą, kad padėtų jį įveikti. Šis hormonas praplečia kraujagysles, į smegenis priteka daugiau kraujo, todėl galva būna pilna įvairių idėjų, visi sunkumai atrodo įveikiami, o pavojai nebaisūs.
Seksas atkuria hormonų pusiausvyrą
Mylintis moters organizmas gamina net penkių rūšių hormonus, kurie suteikia energijos ir užaugina sparnus. Tad kai susitvenkia juodų minčių debesys, jaučiatės pavargusi, sunku užmigti, išbandykite sekso terapiją. Geresnio vaisto už meilės aktą joks gydytojas neišrašys. Per orgazmą išsiskiriantis seksualinio potraukio hormonas oksitocinas ramina ir migdo, tad pasimylėję jaučiamės itin atsipalaidavę. O rytinis seksas veikia priešingai – tonizuoja, suteikia jėgų ir energijos. Jo poveikis keliolika kartų stipresnis nei kofeino. Manoma, kad puiki nuotaika, patyrus orgazmą, lieka dar 24 valandas. Tad kuo dažniau mylėsitės, tuo laimingesnė jausitės.
Maistas skatina hormonų išsiskyrimą
Tam tikri maisto produktai padeda gamintis hormonams, kurie žadina geismą, suteikia jėgų, pakelia nuotaiką. Ypač naudinga soja, nes ji turi specifinių medžiagų, kurios dalyvauja hormonų apykaitoje ir reguliuoja jų pusiausvyrą. Šių medžiagų yra ir linų sėmenyse. Kopūstai ir kaliaropės taip pat reguliuoja hormonų pusiausvyrą.
Daugumai moterų menstruacijų pradžioje labai norisi šokolado. Ir tai nieko keista. Jis padeda gamintis estrogenams, todėl pakelia nuotaiką.
O alkoholis, riebus ir aštrus maistas paaštrina nemalonius, su nuotaikų svyravimais susijusius simptomus. “Baterijų” neįkrauna ir kava, juodoji arbata. Šie gėrimai dirgina nervų sistemą.
…organizmas atsparesnis mažesniam maisto kiekiui….
Straipsnelis turbūt per pilnatį rašytas.