2010 Balandžio 24

Naujagimis

Kaip mažylis „įforminamas“ į žmones

veidas.lt

Sugrįžusių iš gimdymo namų jūsų su savo turteliu laukia ne tik begalinis džiaugsmas, bet ir aibė rūpesčių. Bandysime jus apsaugoti nuo brangaus laiko švaistymo kasdien varstant valdiškų namų duris.

Pirmasis vaiko dokumentas

Gimimo liudijimas – ne tik pirmasis, bet ir svarbiausias vaiko dokumentas iki pat jo pilnametystės. Jis patvirtina mažylio tapatybę ir kilmę, o to prireiks kone kiekviename žingsnyje: deklaruojant mažylio gyvenamąją vietą, prirašant jį gydymo įstaigoje, užrašant į eilę darželyje ir net norint gauti vienkartinę išmoką. Tad neatidėliokite, juolab, kad pats registravimo procesas ilgai neužtrunka – maždaug dvidešimt minučių, kol užpildysite reikalingus dokumentus ir gausite atspausdintą gimimo liudijimą. Paprastai rekomenduojama vaiko gimimo liudijimą įsigyti per tris mėnesius, tačiau jei dėl kažkokių priežasčių nespėsite – baudos niekas tikrai neskirs. Kreipdamiesi dėl šio dokumento jau turite būti tvirtai apsisprendę dėl kūdikėlio vardo ir tautybės. Jei tėvelis nepripažįsta tėvystės, gali būti įrašomi tik mamos duomenys.

Kur ir kaip jį gauti

Dėl vaiko gimimo liudijimo reikia kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą (ten pat, kur registruojama santuoka, ištuoka, galima pakeisti pavardę ar galima susitvarkyti kitus reikalingus dokumentus) ir pateikti šiuos dokumentus:

  • Medicininę pažymą apie vaiko gimimą, išduodamą ligoninėje gimus kūdikėliui.
  • Abiejų tėvų pasus ar tapatybės korteles. Jei tėvai susituokę, pakaks turėti tik sutuoktinio pasą ar tapatybės kortelę arba duomenys apie jį gali būti įrašomi remiantis Gyventojų registro duomenų centrinės bazės duomenimis ar santuokos liudijimu. Kur kas blogiau nesusituokusiems tėvams – teks atvykti abiem, nes reikės abiejų parašų. O prieš tai tėtis, pripažįstantis tėvystę, turės kartu su vaikelio mama nuvykti dar ir pas notarą, kur patvirtins bendrą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo.
  • Svarbu. Kartais tėveliai, norėdami apsaugoti gimimo liudijimą nuo nusidėvėjimo, nusprendžia jį laminuoti. Nors teisės aktai to daryti nedraudžia, Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos specialistai pataria geriau to nedaryti. Mat gimimo liudijimas priskiriamas prie saugiųjų blankų, todėl galite ir turėti problemų – ypač užsienyje.


Kur, vaikeli, gyveni?

Suskubkite deklaruoti gyvenamąją vietą – antraip gali iškilti nemažai sunkumų norint gauti socialines pašalpas ar vaikutį užrašant į darželį. Atkreipiame jūsų dėmesį – skirtingai nei prieš porą metų, dabar tikėtis, kad kūdikėlio gyvenamoji vieta bus deklaruojama automatiškai, remiantis tėvų deklaruota gyvenamąja vieta, nebegalėsite. Mažieji gali būti deklaruojami pagal tėvų arba vieno iš jų deklaruotą gyvenamąją vietą. O tai reiškia, kad nuo to momento vaikas taps visateisiu gyventoju ir už jį taip pat teks mokėti kitus mokesčius, kurių padidėjimui ar sumažėjimui įtakos turi gyventojų skaičius, pvz., bendras daugiabučio šiukšlių išvežimas, laiptinės apšvietimas.

Vienam iš tėvų teks atvykti jau nebe į pasų poskyrį, kaip anksčiau, o į savo deklaruotos gyvenamosios vietos seniūniją arba savivaldybę bei pateikti: savo asmens dokumentą, vaiko gimimo liudijimą, jei esate susituokę – santuokos liudijimą, jei išsiskyrę – teismo sprendimą arba tėvų susitarimą dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo. Nustatytos formos deklaraciją gausite ir užpildysite vietoje.

Pinigai kišenės neplėšo

Kiekvienam gimusiam kūdikiui, neatsižvelgiant į jo tėvų gaunamas pajamas, skiriama 11 MGL dydžio (1430 Lt) vienkartinė išmoka. Dėl jos reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo (arba įvaikinimo) dienos – ten pat, kur ir deklaruojate vaiko gyvenamą vietą, t.y. savivaldybėje arba seniūnijoje, tik kitame kabinete. Tad kam važinėti kelis kartus – jei tuo pačiu galima nušauti du zuikius. Tik pasidomėkite, ar nereikia atskirai užsiregistruoti.

