Atrasta, kad atliekant įdomius, dinamiškus, originalius ir tikslius fizinius bei kognityvinius pratimus padidėja neuronų kiekis galvos smegenyse. Kitaip tariant, galima keisti galvos ir nugaros smegenis, jas lavinti arba atkurti jų funkcijas, tik reikia žinoti, kaip tai daryti. Lietuvos Kūno kultūros akademijos rektorius prof. Albertas Skurvydas savo naujausioje knygoje „Modernioji neuroreabilitacija: judesių valdymas ir proto treniruotė“ aiškiai ir paprastai išdėstė, kokie pratimai yra efektyviausi, kaip smegenų lavinimui galima panaudoti robotus, neuroprotezus ir vaistus.
Knygoje „Modernioji neuroreabilitacija: judesių valdymas ir proto treniruotė“ galima rasti patarimų kritiško, logiško ir inovatyvaus mąstymo ugdymui. Pavyzdžiui, norint geriau atsiminti, būtina: koncentruoti dėmesį, sukurti asociacijas, sujungti žodžius (koncepcijas) su vaizdais, daug kartų garsiai kartoti, nepersitempti. Tai pat būtina darysi sąsajas su konkrečiu laiku, gerai išsimiegoti, jei galima, informaciją reikia rimuoti ir galiausiai atsipalaiduoti. Pasak knygos autoriaus, intelekto treniravimo esmė – labiausiai treniruoja įvairovė. Kuo įvairesnė socialinė ir ekonominė aplinka, tuo labiau ji treniruoja žmogaus intelektą. Jei aplinka yra statiška, ji neskatina proto tobulėti.
„Vieni svarbiausių labai protingų ir veiklių žmonių bruožų yra gebėti prognozuoti būsimus įvykius, neatidėlioti svarbiausių darbų, dirbti komandoje siekiant, kad laimėtų visa komanda, o ne vienas jos narys, gebėti pirmiausia suprasti kitus ir tik po to stengtis, kad suprastų tave ir svarbiausia – nuolat save analizuoti ir tobulinti“, – tokią genialumo formulę atskleidė A. Skurvydas savo knygoje, kuri naudinga kiekvienam, norinčiam praplėsti savo proto galimybes. Medicininių leidinių leidyklos UAB „Vitae Litera“, kuri ir išleido minėtąją knygą, direktorės Valdonės Valienės teigimu, prof. Alberto Skurvydo knyga yra unikali ir išskirtinė. „Mūsų smegenys yra svarbiausias organas, kurio bet koks sutrikimas gali turėti dramatiškų pasekmių. Naujausiais moksliniais tyrimais įrodyta, kad sisteminga proto treniruotė, gali ne tik reabilituoti smegenų funkcijas, bet ir efektyviau išnaudoti jų galimybes. Džiaugiamės, kad galėjome išleisti šią sencacingą knygą, kuri pagelbės neuroreabilitacijos specialistams, ligoniams ir sveikiems žmonėms“, – sakė V. Valienė.
Inga Lebrikaitė