Metų vadovas
Savaitraštis „Veidas“ jau 16-ą kartą išrinko ir skelbia geriausią Metų vadovą – žmogų, kuris sugeba sėkmingai auginti ir plėsti savo įmonę, išsiskiria unikaliais sprendimais, lyderyste ir plačiu veiklos akiračiu, gerbia savo komandą, o uždirbtu pelnu dalijasi su įmonės darbuotojais ir visuomene.
Dovaidas PABIRŽIS
Kaip ir kasmet, „Veido“ sukviesta komisija, kurią šiemet sudarė 6 nariai, vertino įmonių finansinę veiklą, inovatyvumą, konkurencingumą, produktų ir paslaugų unikalumą, vadovo indėlį ir nuopelnus įmonės veikloje. Šiemet pirmą kartą konkurso istorijoje Metų vadovu tapo valstybinės įmonės vadovas – „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas.
Antrą vietą konkurse užėmė lazerių kūrimo ir gamybos įmonės „Šviesos konversija“ vadovas Algirdas Juozapavičius. Trečioji atiteko mažmeninės prekybos drabužiais įmonės „Apranga Group“ generaliniam direktoriui Rimantui Perveneckui. Ketvirtoje vietoje šiemet liko baldų gamybos įmonės „Freda“ generalinis direktorius Antanas Ėmužis, penktoje – elektroninio verslo, programavimo paslaugų ir interneto rinkodaros įmonės „NFQ Technologies“ vadovas Paulius Insoda.
Pavyzdys, kaip gali veikti valstybės įmonė
Metų vadovo konkurso komisijos narius visų pirma sužavėjo ryžtingi D.Misiūno sprendimai bei gebėjimas iš pagrindų pakeisti valstybinę įmonę. Pasak Investuotojų asociacijos valdybos pirmininko Vytauto Plunksnio, nesunku suskaičiuoti, kiek iš „Lietuvos energijos“ sandorių laimėjo valstybė: vien „Leo“ akcijų išpirkimas iš privataus akcininko, ką pavyko padaryti pigiau, nei jos buvo vertos, davė apie milijardą litų, „Lietuvos dujų“ ir „Lesto“ išpirkimas – dar kelis šimtus milijonų litų.
„Tai atvejis, kai įmonė yra aktyvi, pati daro gerus sandorius, žvelgiant iš privataus sektoriaus, galima tik pavydėti. Žinoma, galima sakyti, kad lengva, kai už tavęs stovi valstybė, bet iš tikrųjų kiti vadovai tokių pasiūlymų ir neteiktų. Šiais „Lietuvos energijos“ sandoriais sukurta daug vertės, taip pat įmonėje atsirado nauja kultūra, supratimas, kad būtina mažinti sąnaudas ir viską efektyvinti, atsirado suvokimas, kad tai visų mūsų turtas“, – teigė V.Plunksnis.
„Lietuvos energijos“ veikla tapo savotišku pavyzdžiu, kaip valstybinė įmonė gali judėti įvairiomis kryptimis, būti lanksti, gerbiama.
UAB „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas Vladas Algirdas Bumelis pabrėžė, kad neverta dėmesio kreipti vien į aukštųjų technologijų, lazerių ar informacinių technologijų įmones ir jų vadovus, – taip gali susidaryti įspūdis, kad kitose srityse reikšmingų procesų nevyksta. Priešingai, pasak profesoriaus, būtina pastebėti ir didžiųjų, svarbių įmonių vadovus, gebančius sėkmingai vadovauti didelėms makrostruktūroms.
„Veido“ verslo žurnalistas Arūnas Milašius pridėjo, kad „Lietuvos energijos“ veikla tapo savotišku pavyzdžiu, kaip valstybinė įmonė gali judėti įvairiomis kryptimis, būti lanksti, gerbiama, priešingai nei didelė dalis kitų valstybės įmonių, kurioms toli gražu iki tokio bendro vaizdo.
„Tai pavyzdys, ką gali nuveikti žmogus, atėjęs į seną, sustabarėjusią struktūrą“, – tvirtino komisijos narys. Pernai „Lietuvos energija“ pirmą kartą peržengė milijardo eurų pajamų ribą. Nuo 2013-ųjų, kai buvo pradėta įgyvendinti nauja strategija, grupės vertė išaugo 41 proc. „Lietuvos energija“ taip pat yra daugiausia dividendų į Lietuvos biudžetą mokanti valstybės įmonė – 2014-aisiais jie sudarė 52,6 mln. eurų.
Nuo 2013-ųjų, kai buvo pradėta įgyvendinti nauja strategija, grupės vertė išaugo 41 proc.
2015-aisiais buvo pasiektas iki šiol aukščiausias elektros energijos ir gamtinių dujų vartotojų pasitenkinimo indeksas, įkurta bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“, leisianti sumažinti sąnaudas 5 proc. ir sutaupyti 3,6 mln. eurų, pradėjo veikti internetinė savitarnos svetainė manogile.lt, pradėtos eksploatuoti naujos garo ir biokuro katilinės. „Lietuvos energijos“ grupės investicijos per 2015 m. sudarė rekordinius 173,7 mln. eurų – 27,9 proc. daugiau nei metais anksčiau. Pernai įmonė taip pat įsigijo dvi vėjo elektrinių parkus Lietuvoje ir Estijoje valdančias bendroves – UAB „Eurakras“ ir „Tuulueenergia“ OU.
