2010 Kovo 23

Sąnariai

Kaip padėti braškantiems sąnariams

veidas.lt

Jeigu pritupiant ar stojantis sąnariai vis trakšteli, keičiantis orams juos gelia, o ryte kojos būna tarsi medinės – reikėtų susirūpinti. Nes taip jūsiškiai sąnariai šaukiasi pagalbos. Ir nesvarbu, jums dvidešimt ar keturiasdešimt metų, nenumokite ranka į pirmuosius signalus – užkirsite kelią rimtoms ligoms!

Sąnariai leidžia judėti

Sąnariai – tai dviejų kaulų susijungimo vieta. Jie sunerti milimetro tikslumu, dėl to mes galime judėti ir lankstytis. Sąnaryje yra šiek tiek skysčio, sutepančio kremzlinius paviršius, kuriais padengti kaulų galai. Kai dėl uždegimo ar kitų priežasčių kremzlinis audinys pažeidžiamas, sąnarys darosi skausmingas, nelankstus. Ypač daug žmonių skundžiasi, kad sąnarius gelia keičiantis orams ir metų laikams. Kiti skausmus pradeda jausti sunkiai padirbėję fiziškai. Be to, sąnarių skausmais skundžiasi vis daugiau jaunų žmonių. Akivaizdu, kad dėl to kaltas greitas gyvenimo būdas, netinkama mityba, judėjimo stoka.

Susirūpinkite jau dabar

Pasak gydytojų, pirmieji sąnarių skausmai – rimtas ženklas, kad reikia susirūpinti. Pirmieji sąnario kremzlės pažeidimai pasireiškia sąnarių maudimu po didesnio fizinio krūvio ar keičiantis orams. Ryte pailsėjus skausmo nebejaučiama. Jeigu sąnariai pradeda traškėti – vadinasi, blogiau sutepamas sąnarys ir kinta jo paviršius. Tai artrozės (sąnario susidėvėjimo) pradžia, iš jos vėliau išsivysto artritas – sąnario uždegimas. Tada sąnarius gelia ir nesunkiai padirbėjus, skausmai ima varginti naktį, sąnariai patinsta, braška, pasidaro sunku pritūpti, greitai atsistoti.

! Todėl keisti įpročius reikia iškart, tik pradėjus skaudėti sąnarius, nes atitolinti sąnarių ligas lengviau, nei jas gydyti.

Dažniausiai susidėvi klubų, kelio, stuburo, plaštakų sąnariai, nes jiems tenka daugiausiai darbo.

Kas kenkia sąnariams

  • Antsvoris. Dvidešimties kilogramų “priedas” organizmui – jau labai sunki našta. Pamėginkite visą dieną visur su savimi tampytis dvidešimt kilogramų sveriantį lagaminą. Nelengva? Taip vargsta sąnariai. Labiausiai dėl per didelio svorio kenčia keliai ir stuburas. Šias vietas dažniausiai ir skauda antsvorio turintiems žmonėms. Štai kodėl gydytojai pabrėžia, kad svoriu pirmiausia reikia rūpintis ne dėl grožio, o dėl sveikatos.
  • Dideli fiziniai krūviai. Kai dirbant reikia dažnai lankstytis ar stovėti, sąnariams tenka didelis krūvis, todėl dėl ankstyvo sąnarių senėjimo dažnai kenčia krovikai, masažuotojai. Labai daug sportininkų, ypač profesionalių šokėjų, skundžiasi sąnarių skausmu.
  • Aukštakulniai. Aukšta (5–7 cm) ir plona pakulnė sukelia šlaunų raumenų įtampą ir vargina kelių sąnarius. Dėl to aukštakulnius batus nešiojančios moterys daug dažniau nei vyrai serga įvairiomis kojų ligomis. Tad jei norite išvengti sąnarių skausmų, dažniau avėkite batus žema pakalne, o vasarą, kai tik yra proga, vaikščiokite basomis.

