Iš karto po gimdymo norisi vėl prisiminti jau ne vieną mėnesį pamirštą lengvumo jausmą. Vienos žadame mažiau valgyti nuo rytdienos, kitos ieškome efektyvios dietos. Nėra taip paprasta. Bet įmanoma.
Normaliai nėštumo metu priaugama maždaug 12–20 kg. Lieknesnės moterys svorio priauga daugiau, o stambesnės – mažiau. Labai dažnai nepavyksta neviršyti rekomenduojamo priaugti svorio. Kita vertus, po gimdymo pakinta audiniai, išbalansuojama hormonų pusiausvyra, nėštumas pakeičia ir medžiagų apykaitą.
Po gimdymo apie pusmetį moters svoris palengva mažėja: pirmus tris mėnesius svoris mažėja greičiau, o tarp trečio ir šešto mėnesio – lėčiau. Šiuo periodu svoris sparčiau mažėja žindyvėms.
Pradėti intensyviau kovoti su kilogramais rekomenduojama nebežindančioms mamoms, kai atsiranda mėnesinės, nes tada mažesnė grėsmė, kad moters organizmui pritrūks maisto medžiagų ar dings pienas. Kita vertus, netgi badaujant pieno sudėtis nesikeičia, ji išlieka pastovi, kad vaikas būtų apsaugotas. Netinkama mityba ar dieta didesnį pavojų kelia motinos sveikatai.
Maitinančioms – daugiau kalorijų
Kol kūdikį maitinate krūtimi, teks atsisakyti griežtos dietos, nes šiuo metu jums reikia ne mažiau kaip 2000 kcal per parą. Norinčioms sulieknėti maitinimas krūtimi yra tarsi sportas, mat žindymo metu energijos poreikis padidėja 500–550 kcal per dieną, t.y. tiek kalorijų mamai reikia daugiau nei prieš nėštumą. Iš jų apie 150–200 kcal gaunama iš dar nėštumo metu sukauptų riebalų atsargų. Taigi gamta sutvarkė taip, kad būsimoji mamytė kauptų maisto atsargas riebalų pavidalu, o vėliau jas panaudotų žindydama. Mamytė turi valgyti daugiau – su maistu ji turi gauti apie 300–400 kcal per dieną daugiau nei iki nėštumo. Vidutiniškai mama per dieną turėtų gauti 2200–2500 kcal. Tai nėra mažai. Toks kiekis užtikrina, kad kūdikiui maisto užteks, o mama naudos riebalų atsargas ir lieknės.
Šis metas yra tinkamas savo valgymo režimui sureguliuoti. Laiko striuka, tačiau kaip niekuomet turite sąlygas išsireikalauti sau dėmesio. Tuomet net ir svoris gali kristi. Įdomu tai, kad pogimdyminiu periodu lieknėjama kitaip. Riebalinis audinys po gimdymo smarkiai mažėja liemens srityje, taigi pirmiausia lieknėja liemuo. Tik vėliau riebalų sumažėja ir kitose vietose, o vėliausiai – žastuose. Jei žindyvė suvalgo mažiau nei 1800 kcal per dieną, iškyla pavojus, kad sumažės pienuko ir po kurio laiko ji jau nebegalės žindyti mažylio.
Veiksmingi patarimai (kai jų laikomasi)
Kai “pieno fabrikas” veiklą baigia, kad atsikratytume nereikalingų kilogramų, galite ir griežčiau save suimti į rankas. Žinia, lieknėjama dėl skirtumo tarp gaunamos ir sunaudojamos energijos kiekio. Skamba gan paprastai, tačiau tą skirtumą pasiekti gerokai sudėtingiau. Beje, daugelis mamų pripažįsta, kad viena didžiausių ydų – pabaigti mažųjų nesuvalgytą maistą. Juk ilgai ruoštas, sudėta viskas, kas geriausia, todėl išmesti gaila. Tačiau nusprendus sulieknėti reikia laikytis tam tikrų taisyklių, kurių viena sako: nekimšti maisto likučių. Juk nebūtina jų išmesti, galima padėti į šaldytuvą ir suvalgyti vėliau. Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį, norint numesti svorio.
Laikas kreiptis į dietologą
Neatidėliokite vizito pas dietologą:
Kas dar padės?
Net vartodamas mažai riebalų ir valgydamas daržoves bei vaisius, nejudantis žmogus nelieknėja. Žinoma, auginant vaikelį gyvenimo būdo nepavadinsi “sėsliu”, – tripinėjate po namus, o mažajam užmigus prisėdate prie kompiuterio. Net stovėdama prie viryklės galite įtempti ir atpalaiduoti tai sėdmenų, tai pilvo raumenis. Išėjusi pasivaikščioti galite prisigalvoti mankštos pratimų su vežimėliu.
Pavyzdžiui, atsistokite veidu į vežimėlį ir laikykite į už rankenos. Įtraukite pilvą ir pakelkite tiesią koją, įtempdama šlaunies raumenį. Šiek tiek pasukite dubenį. Nugarą ištieskite, per liemenį nesilenkite. Iš pradžių kiekvieną koją kelkite po 8 kartus. Ilgainiui šį skaičių padidinkite iki 24. Pratimas treniruoja apatinius pilvo raumenis ir šlaunis.
Aš irgi buvau storuliukė po gimdymo, niekaip nepavyko numesti svorio, bet draugė parekomendavo gerą programą kuri suveikė ir dar kaip. Tai dabar ir rekomenduoju visoms, kurios pačios stokoja valios, nori sveiko ir greito rezultato. Mačiau ne viename psl apie ją rašo : http://naturalios.lt/sveikata/efektyvus-lieknejimo-budas
Jeigu nepavyksta numesti svorio po gimdymo, reikėtų peržvelgti savo mitybą, atrasti laiko sportui. Esu mačiusi, kaip mamytės kartu su kūdikiais sportuoja. Žinau vieną efektyvią dietą, kuria noriu pasidalinti ir su jumis http://www.e-godiva.com/lt/paslaugos/mitybos-planas-metant-svori.htm
Pirmiausia reikia nepamiršti, jog tą svorį auginote 9 mėnesius, tad juo atsikratyti per trumpą laiką būtų nerealu. Ir drastiškų priemonių tikrai nederėtų imtis. Daug svarbiau susikoncentruoti į mažąjį džiaugsmelį. Nežinau, aš savąjį žindžiau ir tikrai nesilaikiau jokių dietų. Manau sėkmingas ilgas žindymas tikrai padeda, tą minėjo ir per kursus nėštukėms http://www.avent.limedika.lt/nesciuju-kursai/nesciuju-kursai-klaipedoje tikrai kiekvienai rekomenduoju apsilankyti ir pasisemti naudingų žinių, be to nemokamai. Na, o mano svoris nukrito visas ir net daugiau nei iki nėštumo, nors po gimdymo buvau nusiteikusi pesimistiškai ir labiausiai aptemptas kelnes atidaviau nė nebesitikėdama grįžti į paaugliškas formas.