Pinigai
Vienas – užkietėjęs skrudžas, o kita dievina pirkimą. Viena nori pinigus taupyti, kitas – juos leisti. Tai štai: ne erzinantys įpročiai, charakterių nesutapimas ar pavydas, o pinigai yra dažniausia šeimyninių barnių priežastis.
Piniginė sąjunga
Paprasti kasdieniai sprendimai: kur pirkti maistą, pietauti kavinėse ar neštis maisto indelius į darbą, vaiką leisti į darželį ar samdyti jam auklę? Pasisekė šeimoms, kurioms šie klausimai tarsi savaime suprantami ir jokių rūpesčių nekelia. Kitoms kaskart tenka ieškoti kompromisų – dažniausiai bent vienam šeimos nariui nusileidžiant ir prisitaikant.
Skamba neromantiškai, tačiau santuoka daugeliu atveju yra finansinė sąjunga. Su pinigais susijęs visas šeimos gyvenimo būdas: vienas renkasi viršvalandžius darbe tam, kad uždirbtų daugiau pinigų ir juos galėtų investuoti į šeimos būstą, kitas – išeina iš darbo anksčiau, kad ilgiau pabūtų su šeima. Tokie sprendimai susiję tiek su pinigais, tiek su visa šeimos gerove.
Ginčai dėl pinigų – tai šis tas daugiau nei ginčai dėl kupiūrų ir monetų. Pinigai tėra simbolis, užtat už jų stovi statusas, valdžia, autoritetas ir nepriklausomybė. Tad ir barniai dėl skirtingo požiūrio į finansinius reikalus – tai varžybos dėl to, kieno sprendimai šeimoje svaresni. Tačiau jei išmoksite barnių išvengti, varžytis nebereikės: varžybų trasoje žygiuosite greta ir vienodu žingsniu.
Partnerystės sąlygos
Finansinių sprendimų priėmimas drauge gali suartinti arba išskirti poras. Žinoma, priklauso nuo to, kaip su šiais reikalais tvarkysitės.
(Ne)priklausomybės privalumai ir trūkumai
Nusipirkote švarkelį iš naujos kolekcijos, o vyrui pasakėte, kad pasinaudojote išpardavimo pasiūlymu? Arba atvirkščiai – įtikinote vyrą, kad kirpyklos ir manikiūro paslaugos kur kas brangesnės, nei yra iš tiesų, kad užmaskuotumėte ir papildomas išlaidas? Stereotipinė šimtuose anekdotų apdainuota situacija: vyras uždirba pinigus, o žmonelė lengva ranka juos išleidžia, vos prasidėjus naujų drabužių kolekcijų sezonui. Vėliau belieka galvoti, kaip dėl pirkinių pasiteisinti.
Vis dėlto ir stereotipuose yra dalis tiesos! Net visuotinės emancipacijos laikais priklausomybės nuo vyro piniginės išvengti sunku kiekvienai moteriai.
Antai penkmetį sėkmingai kopėte karjeros laiptais ir didžiavotės finansine nepriklausomybe, tačiau gimus vaikeliui trumpam tapote namų šeimininke bei vyro išlaikytine. Belieka susitaikyti su tuo, kad nuo šiol teks priklausyti nuo vyro piniginės. Kai kurių moterų savigarbą tokia padėtis itin žeidžia. Tačiau tokiais atvejais svarbu galvoti ne tik apie tai, ką jūs gaunate iš vyro (jo uždirbamus pinigus), bet ir ką jūs duodate namams. Būdama namų šeimininkė jūs neuždirbate pinigų, tačiau kuriate neapčiuopiamas vertybes: namų šilumą ir jaukumą, šeimyniškus pietus bei vakarienes ir saugumo pojūtį vaikams, leisdama jiems žinoti, kad visada esate šalia. Dėl galimybės suteikti namams tokių dovanų verta kuriam laikui pamiršti pasižadėjimą visada būti finansiškai nepriklausoma.
Taikos variantai
Simona ir Tomas sutarė, kad finansiškai bus vienas nuo kito nepriklausomi: juk abu užsidirba savo reikmėms. Tačiau sutarimas jų šeimoje laužomas bent kartą per mėnesį. Tomas nesupranta, kaip Simona gali išleisti tiek daug pinigų drabužiams, o Simona pyksta, kai vyras nieko nesakęs įsigyja naują žaisliuką automobiliui. Kai tik išleistų pinigų suma tampa didesnė už kasdienes išlaidas, sutuoktiniai pamiršta, kad mylimasis išleido savo pinigus.
Tokie priekaištai dėl leidžiamų savo uždirbtų pinigų labiau susiję tiesiogiai ne su finansais, o su pasitikėjimu vienas kitu. Didelė išleistų pinigų suma simbolizuoja svarbų sprendimą (net jei jums tai ir tebuvo akimirkos užgaida!). Antrajai pusei norisi, kad svarbūs sprendimai būtų priimti ne po vieną, o drauge. Taip parodomas pasitikėjimas partneriu ir jo nuomonės svarba. Net jei renkatės rudeninius batus.
Todėl šeimoje naudinga aptarti, kokią didžiausią pinigų sumą galite išleisti, nepasitarę su kitu. Tai nereiškia, kad užsimaniusi nusipirkti švarkelį už savo pinigus turite gauti vyro leidimą. Tačiau pasakydama jam apie pirkinį prieš jį įsigydama, o ne po to, pabrėžiate savo bendrystę.
Pavyzdys užkrečia
Tyrimai rodo, kad jei vaikas išaugo šeimoje, kurioje pinigai buvo dažna barnių priežastis, tikėtina, jog suaugęs jis nemokės tikslingai tvarkyti finansinių reikalų. Mat nuolatiniai ginčai sudaro įspūdį, kad pinigai yra problema. Tai savaime apsunkina finansinius reikalus: jei žvelgiate į juos kaip į problemą, jie problema ir tampa. Visi finansiniai reikalai ima kelti baimę: baisu, kai pinigų per mažai, baisu, kai jų per daug. Abiem atvejais neaišku, kaip su jais tvarkytis, kad tik išvengtumėte tokių ginčų, kokius stebėdavote vaikystėje. Tačiau kuo labiau stengiatės ginčų išvengti, tuo labiau aštrinate padėtį. Perdėtas pinigų sureikšminimas trukdo priimti racionalius sprendimus.
* Vis dėlto yra ir gera naujiena: lygiai taip pat, kaip galima įgyti įprotį žvelgti į pinigus kaip į problemą, galima šio įpročio ir atsikratyti. Net ilgametis nemokėjimas tvarkyti piniginių reikalų gali būti apverstas aukštyn kojomis. Tam būtina suvokti, kad jūs galite valdyti savo finansus. Jūs pati esate atsakinga už tai, kiek išleidžiate ir kiek sutaupote. Todėl ir būkite padėties šeimininkė. Pradėkite nuo elementarių dalykų: šeimos biudžeto sudarymo ir planavimo.
Pirmą kartą reikalas gali pasirodyti painus, tačiau kuo labiau į jį įsitrauksite, tuo lengviau bus planuoti savo pajamas ir išlaidas. Rinkite čekius bei sąskaitas ir skaičiuokite savo išlaidas: tada ne pinigai valdys jus, o jūs pinigus.