Geras vadovas būtinas ir gaminant, ir prekiaujant
Antroje vietoje likusi bendrovė „Šviesos konversija“ ir jos vadovas A.Juozapavičius komisijos narius sužavėjo visų pirma dėl unikalių, pasauliniu mastu įdomių ir išskirtinių įmonės vykdomų projektų.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas pabrėžė, kad nuo 1994 m. bendrovei vadovaujantis A.Juozapavičius yra labai mylimas ir gerbiamas darbuotojų, juo visiškai pasitiki ir „Šviesos konversijos“ akcininkai. Pernai įmonės pardavimo apimtys išaugo daugiau nei ketvirtadaliu, eksportas sudarė net 98 proc., o pelnas padidėjo maždaug 40 proc.
Nuo 2014-ųjų „Šviesos konversija“ kartu su „Ekspla“ vykdo stambų ES finansuojamą „Eli Alps“ projektą Vengrijoje – kuria ypač trumpų bei didelio pasikartojimo dažnio šviesos impulsų optinę parametrinę lazerinę sistemą. 2015 m. buvo sėkmingai įvykdyta apie 80 proc. projekto. Pernai įmonė rinkai taip pat pristatė naujos kartos femtosekundinį lazerį „Carbide“ ir pradėjo jo serijinę gamybą, kuri sudarė 12 proc. įmonės apyvartos.
Tokio dydžio įmonei su tiek darbuotojų „išlaužti“ tokius gerus santykinius rezultatus labai sudėtinga.
27 metus „Aprangos“ grupei vadovaujantis R.Perveneckas komisijos palankumą pelnė už sėkmingus veiklos rezultatus sudėtingoje konkurencinėje erdvėje. Pernai įmonės pardavimo apimtys išaugo 16 mln. eurų, arba daugiau nei 8 proc., eksportas – 6 mln., arba beveik 8 proc. Per 2015-uosius naujai atidarytų ar rekonstruotų parduotuvių plotas siekė 13,5 tūkst. kv. metrų, arba 17 proc. bendro ploto. Tai buvo antras geriausias rezultatas bendrovės plėtros istorijoje.
„Tokio dydžio įmonei su tiek darbuotojų „išlaužti“ tokius gerus santykinius rezultatus labai sudėtinga. Juk tai visiškai ne aukštųjų technologijų sritis, o paprastas drabužių pardavinėjimas žmonėms, ir iš to įsukti tokį verslą, kai turi tiek konkurentų, yra labai sunku. Tuo ši įmonė man patinka“, – sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Atmosfera įmonėje tikrai gera, o jų efektyvumas iš tiesų kosmiškai nerealus, nors „Freda“ inovacijas ar technologijas perima iš Europos ar pasaulio.
Ketvirtą vietą užėmusi įmonė „Freda“, vadovaujama A.Ėmužio, sulaukė komisijos komplimentų kaip viena geriausių ir pažangiausių Lietuvos baldų gamintojų.
„Tai viena iš įmonių, gaminančių IKEA koncernui, kurio pardavimai yra fiksuoti ir jo verslas – kaip galima labiau susimažinti sąnaudas. Tokių įmonių Lietuvoje daug, bet ši tikrai yra numeris vienas. Ji man patinka, nes iš sąnaudų susimažinimo dar sugeba pakelti atlyginimus savo darbuotojams. Atmosfera įmonėje tikrai gera, o jų efektyvumas iš tiesų kosmiškai nerealus, nors „Freda“ inovacijas ar technologijas perima iš Europos ar pasaulio“, – pasakojo komisijos narys S.Besagirskas.
Na, o penketuką užbaigianti informacinių technologijų įmonė „NFQ Technologies“ ir jos vadovas Paulius Insoda sulaukė įvertinimo už gaminamų produktų sudėtingumą ir sėkmę tarptautiniu mastu: pernai įmonė investavo 165 tūkst. eurų į NFQ atstovybės įsteigimą Vietname, o bendrovės kuriamas atviro kodo e. komercijos variklis ONGR laimėjo tarptautinį pripažinimą – į savo oficialią dokumentaciją ir rekomendacijas ją įtraukė populiarios visame pasaulyje „Elasticsearch“ duomenų bazės kūrėjai.
Iš viso finaliniame Metų vadovo konkurso etape šiemet varžėsi 11 įmonių vadovų, tarp jų „Teo“ vadovas Kęstutis Šliužas, „Snaigės“ generalinis direktorius Gediminas Čeika, „Aros Marine“ vadovas Giedrius Valainis, „Staticus“ generalinis direktorius Tomas Astrauskas, „Empower-Fidelitas“ vadovas Vaclovas Kirkilis bei „Kitron“ generalinis direktorius Mindaugas Šeštokas.