2011 Birželio 03

Kaip Lietuva pasirengė Europos krepšinio čempionatui

veidas.lt

"Veido" archyvas

Statytojai dar turi mėnesį Kauno arenos statyboms galų gale užbaigti

Iki Europos krepšinio čempionato Lietuvoje liko mažiau nei šimtas dienų, bet Vilniuje jis galėtų vykti nors ir šiandien. Panevėžys, Šiauliai ir Alytus irgi dėlioja paskutinius taškus. Nepaisant to, viskas dar gali sugriūti, jei Kaunas ir Klaipėda pagaliau nebaigs statyti arenų.

“FIBA Europe” ekspertai nustebę: jie nesitikėjo, kad lietuviai, tapę 2011 m. Europos vyrų krepšinio čempionato šeimininkais, taip puikiai tvarkysis. Jie giria organizatorius, žavisi mūsų arenomis ir nemato reikalo jaudintis, kad dvi arenos vis dar nebaigtos statyti. FIBA atstovai, jau ne kartą įsitikinę, koks svarbus Lietuvai yra krepšinis, net neįsivaizduoja, kad lietuviai galėtų juos nuvilti.

Rugpjūčio 31–rugsėjo 18 d. į krepšinio čempionatą Lietuvoje atvyks per 35 tūkst. užsienio sirgalių, kurie jau išpirko per 90 proc. visų bilietų, vertų maždaug 15 mln. Lt, iki pusantro tūkstančio žurnalistų iš viso pasaulio ir keliasdešimt aukščiausio lygio krepšinio teisėjų. Tai bus didžiausias įvykis Lietuvos sporto istorijoje, šalies ekonomikai duosiantis apie 100 mln. Lt papildomų pajamų.

BFL

Jau šiandien Lietuvos pasirengimas krepšinio čempionatui vertinamas apie 90 proc. Didieji pasirengimo darbai nuveikti, pareigos tarp žinybų paskirstytos, veiksmų schemos sudarytos, o organizatoriams viskas atrodo aišku ir įveikiama. Viskas, išskyrus vieną, bet labai svarbų dalyką, neleidžiantį organizatoriams ramiau atsikvėpti: Kaune vis dar nebaigta arenos, kurioje vyks čempionato finalinis etapas, statyba, darbai vėluoja ir Klaipėdoje.

“Tikrai nėra nė menkiausių abejonių, kad Kaunas ir Klaipėda baigs statyti arenas laiku”, – atmeta bet kokias abejones “Eurobasket 2011″ organizacinio komiteto vykdomasis direktorius Mindaugas Špokas. “Kalbėta, kad Kaunas apsijuoks, patirs fiasko, bet dabar nebematau jokių grėsmių”, – antrina ir buvęs Kauno meras Andrius Kupčinskas.

Greičiausiai taip ir bus: visi supranta, kad netesėti įsipareigojimų ruošiantis tokio masto sporto renginiui būtų mažų mažiausiai gėdinga, tad tiek Kaunas, tiek Klaipėda arenas galų gale turėtų užbaigti. Nors ir paskubomis, nors ir ne viską padarant kokybiškai, iki galo, bet viskas bus baigta, nes ant kortos pastatyta pernelyg daug.

Viskas pagal planą, išskyrus statybas

Tiesa, lengva nebus, nes laiko liko nedaug, o nepadarytų darbų tiek Kaune, tiek Klaipėdoje dar daugybė. Kauno arenos statybų baigtumas jau viršija 90 proc.: sumontuotos kėdės, švieslentės, baigiamos kloti plytelės, netrukus bus montuojamos medinės lauko terasos, vykdomi inžinerinių sistemų bandymai – taigi viduje darbai pamažu baigiami, tačiau liko nesutvarkyta visa aplinka. Ir čia jau dirbs ne “Vėtrūna”, o kitas rangovas, tad savivaldybė vėl praranda šiek tiek laiko.

Klaipėdoje statybų baigtumas siekia apie 85 proc., bet čia, priešingai nei Kaune, aplinka jau sutvarkyta (išasfaltuota stovėjimo aikštelė, baigiami plytelėmis kloti pėsčiųjų takai), tačiau liko nemažai nepadarytų vidaus darbų. Kaip tik šiuo metu arenoje baigiamos montuoti kėdės, neseniai atvežti krepšinio stovai, baigiama vidaus patalpų apdaila, sumontuoti ir darbui parengti liftai, tribūnose ir laiptinėse dedami turėklai, įrengiamos VIP ložės.

“Labai norėtųsi, kad Kauno ir Klaipėdos rūpestis nevirstų visos Lietuvos rūpesčiu”, – sako “EuroBasket 2011″ organizacinio komiteto žiniasklaidos ir komunikacijos grupės vadovas Linas Kunigėlis.

Abiejų arenų statytojos “Vėtrūnos” interneto svetainėje vis dar įrašyta, kad Kauno arenos statybą numatoma baigti 2010-ųjų spalį, o Klaipėdos sporto ir pramogų rūmų – 2010-ųjų gruodžio gale.

