Konfliktas Libijoje
Nelinkęs pasiduoti ir kumščiais grūmojantis Libijos lyderis Muamaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) važinėjo sostinės Tripolio gatvėmis tuo metu, kai galingosios Vakarų valstybės mėgino išsaugoti savo vienybę dėl NATO vadovaujamos karinės kampanijos, kuri iki šiol nepajėgė išversti iš valdžios autoritarinio Šiaurės Afrikos šalies lyderio.
Akinius nuo saulės ir medžiotojo skrybėlę dėvintis M.Kadhafi ketvirtadienį važiavo sostinės gatvėmis atviru visureigiu ir sveikino praeivius, iškėlęs sugniaužtą kumštį.
“Dievas, Libija, Muamaras ir niekas kitas”, – jo šalininkai skandavo po ro, kai galingi sprogimai sudrebino Tripolio rajoną Bab al Aziziją, kuriame įsikūrusi M.Kadhafi rezidencija, taip pat apsistoję dauguma sostinėje dirbančių užsienio žurnalistų.
NATO iš pradžių neigė vėl bombardavusi Tripolį, tačiau Aljanso atstovas vėliau pripažino, kad buvo smogta Libijos sostinės priemiesčiams.
“Iš Libijos grįžtančių pilotų naujausi pranešimai rodo, kad buvo du papildomi smūgiai taikiniams arčiau Tripolio miesto”, – vienas anonimu pageidavęs likti NATO pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.
Vakarų šalių Aljanso viduje padidėjo įtampą, kai Vašingtonas atmetė Prancūzijos raginimus labiau prisidėti įgyvendinant Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliuciją, leidžiančią naudoti visas būtinas priemones Libijos civiliams gyventojams ginti.
Tačiau mėgindami išsaugoti vieningą frontą Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) ir JAV vadovas Barackas Obama (Barakas Obama) paskelbė bendrą straipsnį, kuriame pareiškė, jog Libijos ateitis su M.Kadhafi “neįsivaizduojama” ir kad toks scenarijus prilygtų likusios pasaulio dalies “nesąžiningai išdavystei”.
“Neįsivaizduojama, kad žmogus, bandęs žudyti savo žmones, gali atlikti vaidmenį jų būsimoje vyriausybėje, – rašoma straipsnyje, kuris buvo paskelbtas dienraščiuose “The Times”, “The Washington Post” ir “Le Figaro”.
Tuo tarpu M.Kadhafi dukra Aisha (Aiša) atsakydama pareiškė, kad raginimai jos tėvui trauktis iš valdžios yra įžeidimas visiems libiams.
“Kalbos apie Kadhafi pasitraukimą yra įžeidimas visiems libiams”, – A.Kadhafi sakė kreipdamasi į Tripolio vyriausybiniame komplekse susirinkusius šimtus jaunų jos tėvo šalininkų.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe (Alenas Župė) asmeniškai kreipėsi į JAV valstybės sekretorę Hillary Clinton (Hilari Klinton), prašydamas, kad Vašingtonas atnaujintų reguliarų aviacijos patruliavimą Libijoje, tačiau sakė, kad jo pageidavimas buvo atmestas.
“Pasakiau jai, jog mums reikia, kad jie sugrįžtų; kad mes norėtume, jog jie sugrįžtų”, – sakė A.Juppe, taip pat pacitavęs H.Clinton atsakymą, jog JAV lėktuvai galės būti siunčiami į konkrečius reidus.
Šiuo metu beveik 100 tūkst. karių dalyvauja sekinančiame Afganistano kare, o Vašingtonas praeitą savaitę atšaukė apie 50 karo lėktuvų iš operacijų Libijoje, kai vadovavimas šiais misijai buvo perduotas NATO. Tačiau vėliau JAV aviacija dalyvavo kai kuriuose reiduose prieš M.Kadhafi priešlėktuvinės gynybos objektus.
Vienas aukšto rango JAV pareigūnas sakė, kad Pentagono pajėgos Libijoje vykdo ketvirtadalį visų misijų, o būtinybės didinti šias pastangas nėra.
“Mes visada sakėme, jog norėtume, kad sąjungininkai suintensyvintų (pastangas), o mūsų indėlis mažų mažiausiai sąžiningas”, – pridūrė pareigūnas.
Tuo tarpu Tripolio režimo pajėgų apsiaustame trečiajame didžiausiame mieste Misratoje uosto rajonas buvo apšaudytas dešimtimis reaktyvinės artilerijos sistemos “Grad” raketų ir tankų sviediniais. Per šias atakas žuvo mažiausiai 13 žmonių, o 50 buvo sužeisti, pranešė vienas sukilėlių atstovas.
Kaire vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kuriai pirmininkavo Arabų Lyga, JT vadovas Ban Ki-moonas (Ban Kimumas) paragino ieškoti “politinio” Libijos krizės sprendinio ir nedelsiant skelbti paliaubas, o Europos Sąjungos (AS) išorės politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton) paragino M.Kadhafi nedelsiant trauktis iš valdžios.
Tuo tarpu NATO deklaracijoje sakoma, kad sąjungininkai “tvirtai palaiko” raginimus M.Kadhafi atsisakyti lyderio posto.
Šis susitikimas vyko tuo metu, kai NATO lėktuvai demonstravo savo galią – sukilėliai pranešė, jog aviacija bombardavo taikinius palei kelią, vedantį į vakarus link strategiškai svarbaus Marsa al Buraikos uostamiesčio.
Tačiau Aljanso viduje vis dar nesutariama dėl aviacijos reidų prieš pajėgas, kurios kelia pavojų gyventojams. Šiame patruliavime dalyvauja tik šešios iš 28 NATO šalių.
Sukilėliai paragino NATO suintensyvinti aviacijos smūgius, kurie iki šiol nepadėjo pasiekti persilaužimo šiame konflikte.
NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) pareiškė, kad trečiadienį Kataro sostinėje vykęs Libijos kontaktinės grupės susitikimas “paklojo gerą pamatą”. Šio susitikimo dalyviai pažadėjo sukilėliams suteikti finansinę paramą ir aprūpinti gynybos priemonėmis.
“Dabar tarsimės, kaip galime tęsti karinę operaciją, kuri atvestų prie sėkmingų rezultatų”, – pridūrė jis.
Pirmuosius antskrydžius Libijoje kovo 19 dieną pradėjo Didžioji Britaniją, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos, tačiau po dviejų savaičių šios misijos vairą NATO, kai buvo sumažintos Prancūzijos abejonės dėl Vakarų šalių aljanso vadovavimo kariniams veiksmams šioje Šiaurės Afrikos šalyje.