Šventės
Rašytojas, ekonomistė, psichologė ir mokslininkai pataria, kokių įgūdžius lavinančių ir naudingų dovanų įteikti vaikams Kalėdų proga.
Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Jonas Liniauskas iki šiol pamena daugiausiai džiaugsmo vaikystėje ir paauglystėje suteikusias dovanas: pačiūžas, konstruktorių, iš kurio buvo galima surinkti sunkvežimį bei kranus, ir, žinoma, knygą. Labiausiai į atmintį įsirėžusi dovanota knyga vadinosi “Mažieji laukinukai”, kuri paauglius berniukus mokė, kaip pasidaryti lanką, palapinę ir pateikė kitokių tokiam amžiui be galo svarbių patarimų.
Nors ši knyga dabartiniams berniukams negirdėta (J.Liniauskui kilo minčių, kad ją derėtų perleisti), Rašytojų sąjungos pirmininkas pasvarstė ir sudarė labiausiai dabartiniams vaikams tinkamų dovanoti knygų sąrašą. Iš dabartinių lietuvių autorių 2009–2010 m. išleistų knygų vaikams J.Liniauskas rekomenduoja šias: Rimanto Černiausko “Vaikai ir vaiduokliai”, Kristinos Gudonytės “Blogos mergaitės dienoraštis”, Onos Jautakės “Ponia Pelargonija”, Ramutės Skučaitės “Aš – eilėraščių knyga” ir Selemono Paltanavičiaus “Labas, kaip gyveni? 14 laiškų iš girios”.
Kartu pašnekovas ragina nepamiršti ir klasika tapusių kūrinių, tarp kurių Justino Marcinkevičiaus “Grybų karas” ir “Voro vestuvės”, Vytauto Bubnio “Arberonas”, Vytauto Petkevičiaus “Gilės nuotykiai Ydų šalyje” ir “Kodėlčius”.
“Tėvai turėtų įvertinti, ką perka, – nekreipti dėmesio į blizgučius ir pažiūrėti į turinį, nes turinys dažnai būna lėkštas ir netikras. Kai kurios knygos gali būti netgi kenksmingos”, – knygas norintiems dovanoti tėvams pataria J.Liniauskas.
Besidomintiems mokslu – mikroskopai ir mikrorobotukai
Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas profesorius Eugenijus Butkus tėvams taip pat rekomenduoja nepamiršti spausdinto žodžio – vyresniems vaikams tiktų tokie žurnalai, kaip “Iliustruotasis mokslas”, “National Geographic” ar enciklopedijos. Itin smalsiems, mokslu besidomintiems vaikams įspūdį padarys mikroskopai: didinantys apie dešimt kartų kainuos kelias dešimtis litų, o didinantys daugiau nei šimtą kartų jau perkops šimto litų ribą.
Skirtingų mokslininkų nuomone, įvairaus amžiaus vaikams tinkama dovana yra konstruktoriai. Kauno technologijos universiteto Mechatronikos katedos dėstytoja Jolanta Baskutienė mažiems vaikams ypač rekomenduoja “Lego”. “Šie žaislai lavina taktinius ir matematinius įgūdžius, moko atskirti spalvas, suteikia konstravimo ir dizaino pradmenis, lavina vaizduotę ir skatina kūrybiškumą”, – įsitikinusi du vaikus auginanti mokslininkė.
Tuo tarpu vyresniems E.Butkus rekomenduoja nesudėtingą elektronikos rinkinį “Jaunasis mechanikas”. Jį dėliojant galima atlikti 27 bandymus ir išstudijuoti mechaninės fizikos pagrindus.
Dar viena J.Baskutienės siūloma idėja – “Hexbug” robotukai, kainuojantys 30–70 Lt. Tarakonus bei kitokius vabzdžius primenantys žaislai keičia judėjimo kryptį prilietę kliūtį ar nuo skardaus garso, gali persiversti per save, yra ir valdomų nuotoliniu pultu. “Šie žaislai įdomūs, judrūs, kai kurie labai greiti, tad žaidžiant su jais galima praplėsti žinias apie jutiklius. Be to, nors nėra galimybės konstruoti pačiam, jie gali paskatinti kūrybinius ieškojimus, norą domėtis, konstruoti, kurti”, – mano mokslininkė.
Atsižvelgti į pomėgius
Psichologė Rasa Bieliauskaitė pataria, kad renkant dovanas svarbu klausytis vaiko, stengtis išgirsti, kas jam įdomu. Ikimokyklinio amžiaus vaikai žaisdami mokosi būti įvairiose gyvenimo situacijose, įsisavina įvairius socialinius vaidmenis, todėl R.Bieliauskaitė siūlo padovanoti kokios nors profesijos atributų rinkinį, pavyzdžiui, gydytojo instrumentų komplektą.
“Vienas svarbiausių dalykų vaikams yra bendravimas su tėvais, kartu smagiai ir linksmai praleistas laikas. Gal dovana gali tai suteikti? Svarbu, kad dovana nepralenktų vaiko gebėjimų – jei žaidimas pernelyg sudėtingas ar neįdomus, vaikas gali būti ne padrąsintas, bet pasijusti sumenkintas”, – sako psichologė.
Pasak jos, jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikui ypač svarbu bendrauti tiek su draugais, tiek su suaugusiais, todėl tinkama dovana būtų keliese žaidžiami stalo žaidimai. Dabar jų pasirinkimas itin didelis.
Tokią pat dovaną rekomenduoja ir SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė. Ekonomistė taip pat pataria tėvams prie mažųjų užsiprašytos dovanos pridėti gražią taupyklę, į kurią už kiekvieną per savaitę sutaupytą litą tėvai pažadėtų dar pridėti, pavyzdžiui, 10 ct. “Taip bus ugdomas įprotis neskubėti iš karto išleisti turimų pinigų. Tik svarbu nepamiršti šio pažado”, – pataria J.Varanauskienė.
Tuo tarpu vyresniems kaip simbolinę dovaną ekonomistė rekomenduoja proginę monetą, kuri galėtų paskatinti domėtis monetomis, pinigais, jų istorija.
as savo sunenui padovanojau kunfu pamokas is geradovana.lt, nes jis jau nebe maziukas ir siaip toks aktyvus. Tai jam labai patiko:)