Paklaustas, kada darbai vis dėlto bus baigti, o objektai pateikti vertinti valstybinei komisijai, “Vėtrūnos” atstovas Džeraldas Kauneckas tikino, kad Klaipėdos arena turi būti baigta iki birželio 28 d., o Kauno arena – iki liepos 1 d. Tiesa, kada bus sutvarkyta aplinka, neaišku, nes tai jau ne “Vėtrūnos” rūpestis.

Iš tiesų kol kas sunku įsivaizduoti, kaip Kaunui seksis viską suspėti, nes pirmas renginys arenoje numatytas jau liepos 6-ąją. Tuomet žiūrovams dar gali tekti paklampoti per smėlynus. Na, o pirmosios krepšinio rungtynės tarp Lietuvos ir Ispanijos rinktinių, kurios ir parodys, kaip realiai veikia arenos techninė įranga ir ar ji apskritai tinkama čempionatui rengti, turi įvykti liepos 18-ąją.

Klaipėdos arenoje pirmosios rungtynės planuojamos rugpjūčio pradžioje. “Ir Kaune, ir Klaipėdoje dirba po beveik 400 statybininkų. Jie dirba ir viršvalandžius, ir savaitgaliais, atsižvelgiant į atliekamų darbų pobūdį bei technines galimybes”, – aiškina Dž.Kauneckas.

Didžiausia problema, kaip sako Klaipėdos savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vyr. specialistė Aušra Tautkevičiūtė, yra apyvartinių lėšų stygius: savivaldybė negali greitai atsiskaityti su rangovu net už jau atliktus darbus, nes kol gaunami valstybės biudžeto bei europiniai pinigai, ilgai trunka. Subrangovai įrangos ar statybinių medžiagų skolon duoti nenori, todėl laukiama, kol ateis lėšos, o darbai stoja.

Kiti pasirengimo čempionatui darbai Kaune ir Klaipėdoje vyksta gana sklandžiai. Grandiozinei sporto šventei ruošiasi ir verslas – Kauno centre bei senamiestyje prieš čempionatą atidarytos kelios naujos kavinės, savivaldybė transporto paslaugoms teikti nusipirko dešimt naujų autobusų ir ketina pirkti dar dvidešimt, turistams planuojamos papildomos ekskursijos, alaus bei lietuviško maisto degustacijos. O viešbutis vaiduoklis priešais areną vaizdo irgi greitai nebedarkys: savininkai įpareigoti bent jau pridengti pastatą tentu.

Svarbu ir tai, kad Kauno viešbučiuose bei privačiame sektoriuje dar yra laisvų vietų, nors kainos stipriai pakilo – užsidirbti iš čempionato nepraleis progos nė vienas verslininkas. Tai jau kelia užsienio svečių pasipiktinimą.

“Atvykusios slovėnų delegacijos, kuri ieškojo vietų apgyvendinti Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje 180 žmonių, atstovai buvo labai nepatenkinti kainomis, – pripažįsta Kauno regiono turizmo informacijos centro vadybininkas Arnas Menciūnas. – Slovėnai ketino visą lėktuvą į Lietuvą atskraidinti, bet kai pamatė kainas, sakė, kad dar pasvarstys ir greičiausiai lauks paskutinės minutės pasiūlymų.”

Nakvynės vietų kol kas nepristigo ir Klaipėda, kurią gelbsti ir netoli esanti Palanga su gerai išplėtota poilsio infrastruktūra. Pavyzdžiui, būtent šiame kurorte bus apgyvendinti čempionato teisėjai. Pasak buvusio uostamiesčio mero Rimanto Taraškevičiaus, Palangą bei nakvynę 30 km spinduliu nuo Klaipėdos renkasi ir sirgaliai, pačiame mieste neradę nakvynės pagal savo poreikius. “Viskas, išskyrus arenos statybą, vyksta pagal planą”, – apibendrina “EuroBasket 2011″ Klaipėdos darbo grupės vadovė Audra Umbrasienė.

Nakvynė – ir didmiestyje, ir kaime

Beje, atsirado verslininkų, kurie operatyviai sureagavo į nebrangios nakvynės stygių ir rado būdą užsidirbti: štai viena įmonė visuose čempionato miestuose, išskyrus Vilnių, ketina kurti palapinių miestelius ir kiekviename jų apgyvendinti maždaug po pusę tūkstančio sirgalių. “Nakvynės kaina bus nuo 12,5 euro asmeniui. Orientuojamės į tų šalių sirgalius, kurie yra jautrūs kainai ir sprendžia, ar iš viso verta čia važiuoti, kad svečiams nereikėtų vykti nakvoti į kitus miestus arba net Latviją ir Lenkiją, nes ten pigiau. Statistinis makedonas brangių vietų mūsų viešbučiuose tikrai neįpirks”, – sakė vienas idėjos bendraautorių Vygintas Gasparavičius.

O kaip čempionatui rengiasi kiti miestai? Štai Šiauliai, pristigę viešbučio krepšininkams apgyvendinti, viską taip suorganizavo, kad viešbučio “Medžiotojų užeiga” naujas korpusas buvo pastatytas netgi greičiau, nei tikėtasi.