Užrašykite į polikliniką kol dar sveikas

Prieš kelis metus naujai iškeptos mamytės galėjo būti ramios – gimdymo namų personalas informaciją apie naująjį pacientą perduodavo gydymo įstaigai pagal gyvenamą vietą (arba nurodytai tėvų), o šios administracija priskirdavo gydytoją savo nuožiūra. Dabar tą turi padaryti patys tėveliai. Todėl vos parsivežę kūdikėlį iš gimdymo namų, nepamirškite jo užrašyti į sveikatos priežiūros įstaigą, net jeigu mažylis ir visiškai sveikas. Kai susirgs, bus ne metas karštligiškai ieškoti, kas gi imsis gydyti jūsų mažiuką. Be to, pirmąjį mėnesį jus ir jūsų vaikutį privalo lankyti ateityje jį gydysianti gydytoja bei slaugytoja, stebėti jo būklę ir vystymąsi. Gydytojos turėtumėte sulaukti du kartus: pirmą kartą ji turi apsilankyti per tris dienas po vaikelio prirašymo prie sveikatos priežiūros įstaigos, o antrą – 2-3-ią vaikelio gyvenimo savaitę. Tuo tarpu slaugytoja arba akušerė pirmą mėnesį turi lankyti kartą per savaitę.

Kaip išsirinkti gydymo įstaigą

Anksčiau poliklinika buvo priskiriama pagal gyvenamąją vietą. Šiandien gi galite nemaloniai nustebti, kai nuėję ten išgirsite, kad ligonių jie (arba konkrečiai jums rūpinti gydytoja) turi pakankamai daug, todėl jums reikia belstis į kitos gydymo įstaigos duris.

  • Nesirinkite toli esančios gydymo įstaigos, nors teoriškai tai įmanoma. Tačiau mažyliui dažnai reikia ne “prestižinės” poliklinikos, o paprasčiausių skiepų ar tyrimų, kurių vykti reikės gana dažnai. Dar vienas argumentas toliau esančių gydymo įstaigų nenaudai – vis blogėjanti gydytojų iškvietimo į namus tvarka, ir ji, deja, paciento nenaudai. Pacientų lankymo tvarką namuose nustato įstaigos vadovas, todėl pasidomėkite ja – ar gydytoja lankys mažylį jūsų rajone.  Taip pat nepamirškite išsiaiškinti, kur galite kreiptis gydytojo nedarbo metu arba savaitgalį.
  • Privati – ne visada geriau. Tarsi grybų po lietaus pridygo ir privačių gydymo įstaigų, teikiančių nemokamas paslaugas.  Tačiau nepraraskite budrumo apakinti jaukesnės aplinkos ar naujesnės aparatūros. Visų pirma, prieš pasirinkdami privačią įstaigą, iš anksto pasidomėkite, kokios paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (paprastai šeimos gydytojo konsultacijos ir baziniai tyrimai), kokią priemoką tektų sumokėti už kitus tyrimus, medžiagas ir procedūras – kiekvienoje įstaigoje sąlygos kitokios. Atkreipkite dėmesį, jog ir valstybinėje poliklinikoje ne visi tyrimai yra nemokami. Ir dar – neretai privačiose sveikatos priežiūros įstaigose po vienu stogu nėra visų specialistų, tačiau jei turėsite siuntimą, jie jus nemokamai apžiūrės kitoje pasirinktoje įstaigoje.

Prisirašymo tvarka

Į pasirinktą sveikatos priežiūros įstaigą teks atvykti ir registratūroje informuoti apie naująjį pacientą. Jei šioje gydymo įstaigoje jūs ne naujokas, gali pakakti ir paskambinti telefonu. Netiesa, kad naujagimiui sveikatos priežiūros paslaugos suteikiamos tik pateikus vaiko gimimo liudijimą. Tačiau delsti taip pat nereikėtų, nes Teritorinė ligonių kasa apmoka poliklinikoms už jų suteiktas paslaugas tik nurodžius mažylio vardą, pavardę, asmens kodą. Todėl kol jūs jų nenurodysite, poliklinika praktiškai pasikliaus jūsų garbės žodžiu… Vos gavę gimimo liudijimą, skubėkite užpildyti poliklinikoje prašymą įtraukti į aptarnaujamų gyventojų sąrašą. Už prisirašymo dokumentų tvarkymą teks sumokėti 1 Lt mokestį. Pakeisti sveikatos priežiūros įstaigą galima ne anksčiau kaip po šešių mėnesių. Jeigu norėsite tą padaryti anksčiau, teks sumokėti 10 Lt mokestį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. A. Sulskus A. Sulskus rašo:

    Na, si informacija bent jau kazkam gali buti naudinga…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...