2010 Lapkričio 25

Biudžetas

Kaip išsunkti milijardą

veidas.lt

"Veido" archyvas

Premjeras A.Kubilius ir finansų ministrė I.Šimonytė nori grąžinti PVM ir akcizų surinkimą į 2006-ųjų metų lygmenį

Vyriausybė ir Finansų ministerija pasiūlė teisėsaugai rinktis – arba ji atima iš “šešėlio” papildomą milijardą litų ir gauna papildomą finansavimą bei premijas, arba neatima ir tuomet gyvuoja finansinės bado dietos sąlygomis.

Seime pradedamo svarstyti kitų metų valstybės biudžeto pajamos sudarys 17 mlrd. Lt, arba 17,6 proc. daugiau nei šių metų valstybės biudžeto pajamos. Iš tų planuojamų papildomų 17,6 proc. net 14,4 proc., arba 1,17 mlrd. Lt, Vyriausybė suplanavo gauti pritaikiusi tai, ką finansų ministrė Ingrida Šimonytė jau tradiciniu biurokratiniu žargonu pavadino aktyviomis priemonėmis neapskaitytai ekonomikai mažinti. Iš to planuojamo papildomo 1,17 mlrd. Lt (jau praminto “milijardu iš šešėlio”) 774 mln. Lt planuojama gauti pagerinus pridėtinės vertės mokesčio surinkimą, o 400 milijonų – iš akcizų už tabaką ir alkoholį.

Palygino žmonių pajamas su išlaidomis

Žmonių kalba tai reiškia, kad visa teisėsauga, pirmiausia Muitinės departamentas, taip pat STT, pasieniečiai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, bus mesta į kovą su kontrabanda ir mokesčių vengimu, o darbo inspekcija ir darbo birža neva pradės negailestingą kovą su atlyginimų mokėjimu vokeliuose bei fiktyviais bedarbiais, kurie vienu metu ir nelegaliai dirba, ir gauna socialines išmokas.

Kaip Finansų ministerija suskaičiavo, kiek papildomų pinigų galima gauti prispaudus šešėlinę ekonomiką, kurios apimtį 2011-aisiais Laisvosios rinkos institutas vertina 27,1 proc. nuo valstybės bendrojo vidaus produkto? Pikti liežuviai šneka, esą prezidentei Daliai Grybauskaitei pareikalavus padidinti biudžeto surinkimą finansų ministrė I.Šimonytė pakeliui nuo Lukiškių iki S.Daukanto aikštės ir sugalvojusi, kad būtų galima papildomai surasti kokį milijardą litų. O jau paskui imta galvoti, iš kur tą milijardą paimti.

Tačiau ministrės patarėja Giedrė Balčytytė “Veidą” patikino, kad iš tikrųjų galimą biudžeto padidėjimą “šešėlio” sąskaita apskaičiavo ministerijos Fiskalinės politikos departamentas, palyginęs surenkamų mokesčių, oficialių žmonių pajamų ir tikrųjų galutinių žmonių išlaidų santykį. Paprasčiau tariant, specialistai žino, kiek cigarečių surūko, alkoholio išgeria ir degalų sudegina vidutinis statistinis Lietuvos vartotojas. Šios prekės todėl ir padarytos akcizinės, nes ilgametė patirtis rodo, kad jų vartojimas yra “neelastingas”, tai yra kintant žmonių pajamoms alkoholio, tabako ir degalų suvartojimas pakinta labai mažai. Ir jeigu įplaukos į biudžetą ima smarkiai mažėti, tai reiškia, kad ne mažiau rūkoma ir geriama, o dalis pirkėjų tiesiog pereina į juodąją rinką, pirkdami kontrabandines, todėl pigesnes prekes.

Kadangi Lietuvos ekonomika, statistikų teigimu, šiuo metu yra grįžusi į 2006-ųjų lygmenį, vadinasi, kaip pristatydama Seimui 2011-ųjų biudžeto projektą sakė I.Šimonytė, ir namų ūkių vartojimas turėtų būti maždaug 2006-ųjų lygmens. O jei taip, tai ir PVM surinkimo lygis turi pasiekti 2006-ųjų lygį.

Tai, jog išspausti pinigų iš “šešėlio” į legalią ekonomiką Vyriausybė planavo jau seniai, rodo ir faktas, kad pagrindinį kovos su šešėline ekonomika priemonių planą kanclerio Deivido Matulionio vadovaujama grupė parengė lygiai prieš metus – 2009-ųjų gruodį. Metus laiko truko, kol visos biudžeto surinkimą užtikrinančios tarnybos ėmė daugiau ar mažiau, bet vis dėlto reguliariai bendradarbiauti tarpusavyje. Tam reikėjo su skandalais pakeisti Muitinės departamento ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovybę.

