2014 Spalio 10

Ką žada santuoka su keliomis dešimtimis metų vyresniu partneriu

veidas.lt

Gyventi su vyresniu sutuoktiniu, kai amžiaus skirtumas 11 ir daugiau metų, Lietuvoje kasmet ryžtasi daugiau nei 27 tūkst. porų. Kokie motyvai skatina dailiąją lytį pasirinkti brandesnį sutuoktinį ir su kokiais iššūkiais susiduria neįtelpantieji į tradicinio visuomenės supratimo ribas?

Kristina Kanišauskaitė-Šaltmerė

Viena turtingiausių Lietuvos moterų klaipėdietė Eugenija Odebrecht (54 m.) už vokiečių kilmės sutuoktinį, besiverčiantį nekilnojamojo turto nuoma Klaipėdoje, Gerdą Odebrechtą (67 m.) jaunesnė trylika metų. Bet, kaip svarsto ji pati, kartais norėtųsi, kad vyras būtų jaunesnis bent penkeriais metais.

„Patikėkite, su kiekvienais metais praraja tarp mudviejų vis gilesnė: daug ką tenka nutylėti, pamiršti, prieš daug ką užsimerkti ir ieškoti begalinių kompromisų. Nepaisant visų šių skirtumų, Gerdas man – geriausias pavyzdys, kaip reikia mėgautis gyvenimu. Visų pirma jis negaili pinigų sau, geba pasimėgauti kokybišku maistu, norimu gėrimu, neskaičiuoja pinigų, skiriamų savo poilsiui. O dauguma lietuvių įjungia rankinį stabdį ir kiekviename žingsnyje svarsto, ar neviršijo savo finansinių galimybių, ar nebus per brangu, gal galima ir paprasčiau?” – kritikos strėlių tautiečiams nešykšti 23 vedybinio gyvenimo metus su užsieniečiu skaičiuojanti E.Odebrecht.

Pašnekesio metu aiškėja, kad veikli, ambicinga ir savimi pasitikinti moteris iki pažinties su sutuoktiniu sunkiai įsivaizdavo save be aktyvios darbinės veiklos, karjeros ir visų kitų greito gyvenimo elementų, tačiau tikrąjį gyvenimo džiaugsmą surado tik sutikusi Gerdą ir atitolusi nuo verslo.

Nors porą ir skiria daugiau nei dešimt metų, bendrą kalbą ir bendrų pomėgių jie randa nesunkiai. Šiek tiek kitaip, pašnekovės teigimu, tarpusavio santykiai klostosi poroms peržengus vadinamąją kritinę ribą. E.Odebrecht ta plonyte raudona linija vadina daugiau nei 15 metų skirtumą. Tokiems sutuoktiniams jau tenka patirti kur kas daugiau streso, nei galima numanyti.

„Daugelis mūsų šeimos draugų yra vedę gerokai jaunesnes moteris, todėl matau, su kokiomis problemomis susiduriama, – tvirtina moteris. – Vadinu tuos vyrus vargšais, kurie gyvena esant nuolatinio išgąsčio fazei. Buvimas šalia jaunos moters jiems – jau pats savaime stresas, o kur dar nuolatiniai būgštavimai būti paliktiems. Tiesa ta: kad ir koks simpatiškas ar turtingas jis būtų, prilygti jaunai moteriai nepajėgs. Matyt, tas suvokimas ir trumpina vyresnių partnerių amžių.“

Kaip rodo „Veido“ užsakymu atlikta apklausa, didžiajai daliai Lietuvos gyventojų priimtiniausias amžiaus skirtumas tarp sutuoktinių ar gyvenimo partnerių atrodo ketveri (37 proc.) ar penkeri–septyneri metai (29,2 proc.). Kalbai pasisukus apie daugiau nei 11 metų skirtumą, šis priimtinas atrodo vos 17,2 proc. respondentų. Tenka pripažinti, kad dar mažiau tautiečių tolerancijos ir simpatijų tenka tiems partneriams, kuriuos skiria 15 ir daugiau metų (9,2 proc.).

Kodėl lietuviams taip svarbu, kad jų gyvenimo partneris būtų vienmetis ar vos keleriais metais vyresnis? Kuo ydingas didesnis metų skirtumas? Ar gali būti toks ryšys ne tik iš išskaičiavimo, o ilgalaikis?

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-39-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...