Karas su terorizmu
Nepaisant JAV ir kitų šalių vykdomų bombardavimų, kurių taikinys išimtinai Islamo valstybės (ISIS arba “Daesh”) pajamų šaltiniai – naftos gavybos ir logistikos objektai, islamistai nesiruošia bankrutuoti… bent kol kas, rašo “Foreign Policy”.
Pasak “Thomson Reuters” 2014-ųjų studijos, ISIS valdo 2 trln. JAV dolerių turtą, kasmetinės pajamos siekia 2,9 mlrd. dolerių.
Jie tai vadina mokesčiais, bet mes tai vadiname prievartavimu.
Didelė dalis pinigų ateina per mokesčius, kuriais “Daesh” apkrovė gyvenančius jų valdomoje teritorijoje. Pavyzdžiui, 800 dolerių sunkvežimiui, įvažiuojančiam iš Jordanijos ir Sirijos, 5 proc. rinkliava socialinei gerovei ir atlyginimams, 200 dolerių kelių mokestis vairuotojams Irako šiaurėje; 50 proc. rinkliava už leidimą plėšti archeologinius paminklus Rakoje ir 20 proc. už tokią veiklą Alepe. Be to, ne musulmonai privalo mokėti religijos apsaugos mokestį, žinomą kaip “jizya”.
“Jie tai vadina mokesčiais, bet mes tai vadiname prievartavimu”, – “Foreign Policy” teigė Hansas-Jacobas Schindleris, JT Saugumo Tarybos grupės, kuri seka “Al Qaedos”, ISIS, talibų ir kitų teroristinių grupuočių veiklą, koordinatorius.
Anot Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos profesoriaus Fawazo Gergeso, kiekviena paslauga labai smarkiai apmokestinta. Tai ir šiukšlių išvežimas, ir elektros generatoriai, imami mokesčiai už nuomą ir net už vaikų mokyklas. Iš to ISIS surenka maždaug 30 mln. dolerių per mėnesį, teigia ‘Thomson Reuters”.
Kol nebus identifikuoti atskiri individai, kurie užsiima verslu su “Daesh”, tol nepavyks užkirsti kelio islamistų verslui.
2015 m. ‘The New York Times” ataskaitoje teigiama, kad mokesčių surenkama gerokai daugiau - 2014 m. ši suma siekė 600 mln. dolerių. Ta pati studija teigia, kad pajamos iš naftos – tik 100 mln. dolerių. Kiti ekspertai iki šiol manė, kad pajamos iš naftos yra pagrindinis “Daesh” pajamų šaltinis.
Ekspertė iš Naujosios Amerikos saugumo centro Elizabeth Rosenberg teigia, kad JAV sankcijos yra neveiksmingos. Kol nebus identifikuoti atskiri individai, kurie užsiima verslu su “Daesh”, tol nepavyks užkirsti kelio islamistų verslui.
Pasak Irako ambasadoriaus prie Jungtinių Tautų Mohamedo Ali Alhakimo, ISIS vien iš prekybos archeologinėmis vertybėmis gauna iki 100 mln. dolerių.
“Nuotraukos iš palydovų rodo, kad plėšikavimas archeologinėse vietose yra pramoninio lygio”, – pranešė JAV Federalinis tyrimų biuras.
Libija – strategiškai svarbi ISIS, dėl savo georgrafinės padėties ji yra kryžkelėje tarp Artimųjų Rytų, Afrikos ir Europos.
Praėjusią gegužę JAV specialiosios pajėgos perėmė tikrą lobį per reidą ISIS naftos prekyba prižiūrėjusio Abu Sayyafo namuose. Tarp radinių – senoviniai tekstai, rašyti aramėjų kalba, kuria kaip manoma kalbėjo Jėzus Kristus.
Kartu “Daesh” dairosi kitų būdų užsidirbti. Vienas iš taikinių – Libija, kuriai priklauso didžiausi naftos ištekliai Šiaurės Afrikoje.
“Libija – strategiškai svarbi ISIS, dėl savo georgrafinės padėties ji yra kryžkelėje tarp Artimųjų Rytų, Afrikos ir Europos”, – teigiama JT grupės ataskaitoje.
“Daesh” lyderis Abu Bakras al-Baghdadi nusiuntė į Libiją keletą savo emisarų, kad šie suformuotų aljansus su vietos grupuotėmis ir galėtų įsitvirtinti šalyje. Šiuo metu Libijoje ISIS turi daugiau nei 2 tūkst. karių. Ir jei kol kas negali pasinaudoti Libijos naftos ištekliais, tai bent jau gali rengti išpuolius prieš juos išgaunančius.
“Mūsų vertinimu, jie negali iš to gauti pinigų, bet jie gali pabandyti padaryti, kad niekas kitas irgi negalės uždirbti”, – teigė H.J. Schindleris.
Jie gali ateiti ir atimti vieną ar dvi ožkas, bet ateis diena, kai nebebus ožkų.
Kita vertus, ekspertai abejoja, kad ISIS pavyks stabiliai išlaikyti savo pajamas. Adamas Chodorow, teisės profesorius iš Arizonos valstijos universiteto, kuris gilinosi į ISIS gebėjimą valdyti, mano, kad islamistų laukia liūdnos finansinės perspektyvos.
“Jie gali ateiti ir atimti vieną ar dvi ožkas, bet ateis diena, kai nebebus ožkų, – kalbėjo ekspertas. – Aš nemanau, kad jie sugebės surinkti dar daugiau pinigų. Jie gali prievartauti, gali vogti , bet jei kalbame apie mokestinę sistemą – jų galimybės labai ribotos.”
F.Gergesas, kuris šiuo metu rašo ISIS istoriją, prognozuoja, kad žmonių santaupoms išsenkant, jie pradės bendradarbiauti su priešiškomis islamistams grupuotėms.
“Klausimas yra ne toks: Ar ISIS pralaimės? Klausimas, kiek ilgai tai užtruks. Ar tai 6-9 mėnesiai? Metai ar du? Va, koks yra tikrasis klausimas”, – optimistiškai kalbėjo jis.
Visą originalų straipsnį skaitykite čia