0–1 metai
Kur kas svarbiau už svorį – užbėgti už akių galimoms labai rimtoms ligoms
Vis dažniau mamytės skuba iš gimdymo namų ištrūkti vos ne pačią pirmą dieną po kūdikėlio gimimo. Kai naujagimis sveikas ir nėra papildomų rizikos veiksnių, galinčių sutrikdyti jo adaptaciją, medikai taip pat nerekomenduoja užsibūti ligoninėje. Tačiau yra vienas “bet”.
Labai svarbu, kad pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis (net jei vaikutis gavo dešimt balų pagal Apgar skalę) jam būtų atlikta ypatinga ir labai svarbi procedūra – kraujo ėminys iš kulniuko. Dažniausiai ši procedūra atliekama gimdymo stacionare. Tačiau jei gimdymo skyriuje to padaryta nebuvo (naujagimis anksti išvyko į namus, buvo perkeltas į kitą ligoninę ar kt.), už kraujo paėmimą atsakingas naujagimį prižiūrintis gydytojas ir tėvai, kurie privalo šios svarbios procedūros nepamiršti. Kraujo ėminys siunčiamas į Medicininės genetikos centrą, kuriame tiriama, ar nėra įgimtų medžiagų apykaitos ligų – fenilketonurijos ar hipotirozės. Ligos labai klastingos ir pavojingos (negydomi mažyliai gali tapti silpnapročiais!), jos išgydomos tik nustačius ligą ANKSTI, kol dar neįvyko negrįžtamų pakitimų. Todėl būtina tikrinti VISUS naujagimius!
Išbandymai kulniukui
Ši procedūra atliekama antrą–penktą mažylio gyvenimo dieną, bet ne anksčiau nei praėjus 48 valandoms nuo pirmojo maitinimo (tik gimusio naujagimio kraujyje fenilalanino kiekis dar nebūna padidėjęs, o medžiagų apykaitos sutrikimas išryškėja tik pradėjus maitintis).
Kodėl būtent iš kulniuko? Priežastis labai paprasta – naujagimio pirščiukai dar labai mažučiai, kraujas silpnai teka, o kulniuke yra tam tikri taškai, kuriuose gera kraujotaka ir mažesnis skausmo pojūtis.
Atsakymo dėl minėtų ligų iš karto nesužinosite – tik maždaug po mėnesio. Jeigu tyrimo rezultatai neigiami, t.y. liga neįtariama, apie juos tėvai neinformuojami. Ir tik esant teigiamiems tyrimo rezultatams atsakingas Medicininės genetikos centro darbuotojas išsiunčia tėvams informacinį laišką ir specialaus popieriaus lapelį bei raginimą kreiptis į vaiko gydytoją ir tyrimą – kraujo ėminį kartoti. Tiesa, iš anksto jaudintis nereikėtų – kartais įtarimai nepasitvirtina.
Tik labai svarbu gimdymo stacionare ir šeimos ar vaikų gydytojui nurodyti tikslią vaikučio gyvenamąją vietą, o ne oficialiai deklaruotą.
Kodėl neverta numoti ranka?