Nemėgsta tingėti

Jei jau patyrėte, kas yra sąnarių skausmas, pradėkite daugiau judėkite. Mat nedirbdami sąnariai greičiau stingsta, raumenys, kurie juos prilaiko, silpnėja. O aktyvus judėjimas skatina kraujotaką ir gerina sąnario funkciją. Mankštintis būtina net tuomet, jeigu sąnarius dažnai maudžia, rytais jie būna sustingę, sunku judėti. Šiuo patarimu naudinga pasinaudoti ir tiems, kurie dar nežino, ką reiškia geliantys sąnariai, – galbūt pavyks šio skausmo išvengti.

Sportas prie puodų – nesiskaito

Jeigu manote, kad per dieną užtektinai prisisportuojate bėgiodama nuo viryklės prie skalbinių, nuo indų prie mažylio lovytės, – klystate. Kasdieniniai ruošos darbai mankštos, reikalingos sąnariams, neatstoja. Triūsiant namuose sunkiai dirba keliai ir apatinė stuburo dalis, taigi vieni raumenys perkraunami, o kitiems judėjimo trūksta.

Neleiskite sustingti

Kad padėtumėte sąnariams, nereikia tris kartus per savaitę prakaituoti sporto salėje ar kankinti savęs aerobikos pratimais (vyresnio amžiaus moterims jie, kaip ir bėgiojimas, gali net pakenkti).

  • Mankštai užtenka penkių minučių. Kasdien užtektų pasimankštinti 5–10 min. Atlikite keletą tempimo pratimų. Puikiai tinka joga, Pilateso mankšta, pratimai, atliekami gulint. Kenčiant sąnarių skausmus labai padeda plaukiojimas baseine, aerobika vandenyje, vaikščiojimas. Svarbu, kad fizinis krūvis nedidintų spaudimo jėgos į kremzlių paviršių. Lengvi pratimai skatina tepalinių maišelių funkciją – jie tepa sąnarį.
  • Nepamirškite apšilimo. Prieš pradedant mankštintis reikėtų truputį pajudėti, kad sąnariai šiek tiek apšiltų, antraip sąnarys bus mažiau judrus ir lengviau pažeidžiamas. Prieš treniruotę skaudamus sąnarius pravartu sušildyti po šiltu dušu, palaikyti šildyklę ar apvynioti šiltu rankšluosčiu.
  • Batai – minkštais padais. Kai sąnariai jau gana stipriai susidėvėję, mankštinantis labai svarbi tinkama avalynė ir grindys, antraip mankšta duos daugiau žalos nei naudos. Ypač svarbu, kad sportiniai bateliai nespaustų, būtų minkštais padais. Grindys taip pat neturėtų būti kietos. Mankštinkitės ant kilimo ar kilimėlio, o vasarą sveikiausia – ant žolės.

Grūdinkite sąnarius

Tam tiks vėsaus vandens srovė, kontrastinis dušas, vonelės. Vandens procedūros pagerina ir suaktyvina aplinkinių audinių kraujotaką ir mitybą. Sąnariai pripranta prie vėsaus vandens ir juos mažiau gelia, kai lauke šalta. Tik nepersistenkite! Jeigu pajutote, kad po kontrastinio dušo pradėjo gelti sąnarius, šių procedūrų atsisakykite.

  • Kaip pradėti grūdintis. Atsukite visa srove šiltą vandenį ir stovėkite po dušu, kol sušils visas kūnas. Tada trumpam atsukite vėsų. Po kelių sekundžių vėl mėgaukitės šilta srove. Kai sušilsite, perliekite kūną truputį vėsesniu vandeniu nei pirmą kartą. Taip vandenį kaitaliokite tris keturis kartus.
  • Vonelė kojoms. Vėsiu vandeniu perliekite iš pradžių vieną, paskui kitą koją. Pradėkite nuo pėdos, lėtai kilkite blauzda iki kelio ir grįžkite vidine blauzdos dalimi vėl iki pėdos. Pakartokite keletą kartų.

