Nėštumas
Jeigu padidėja skrandžio rūgštingumas, išgerkite truputį pieno
“Neįmanoma net apsakyti jausmo, kai ėda rėmuo: naktį neįmanoma miegoti, netinka joks maistas, visai negaliu be vaistų, nes taip skauda, kad net pykina. Norisi kuo greičiau pagimdyti”, – rašo laiške ne viena į neviltį puolusi nėščioji. Bandysime padėti joms patarimais.
Rėmuo – tai deginantis graužimo pojūtis tiesiai už krūtinkaulio, dažniau ir stipriau pasireiškiantis gulint, tačiau, ligai paūmėjus, gali atsirasti ir stovint. Dažniausiai rėmuo ėda sergant gastroezofaginio refliukso liga (GERL), skrandžio uždegimu, opa ir t.t. Tačiau nėštumo metu rėmuo tampa savarankišku negalavimu, susijusiu su fiziologiniais pokyčiais moters organizme. Rėmuo dažniau kamuoja moteris, kurios iki nėštumo sirgo virškinimo sistemos ligomis.
Nemalonūs pojūčiai trunka nuo kelių minučių iki kelių valandų, sustiprėja gulint, lenkiantis, padidėjus fiziniam krūviui. Rėmuo dažnai lydimas nemalonaus rūgštaus, kartaus ar “metalo” skonio burnoje, blogos nuotaikos ir atsirūgimo oru. Kai kurios moterys skundžiasi pykinimu, šleikštuliu, maisto atpylimu. Be to, deginimą už krūtinkaulio kartais pakeičia stiprus skausmas.
Diagnozuoti ligą gydytojui dažniausiai užtenka išklausius būsimosios mamos nusiskundimų. Jeigu įtariamas išopėjimas ar pavojingas stemplės susiaurėjimas, gydytojas gali patarti atlikti nėštumo metu saugią pilvo organų echoskopiją ar fibrogastroskopiją (į stemplę kišamas specialus optinis instrumentas). Kita vertus, šis tyrimas nėščiosioms atliekamas itin retai ir tik tuo atveju, jeigu nėra priešlaikinio gimdymo požymių.
Kuo dėtas nėštumas?
Rėmuo – dažnas nėštumo palydovas. Nėštumui persiritus į antrą pusę, nemalonus ir deginantis pojūtis už krūtinkaulio, rūgštus skonis burnoje neaplenkia 60–70 proc. nėštukių. Tam yra nemažai priežasčių.
Teks peržiūrėti valgiaraštį
Įprasti vaistai – kenkia!
Jei nepadeda jokios priemonės, rėmuo ėda stipriai ir dažnai, skauda po krūtine, duobutės srityje, kreipkitės į šeimos gydytoją ar ginekologą. Jis patars, ar reikia vartoti vaistų (prieš arba po valgio bei prieš miegą).
Kitaip nei gydant įprastą rėmenį, nėštukėms pirmiausia skiriama ne vaistų, o dieta ir maitinimosi režimas. Jeigu moteris laikosi nurodymų, dažnai rėmens ėdimas dingsta arba labai sumažėja. Kai kuriais atvejais padeda homeopatinės priemonės. Jeigu jau prireikia rimtesnių vaistukų, gydytojas stengiasi parinkti saugiausią ir tinkamiausią preparatą.
Pirmąjį nėštumo trimestrą būsimąjai mamytei tinka aliuminio, kalcio bei magnio turintys preparatai (pvz., “Sucralfate”), kurie mažina rūgštingumą. Jie vartojami trumpą laiką ir mažomis dozėmis. Kitų tablečių, kurias dažnai matome per televizijos reklamas ir kurios išties efektyviai mažina rėmenį, nėštumo metu geriau vengti, nes jos pasižymi toksiniu poveikiu vaisiui. Skiriami šie vaistai tik esant sunkiai ar komplikuotai ligos eigai.
Piktnaudžiauti skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais negalima dar ir dėl to, kad jie blogina geležies pasisavinimą, gali keisti kitų vartojamų vaistų ar maisto papildų efektyvumą.
Dešimt gerų patarimų nėštukėms