Valstybinei komisijai statinį ketinama pateikti birželio pradžioje. “Taigi vienas didelis rūpestis atkrito”, – džiaugiasi buvęs Šiaulių meras Genadijus Mikšys.

Šiokių tokių nepatogumų krepšininkai vis dėlto neišvengs: tarkime, kai kurie kambariai galėtų būti didesni, o lovos – platesnės. Be to, šiauliečiai dar suka galvą, ką daryti su NATO karių misijomis, kurios kaip tik per čempionatą turi keistis, o tai reiškia, kad miestui teks priimti ne tik minią sirgalių, bet dar ir apie 200 karių. Tikimasi suorganizuoti taip, kad karių misijos bent nesidubliuotų, ir taip sutaupyti vietų viešbučiuose.

Tuo tarpu Panevėžyje keletą savaičių vėluoja viešbučio “Romantic”, kuriame taip pat turi apsistoti krepšininkų komandos, rekonstrukcija. “EuroBasket 2011″ Panevėžio darbo grupės vadovas Darius Simėnas patikino, kad iki birželio pabaigos visi darbai bus baigti. Tačiau vietų visiems krepšininkams šiame viešbutyje neužteks: sportininkai bus apgyvendinti ir kituose viešbučiuose, tarp jų – ir sodyboje už Panevėžio. Už miesto įsikurs ir FIBA atstovai, teisėjai bei žiniasklaida. Na, o nemažai sirgalių apsigyvens Kaune bei Vilniuje ir į rungtynes Panevėžyje važinės iš ten.

Rūpesčių dėl apgyvendinimo neišvengė ir Alytus: ilgai ieškota, kur patogiai įkurdinti krepšininkus. Nerasta nieko tinkamesnio, kaip apgyvendinti juos Birštone, senjorų pamėgtoje “Karališkojoje rezidencijoje”. Viename poilsio kompleksų kaimo vietovėje apsigyvens ir teisėjai. Alytus tiesiog neturi didesnio aukštesnio lygio viešbučio. Tad į Panevėžį bei Alytų suvažiavusios krepšinio žvaigždės, teisėjai bei FIBA atstovai gal ir negyvens taip patogiai kaip Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje, bet turės užtektinai progų iš arčiau susipažinti su Lietuvos provincijos kasdienybe.

Kiti parengiamieji darbai Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje vyksta be didesnių trukdžių, o iš visų miestų geriausiai pasirengęs čempionatą pasitinka Vilnius. Kaip teigia L.Kunigėlis, sostinėje krepšinio čempionatas galėtų vykti nors ir šiandien. “Mūsų arenos seniai stovi ir jau ne kartą yra išbandytos, be to, pernai Vilniuje vyko Europos U-18 krepšinio čempionatas, kuris įvertintas labai gerai. Ir Vilniaus viešbučių tinklas geriausiai išplėtotas. Tad čempionato laukiame ramūs”, – patvirtino “EuroBasket 2011″ Vilniaus darbo grupės vadovas Raimundas Alekna.

Policininkų neleis atostogų

Krepšinio čempionatas gerokai pakoreguos mūsų kasdienybę visose srityse: miestuose bus švariau ir mažiau šiukšlių, kavinės bei centre esančios parduotuvės kilstelės kainas, į gatves plūstelės triukšmingos sirgalių minios, važinės daugiau taksi ir autobusų, vyks daugiau renginių, matysime daugiau policijos ir kitų pareigūnų. Čempionato dienomis vien saugos tarnybų darbuotojų bus pasitelkta per pusantro tūkstančio, o policininkai ir kai kurių kitų tarnybų pareigūnai tuo metu net nebus išleidžiami atostogų.

Beje, Panevėžio arenoje prieš dvi savaites surengtos civilinės saugos pratybos, per kurias imituotas sprogimas, riaušės, padegti keli automobiliai ir iš arenos evakuota apie 3 tūkst. žmonių, parodė, kad specialiosios tarnybos tokiems neramumams pasirengusios neblogai. Vykdant FIBA reikalavimus praktinės pratybos bus rengiamos ir kituose miestuose. Krepšinio čempionato saugumui skiriamas ypač didelis dėmesys: parengtas bendras visas atsakingas žinybas siejantis saugumo planas, kuriame numatyti veiksmai gaisrų, riaušių, sprogimų, radiacijos, uraganų, žemės drebėjimų ar teroro aktų atvejais. Kaip sako “EuroBasket 2011″ saugumo grupės vadovas Henrikas Šliažas, tai ne pirmas toks masinis renginys šalyje, bet jis išskirtinis tuo, kad vyksta iš karto keliuose skirtinguose miestuose. “Esame pasirengę visapusiškai kontroliuoti padėtį”, – tvirtina H.Šliažas.

Taigi artimiausius tris mėnesius Lietuva gyvens krepšinio šventės ir naujų pergalių laukimu. Tikėkimės, kad nuo pat pradžių stringančios arenų statybos jo neaptemdys.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...