Gintaras Sarafinas
Šios savaitės “Veido” numeryje jau trečią kartą pristatomas Lietuvos kolegijų reitingas. Svarbu pabrėžti, kad lyderiai, palyginti su ankstesniaisiais metais, šiek tiek pakito. Taip atsitiko daugiausia dėl to, kad aukštosios neuniversitetinės mokyklos buvo vertintos pagal daugiau kriterijų. Ypač didelį dėmesį kreipėme į tai, kiek kolegijų absolventų varsto Darbo biržos duris, ką apie kolegijas mano patys studentai, be to, nemažai pliusų kolegijoms suteikė ir jų tarptautiškumas.
Beje, rengdama šį reitingą “Veido” komanda patyrė daug visokių keistenybių. Tačiau apie viską iš pradžių.
Universitetus “Veidas” reitinguoja jau 14 metų. Prieš penkerius metus kolegijų vadovai ėmė siūlyti reitinguoti ir neuniversitetines aukštąsias mokyklas – tai yra kolegijas. Kodėl gi ne? Juk tai jaunuoliams svarbi informacija. Po neilgų įkalbinėjimų sutikome. “Veido” žurnalistai dirbo du mėnesius, nuveikė titanišką darbą. Natūralu, kad reitinge vienos kolegijos užėmė pirmąsias vietas, bet kai kurioms teko tenkintis paskutinėmis pozicijomis. Taigi vieni džiūgauja, kiti – griežia dantį ir ieško kaltų. Kaltas “Veidas”, nes neva kriterijus ne tuos parinko. Tad pernai po ilgų konsultacijų su daugybe kolegijų rektorių ir švietimo ekspertų kriterijai buvo ištobulinti iki maksimumo ir pasirodė antrasis kolegijų reitingas. Bet ir vėl kai kam teko negarbingos paskutinės vietos. Vėl pyktis, pagieža. Vėl kaltas “Veidas”. Be to, kolegijų rektoriai pasitarė ir nusprendė “Veidą” nubausti – tai yra nebeteikti jokių duomenų apie savo mokslo įstaigas. Dar per kitus pasitarimus kolegijų vadovai nusprendė, kad kaltas vis dėlto ne “Veidas”, o kai kurių jų pačių nesąžiningumas. Nes dalis kolegijų ir jų vadovų duomenis apie save sufabrikavo ir iškraipė, kitaip tariant, pagražino. Ir jau visai paprastai kalbant, tiesiog melavo. Tada rektoriai pasiūlė kolegijų nebereitinguoti. Bet juk mes reitingus organizuojame ir atliekame ne dėl pačių kolegijų, o dėl to, kad jų reikia į kolegijas stoti planuojantiems jaunuoliams ir iš dalies jų tėvams.
Nes šiandien Lietuvoje niekur nėra jokios sistemos nei bazės, kurioje būtų galima rasti nešališkos informacijos apie visas kolegijas. Paradoksalu, bet net šiame informacijos amžiuje abiturientai jaučia elementarų informacijos apie mūsų švietimo istaigas stygių. O “Veidas” šią spragą gali užpildyti. Todėl mes ir šiemet nusprendėme nenutraukti kolegijų reitingo rengimo ir šiame numeryje jį pristatome.
Beje, tiek universitetų rektoriai, tiek kolegijų vadovai teigia, kad šie reitingai reikalingi, bet dar geriau būtų, jei būtų reitinguojamos studijų programos. Tiesa, čia jie stipriai gudrauja, nes juk dailininkus rengia tik Dailės akademija, todėl šių jos studijų programų su niekuo palyginti neįmanoma, kaip ir Žemės ūkio universiteto siūlomų žemdirbystės pakraipos studijų programų. Tačiau vadybininkus, teisininkus, inžinierius, medikus ar informacinių technologijų specialistus rengia įvairios aukštosios mokyklos ir šias studijų programas palyginti galima. Visą šią informaciją galima sudėti į naują reitingą. Kitąmet “Veidas” pamėgins tai padaryti.