Pati FNTT nuo kitų metų turi pereiti Finansų ministerijos žinion ir tapti jos tiesioginiu instrumentu, kaip ir muitinė. Ir nors dabartinis vidaus reikalų ministras liberalcentristas Raimundas Palaitis visiškai nesutinka su tokiu Vyriausybės darbo grupės siūlymu, premjero patarėjai “Veidą” patikino, kad yra aiški politinė valia, tad FNTT pavaldumas bus neabejotinai pakeistas.

Meduolio ir botago taktika

Tam, kad teisėsauga būtų labiau suinteresuota kovoti su kontrabanda ir finansinėmis machinacijomis, Vyriausybė nutarė taikyti meduolio ir botago politiką. “Meduolis” – tai padidintas biudžeto finansavimas: biudžeto projekte siūloma kitąmet STT finansavimą didinti maždaug 1,6 milijono, iki 18,7 mln. Lt, Muitinės departamento – 18,4 milijono, iki 143,5 mln. Lt, Konkurencijos tarybos – apie 0,5 milijono, iki 3,5 mln. Lt. Padidėjimas, kaip matome, vidutiniškai 13 proc., įtartinai artimas planuojamam mokesčių surinkimo pagerinimui 14,4 procento. Atrodo, kad taip Vyriausybė pasiuntė teisėsaugai aiškų signalą – padidintą biudžeto finansavimą turėsite patys susirinkti. Prie “meduolio” priklauso ir kadaise naudota, bet paskui apmirusi praktika, kad teisėsaugai tenka tam tikras procentas nuo sumos, kuri po jų atliktų operacijų buvo grąžinta į valstybės biudžetą.

“Botagas” – naujas Finansų ministerijos patvirtintas kovos su kontrabanda ir finansiniaisnusikaltimais kriterijus: nelegalios ekonomikos dalies sumažinimas matuojamas pagal oficialių gyventojų pajamų ir galutinio vartojimo lygio santykį. Vadinasi, nepakaks vienos ar kitos skambios muitinės, STT ar FNTT operacijos – reikės, kad ir šalutiniai rodikliai rodytų didėjantį legalių prekių vartojimą.

Tarkime, Muitinės departamentas neseniai pasigyrė, kad šiemet per devynis mėnesius sulaikė kontrabandos, kurios vertė 63,6 mln. Lt (iš to kiekio tabako gaminiai sudaro 58 mln. Lt), arba tris kartus daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Tačiau Vyriausybei ir Finansų ministerijai daug didesnį įspūdį, vertinant naujojo Muitinės departamento direktoriaus Antano Šipavičiaus veiklą, daro tai, kad pasienio su Rusija ir Baltarusija rajonuose esančios parduotuvės ėmė užsakinėti gerokai daugiau legalių tabako gaminių, o kontrabandinių rūkalų kainos ėmė kilti. Tad Vyriausybė neatmeta Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnų iškeltos versijos, kad skandalingojo konfiskuotų tabako gaminių išvogimo iš Panemunės muitinės tikrasis tikslas – ne tiek brangaus krovinio susigrąžinimas, kiek noras sukelti politinį skandalą, taip sutrikdant Muitinės vadovybės veiklą ar net priverčiant atsistatydinti.

Bet svarbiausias Finansų ministerijos numatytas “botagas” – jeigu planuojamo milijardo iš “šešėlio” išspausti nepavyks, biudžeto projekte numatyto padidinto finansavimo (kurio didelė dalis teks pareigūnų atlyginimams) nebus. Tam biudžete sudėlioti atitinkami saugikliai, kuriuos Vyriausybė galės įjungti, pamačiusi, kad PVM ir akcizai renkami ne taip, kaip planuojama.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. MM MM rašo:

    1994-1995 m. pradzioje irgi buvo labai sunki padetis renkant mokescius, nebuvo vykdomas biudzetas, velavo atlyginimu ismokejimas, sveikatos istaigu finansavimas. Vyriausybe surado budus seselinei ekonomikai prisdpausti. Pajamos spalio menesi padidejo 80 proc. palyginus su sausio menesiu. Dabar su seseliu kovoja tik liezuiviais, o ne konkreciais darbais. Yra priemone, kuria igyvendinus, seselis pats gerokai legalizuotusi. Laukiu, ar Premjero 17 patareju suras sia galimybe.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...