Sąnariams naudingas maistas

Norint išvengti rimtų sąnarių ligų, būtina peržiūrėti savo valgiaraštį. Gydytojai sako, kad sąnarių skausmai gydomi ir dieta.

  • Neriebus, sveikas maistas. Valgykite kuo daugiau neriebaus, pakankamai baltymų, vitaminų bei mikroelementų turinčio maisto, nuo kurio netunkama. Gyvulinės kilmės riebalus pakeiskite augaliniu aliejumi. Atsisakykite greitojo maisto – jokių picų, mėsainių ar dešrainių.
  • Produktai, mažinantys sąnarių patinimą. Tai linų sėmenys, avokadai, sojų aliejus, imbierai, ananasai.
  • Mažinkite druskos kiekį. Kuo mažiau bersite druskos, tuo mažiau traškės sąnariai.
  • Valgykite šaltieną. Šiame patiekale yra chondroitino, kuris padeda pažeistiems sąnariams.
  • Gerkite pieną. Iš visų mikroelementų kremzlėms labiausiai reikalingas kalcis. O mūsų organizmas kalcį geriausiai pasisavina būtent iš pieno produktų. Tad kasdien išgerkite 300–400 ml pieno arba valgykite pieno produktų.
  • Skanaukite apelsinų. Dietologai tvirtina, kad puiki artrito profilaktikos priemonė – per savaitę suvalgyti kelis apelsinus.
  • Sveikas kokteilis. Kasdien prieš valgį išgerkite pusę stiklinės morkų ir salierų, salierų ir petražolių arba morkų, salierų, petražolių ir špinatų sulčių.
  • Kiti sąnariams naudingi produktai: šparagai, obuoliai, slyvos, rūgštynės, mėlynės, putinų, šaltalankių, juodųjų serbentų uogos, žalioji arbata.

Kaip sau padėti be vaistų

Jei sąnarius maudžia nestipriai ir ne kiekvieną dieną, o tik sunkiau padirbėjus, išbandykite liaudiškas skausmo mažinimo priemones. Tačiau jei maudimas nemažėja arba nepraeina savaitę, būtinai kreipkitės į gydytoją.

  • Pasilepinkite vaistažolių vonia. Kai gelia sąnarius, išmėginkite karštą vonią. Skausmą numalšina vonia su jūros druska. Taip pat ramunėlių, šalavijų, pušų ekstraktai. Jie turi uždegimą slopinančių savybių. Po vonios įtrinkite sąnarius trupučiu natūralaus kėnių aliejaus.
  • Šilto vandens srovė. Skaudamą vietą 15 minučių palaikykite po šilto vandens srove.
  • Kompresai. Liaudies medicinoje populiarūs kopūstų kompresai. Sakoma, kad prie skaudamų sąnarių reikia dėti šviežių kopūstų lapų, plonai išteptų medumi, ir palaikyti penkias valandas.
  • Tepalas iš lauro lapų ir augalinio aliejaus. Stiklinę lauro lapų susmulkinkite ir užpilkite stikline augalinio aliejaus. Palaikykite tris savaites. Perkoškite ir įtrinkite skaudamus sąnarius, paskui juos šiltai apriškite.
  • Padės bulvė. Jei skauda rankų pirštų sąnarius, kaip kamuoliuką rankoje pavartykite ir pagniaužykite bulvę. Einant miegoti galima apsimauti pirštines, į kurias įdėta po bulvę.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (5)

  1. Juratė Juratė rašo:

    Girdėjau, kad tokios procedūros http://www.azuolynospa.lt/sanariu-gydymas/hialurono-rugsties-injekcijos-i-sanarius.203/ padeda sąnariams.

  2. Nerijus Nerijus rašo:

    as vartosiu saltiena….

  3. Justina Justina rašo:

    Norėjau paklausti jei traškia kaulai kai pasilenki druskos mažai tėveliai. Gal jau kokius tris metus traska

  4. ha ha ha ha rašo:

    jus debilai blet, dazniau sportuokite ir zinokit kaip tinkamai atlikti pratimus nezalojant sanariu dx blet nx krw


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...