Šiandien nebestebina faktas, kad tėveliai, tik gavę kūdikio gimimo liudijimą, iš karto skuba į darželį įrašyti mažylį į eilę – nors iš tikrųjų vaikas ten kulniuos po kokių dvejų trejų metų. Todėl nenuostabu, kad per tuos kelerius metus įvyksta ir nenumatytų dalykų.
“Šalia mūsų namų yra net du darželiai. Manėme, kad galime užsirašyti į abu ir palikome prašymą tam, kuris mums labiau patinka. Tačiau vėliau sužinojome, kad ši ugdymo įstaiga mums pagal gyvenamąją vietą nepriklauso, nors yra beveik kieme. Kodėl mūsų apie tai niekas neinformavo anksčiau?” – klausia Monikos mama.
Kiekviena ikimokyklinio ugdymo įstaiga priskiriama tam tikroms gatvėms ir namams. Jeigu netoli jūsų namų yra ne viena, o kelios ugdymo įstaigos, visų pirma reikėtų sužinoti, kuriam jūsų atžala pagal gyvenamąją vietą yra priskirta. Tai galite padaryti paprasčiausiai užėję ar paskambinę į vieną iš jų, arba paskambinę į savivaldybę. Darželio, kuriame palikote prašymą, vadovas privalėjo jus informuoti, kad jums ši ugdymo įstaiga pagal gyvenamąją vietą nepriklauso, o tai reiškia, kad jūsų dukra į jį bus priimta tik tuomet, jei bus laisvų vietų. O jei neinformavo, visada galite kreiptis į darželio steigėją, kuris išnagrinės jūsų atvejį.
“Atėjus laikui dukrytei eiti į valstybinį darželį pagal gyvenamąją vietą paaiškėjo, kad ji į šią ugdymo įstaigą nepatenka. Tačiau ir kiti netoli mūsų namų esantys darželiai mūsų išskėstomis rankomis taip pat nelaukia, motyvuodami, kad juose ir savų vaikų užtenka. Ką mums daryti?” – klausia Emilijos mama.
Tokiu atveju reikėtų kreiptis į jūsų gyvenamosios vietos darželių steigėją, kuris turi visą informaciją apie laisvas vietas visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Čia jums bus pasiūlytas kitas darželis, kurį mergaitė galės lankyti.
“Sūnų buvome užrašę į darželį pagal gyvenamąją vietą, bet prieš pradedant jį lankyti paaiškėjo, kad turime išsikraustyti, o tai reiškia, kad pasikeis vaiko gyvenamoji vieta. Į darželį, į kurį buvome užsirašę, mūsų greičiausiai nebepriims, nes jis nebepriklauso pagal gyvenamąją vietą, o pagal dabar gyvenamąją vietą irgi greičiausiai nepateksime, nes nebuvome užsirašę iš anksto”, – rašo Kristijono mama.
Deja, tokiu atveju išimtys priėmimo į darželį tvarkoje nėra numatytos. Galime patarti tik leisti berniuką į tą darželį, kuriam buvo pateiktas prašymas. Nors formaliai ši ugdymo įstaiga, jei yra kitų laukiančių eilėje pagal gyvenamąją vietą, turi teisę jūsiškio nepriimti, tačiau praktika rodo, kad paprastai visada priima. Lankydami vieną ikimokyklinio ugdymo įstaigą galite įrašyti į eilę kitoje, kuri priklauso pagal gyvenamąją vietą. Atsiradus laisvai vietai darželį galėsite pakeisti.
“Į norimą lankyti darželį vaikai priimami nuo trejų metų, todėl likus metams, kol sūnui sukaks treji, pradėjome jį vesti į kitą ugdymo įstaigą. Tačiau po metų nuvedę sūnų į norimą darželį išgirdome, kad vaikas iš šio darželio sąrašų yra išbrauktas. Jeigu būtume žinoję, kad taip įvyks, sūnaus į laikiną darželį nebūtume vedę”, – rašo Tado mama.
Priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas tvarkoje numatyta, kad norą lankyti darželį būtina patvirtinti iki birželio 1 dienos. Pavyzdžiui, tėvai šiais metais parašė prašymą, kad norėtų leisti vaiką į darželį nuo 2012 m. rugsėjo 1 d., kai vaikui sukaks treji. Vadinasi, iki 2012 m. birželio 1 dienos jie turi patvirtinti, kad jų ketinimai nepasikeitė. To neatlikus po 2012 m. birželio 1 dienos vaikas automatiškai bus išbraukiamas iš eilės. Taigi nepriklausomai nuo to, ar jūsų sūnus iki trejų metų lankė kitą darželį, ar ne, iš eilės jis negali būti išbrauktas iki 2012 m. birželio 1 dienos. Darželio vadovai tėvams turi suteikti išsamią informaciją apie vaikų priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas tvarką. Priešingu atveju dėl galbūt neteisėtų įstaigos vadovo veiksmų jūs galite kreiptis į darželio steigėją, kuris jūsų atvejį išnagrinės.