2011 Kovo 07

Verslios šeimos

Kai viena ranka duoda, kita atima…

veidas.lt

"Veido" archyvas

Ekonomistai tvirtina, kad nuo ekonominės krizės pasaulį išgelbės verslas. Nuo demografinės krizės turėtų gelbėti šeimos. Vadinasi, vienu šūviu dvi milžiniškas problemas gali padėti nušauti verslios šeimos. Jei iki to laiko nebus išnaikintos jos pačios.

Kaip gelbėtis šeimai, turinčiai šiokį tokį verslą (individualią įmonę ar individualią veiklą) nuo skurdo grėsmės, į kurią stumia nelogiški įstatymai ir dar nelogiškesnis jų interpretavimas, kai įmonės savininkas yra išėjęs motinystės / tėvystės atostogų. Pateikiame tris neišgalvotas makabriškas “pasakaites iš rūsio”, tikro apiplėšimo istorijas, kurias papasakojo į asociaciją pagalbos ar (ir) patarimo kreipęsi žmonės (vardai ir pavardės asociacijai žinomi).

I istorija

Mamai 2009 metų spalio pabaigoje baigėsi vaiko priežiūros atostogos (VPA). Moteris nuo lapkričio mėnesio vėl ėmėsi faktiškos individualios veiklos, kurios nebuvo išregistravusi vaiko priežiūros atostogų metu, tačiau faktiškai jos nevykdė ir neturėjo pajamų (procedūros, leidžiančios sustabdyti individualią veiklą, nėra, galima tik ją nutraukti).

Įmonė užsakymų nestokojo, pajamos buvo palyginti didelės, t.y. per paskutinius 2009 metų mėnesius ji uždirbo daugiau nei 10 tūkst. Lt.

Kai deklaravo gautas pajamas, “Sodra” nusprendė, kad ši moteris veiklą vykdė visus metus ir lapkričio–gruodžio pajamas išskaidė per visus 2009 metų dvylika mėnesių, tada informavo, kad mama laikoma turėjusi pajamų kiekvieną 2009 metų mėnesį, todėl dalį jai išmokėtų motinystės (tėvystės) išmokų ji privalo grąžinti. Taigi “Sodra” atėmė iš moters visą pajamų, kurias ji užsidirbo per du veiklos mėnesius, sumą. Dokumentus, įrodančius, kad pajamos uždirbtos ir faktiškai gautos jau pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, “Sodra” vertinti atsisakė.

II istorija

Mama “dekreto” metu nedirbo, t.y. Per nėštumo ir gimdymo atostogas jokių papildomų pajamų negavo. Pasibaigus šiam laikui nusprendė, kad geriau atsisakys motinystės / tėvystės išmokos, grįš į darbą ir  užsidirbs pati sau ir vaikui pragyventi, mokės mokesčius. Taip pat ji atnaujino individualią veiklą, pradėjo gauti pajamų, kurias deklaravo, kaip ir priklauso, kitais metais. “Sodra” šiuo atveju vėl nusprendė išskaidyti deklaruotas pajamas pamėnesiui ir išaiškino, kad dekretinių atostogų metu ši mama “gavo pajamas”. Aiškindama, kad motinystės išmoka “dekreto” metu mokama tik mamai, kuri neturi jokių pajamų, “Sodra” pareikalavo grąžinti VISĄ tuo metu išmokėtą sumą. Vertinti pajamų uždirbimo ir gavimo laikotarpį pagrindžiančius dokumentus “Sodra” ir vėl atsisakė. Taigi moteris, atsisakiusi išmokos ir nieko nekainuojanti valstybei, turėjo nemokamai dirbti keletą mėnesių.

III istorija

Pasakoja pati mama: “Nuo sausio iki balandžio buvau išėjusi nėštumo atostogų ir gavau skirtą išmoką, o nuo balandžio jau gavau VP išmoką. Dar iki nėštumo buvau įregistravusi individualią veiklą (pagal pažymą). Žinojau, kad išėjusi dekretinių negaliu turėti pajamų iš individualios veiklos, todėl jų ir neturėjau. Individualios veiklos pajamų gavau keturis kartus: birželio, liepos, rugpjūčio ir gruodžio mėn. Supratau, kad šiuos keturis mėnesius “Sodra” atitinkamai gali sumažinti man VP pašalpą, tačiau “Sodra” šias tik keturis kartus per metus gautas pajamas išdalijo tolygiai visiems dvylikai 2009 metų mėnesių. Tuo remdamasi konstatavo, kad dekretinių išmokos, kurią gavau iki kovo mėnesio, apskritai neturėjau teisės gauti… Be to, atitinkamai sumažino absoliučiai visų mėnesių motinystės (tėvystės) pašalpą.”

Apie “Sodros” savivalę

Ar “Sodra” elgiasi teisingai? Ar įmanoma verslioms mamoms apsiginti? Į paprasto žmogaus klausimus “Sodra” atsako, kad viskas teisėta: yra įstatymas, kuriame sakoma, kad nesvarbu, kada faktiškai uždirbai ar gavai pajamas, – jei neišregistravai individualios veiklos, “Sodra” turi teisę pati priskirti tavo pajamas visiems tų metų mėnesiams (ignoruojant bet kokius įrodymus). Tai esą leidžia “Sodros” taisyklės, kurios tą patį įstatymą aiškina taip, kaip palanku pačiai taisyklių kūrėjai “gerajai tetulei “Sodrai”. Net įstatymų keisti nereikia: pritrūko lėšų – surašomos taisyklės, kurios apriboja įstatymų leidėjo garantuotą galimybę gauti teisėtai priklausančią išmoką.

Asociacija, išnagrinėjusi šiuos atvejus, mano, kad “Sodros” taikoma praktika prieštarauja Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo tikslui: “dekreto” ar vaiko priežiūros metu apdraustajam kompensuoti dėl to prarastas pajamas. Jokiuose įstatymuose nėra nustatyta tvarka, leidžianti “Sodrai” ignoruoti faktus, juos pagrindžiančius dokumentus ir pačiai nuspręsti, kada asmuo turėjo pajamų.

Šiuo metu visi iškilę ginčai persikėlė į teismus.

Būkite budrūs! Tik tai tegalime patarti. Ir žinokite, kad net 24 centai per metus, gauti iš individualios veiklos, “Sodrai” suteikia galimybę pareikalauti grąžinti nėštumo ir gimdymo atostogų metu gautą išmoką. O tai yra keturių mėnesių šeimos pragyvenimo šaltinis…

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...