Ligos
Imunitetas dažnai nusilpsta dėl permainingų orų, geriant šaltus gėrimus, valgant ledus
Jei manote, kad gerklę skauda tik žiemą, labai klystate. Kaip tyčia gerklės skausmas ir angina užpuola vasarą. Kaip šių ligų išvengti?
Kodėl susergama vasarą
Mus dažnai puola įvairūs mikroorganizmai, kurie tik ir laukia palankaus momento, kada galės mus susargdinti. O tokių progų vasarą pasitaiko nemažai – imunitetas dažnai nusilpsta dėl permainingų orų, geriant šaltus gėrimus, valgant ledus. Be to, atminkite, kad saulė silpnina imuninę sistemą, todėl pasimėgavus jos spinduliais ir dar išsimaudžius šaltame vandenyje tuojau galite pajusti rezultatą – gerklės skausmą. Tačiau šis skausmas gali byloti apie skirtingus negalavimus – gerklės uždegimą, kuriam atsirasti net 80 proc. “padeda” virusai, ir bakterijų sukeltą anginą. Šios ligos skiriasi tiek sunkumu, tiek gydymu.
Dažniausiai gerklės uždegimą sukelia virusai
Virusinė infekcija dažnai sukelia peršalimą, o gerklės skausmas būna kaip peršalimo dalis. Paprastai toks negalavimas praeina per savaitę, nes per tą laiką organizme pasigamina antikūnai, kurie sunaikina sukėlėją.
Virusinio gerklės uždegimo požymiai:
Bakterijų sukeltas gerklės uždegimas – sunkesnis
Bakterinė infekcija nėra tokia dažna kaip virusinė, bet paprastai ji būna daug rimtesnių negalavimų priežastis. Dažniausiai užpuola vadinamoji angina (tonzilitas), kuri negydoma gali sukelti pavojingų komplikacijų – pakenkti širdžiai, inkstams. Pagrindinis tonzilito sukėlėjas yra streptokokas. Šis mikrobas randa puikias sąlygas daugintis gomuriniuose migdoluose (tonzilėse), nes juose yra “kišenės”, kuriose mikrobai puikiai jaučiasi. Kai bakterijų išskiriami toksinai patenka į kraują, prasideda organizmo intoksikacija, pakyla temperatūra. Bakterijos bei jų toksinai paprastai patenka į artimiausius limfmazgius ir ten būna sulaikomi. Tuomet limfmazgiai padidėja. Tai pirmas barjeras, kuris neleidžia mikrobams patekti į kraują ir prasidėti kraujo užkrėtimui – sepsiui.
Streptokokine angina žmonės suserga praėjus 2–7 dienoms po kontakto su sergančiuoju. Gydytojas, įtaręs, kad sergate streptokokine angina, skiria tyrimą sukėlėjui nustatyti. Sulaukęs teigiamo atsakymo skiria tinkamiausią antibiotiką. Jeigu gydytojas jums išrašė vaistų visam gydymo kursui pereiti, t.y. ne mažiau nei septynioms dienoms, būtinai visą laiką juos ir gerkite. Anksčiau nutraukus vaistų vartojimą bakterijos gerklėje nežus ir liga gali pasikartoti arba net atsirasti rimtų komplikacijų, pvz., reumatas ar sepsis. Po 10 gydymo dienų vėl reikia atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus.
Bakterinio gerklės uždegimo požymiai:
Kaip greičiau pasveikti
Rūpinkitės savimi ir nesusirgsite