2010 Gegužės 18

Egzaminai

Kaip pasirengti… vaikų egzaminams

veidas.lt

"Veido" archyvas

Juos gali tekti laikyti ir vaikams, ketinantiems pereiti į kitas mokyklas, stojantiems į gimnazijas, meno mokyklas. Betgi visus tuos egzaminus tam tikra prasme tenka laikyti ir mums, tėvams…

Viskas praeis

Mes patys neretai trukdome vaikams laikyti egzaminus! Ne iš piktos valios, o todėl, kad mūsų nervai nebelaiko. Tyrimai parodė, kad dažniausiai vaikų baimes prieš egzaminus išprovokuoja tėvai. Kaip tik mūsų ypatingas dėmesys žinių patikrinimui (kartais visai paprastučiam) įvaro vaikams papildomo streso. Baimė nepateisinti tėvų vilčių sukelia destruktyvų stresą, kuris, priešingai nei natūralus, ne mobilizuoja mokinio galimybes, o jas blokuoja. Tokiu atveju nesėkmė gali būti labai baisi… Vėlgi psichologai teigia, kad sunkiausia egzaminus laikyti tiems vaikams, kuriuos šeima labai spaudžia.

Ir mums patiems, ir vaikams reikėtų įsikalti į galvą: mokslas – tik gyvenimo dalis. Ji svarbi, bet ne pagrindinė. Kai vaikas supras, kad tėvų požiūris į juos nepriklauso nuo jų pažangumo, daugelis psichologinių problemų išnyks.

  • Skatinkite vaiką pasitikėti savimi, pagirkite už pastangas, nes kuo labiau mokinys bijo nesėkmės, tuo didesnė klaidų tikimybė. Pasakykite vaikui, kad pažymys ar balų suma nėra absoliutus jo galimybių matas.
  • Neverskite jo nervintis egzamino išvakarėse. Vaikui visuomet persiduoda tėvų nerimas. Suaugusieji svarbiu momentu jau moka susidoroti su savo emocijomis, o atžalai dėl jo amžiaus ypatumų gali ir nepavykti.
  • Nelyginkite vaiko su kitais vaikais, neraginkite jo per egzaminus “visiems parodyti”, nes labai nelengva ištverti pralaimėjimą susidūrus su beprasme konkurencija. Kitų vaikų kitokios ir galimybės, ir gabumai, ir vertybės.
  • Pratinkite vaiką į nesėkmę reaguoti ramiai. Jei jo netenkina rezultatas, nieko kito, išskyrus save, neverta kaltinti, tiesiog reikia kitą kartą geriau pasirengti. Klaidos – neišvengiama mokymosi dalis, tad būtina jas ramiai įvertinti ir stengtis nebekartoti.
  • Įveikti baimę padeda įvykio reikšmės supaprastinimas. Galima guosti atžalą (ir save) tokiomis frazėmis: po kelių valandų viskas baigsis; pasaulyje yra daugiau svarbesnių dalykų nei ši procedūra; neįvyks nieko nepakeičiama, jei išlaikysi egzaminą prasčiau, nei tikėjaisi; galų gale galima palyginti šią problemą su kokia nors pasauline katastrofa.
  • Neįkyriai, bet atidžiai stebėkite vaiko savijautą. Niekas kitas, išskyrus jus (net jis pats!), nepastebės pervargimo, padidėjusio dirglumo ar net atsiradusių sveikatos sutrikimų.
  • Tad pagrindinis mūsų uždavinys – nepervertinti iki begalybės egzamino reikšmės ir be reikalo nedidinti įtampos.

Kaip padėti

  • Atkreipkite dėmesį į kitų artimųjų spaudimą. Prieš egzaminus ribokite senelių ar tetų įkyrų domėjimąsi vaiko mokslo reikalais.
  • Paskutinę dieną suorganizuokite kokią nors kad ir nedidelę pramogą, kuri padėtų atsipalaiduoti. Jei įmanoma, nupirkite dovanėlę iki egzamino, o ne po jo!
  • Nedvigubinkite streso skatindami vaiką: gerai išlaikysi – gausi tą ar aną…. Supraskite, kad vaikas niekaip neišspaus iš savęs daugiau, nei gali. Tad ir jūs jo nespauskite.
  • Žinoma, sumažinkite vaikui namie tenkančių pareigų krūvį, tačiau to labai neakcentuokite, kad per daug nerodytumėte jo padėties išskirtinumo.
  • Supraskite, kad vaikui būtina pravėdinti galvą, pasivaikščioti su draugais, pasportuoti, o blogiausiu atveju bent bukai pažiopsoti į televizoriaus ar kompiuterio ekraną.

Kas gali nuraminti, gerinti atmintį

  • Atmintį sustiprinti gali polivitaminai su aminorūgštimis, kurios yra tarsi smegenų maistas arba aminorūgščių preparatai. Tačiau per kelias dienas ir aminorūgštys stebuklų nepadarys: preparatai nesuveiks staiga, išgėrus jų egzamino išvakarėse. Žinant, kad teks įtemptai dirbti protinį darbą, smegenis reikia pamaitinti iš anksto. Atmintį gerinančių preparatų poveikis pajuntamas anksčiausiai po mėnesio.
  • Jei vaiko žemas kraujospūdis (kuris lenkia prie žemės…), galima vartoti kofermentą Q10, kad pagerėtų kraujotaka. Tuomet ir smegenys ims gauti daugiau maisto, ir darbingumas padidės, nors tiesiogiai atminties kofermentai neveikia. Įtemptai dirbant praverčia ir magnio preparatai, B grupės vitaminai.
  • Įsitikinkite, ar dukters nekamuoja mažakraujystė. Įrodyta, kad beveik pusė vaisingo amžiaus moterų yra ties mažakraujystės riba, nes per mėnesines netenkama daug geležies. O geležies trūkumas labai veikia ir bendrą savijautą, ir atmintį. Hemoglobinas perneša deguonį į smegenis, o jei hemoglobino mažai, jaučiamas deguonies badas, tuomet norisi tik knapsėti nosimi ir miegoti.
  • Jei prieš egzaminus atžala jaučia stresą, jokiu būdu nereikia siūlyti stipriai veikiančių raminamųjų, kurių galbūt turite gydytojo skirtų. Ypač neprognozuojama, jei vaikas jų pabandys pirmą kartą – niekada nežinai, kaip vaistai suveiks: jie gali taip slopinti, kad įtampa ne tik sumažės, bet apskritai nepavyks susikaupti ir ką nors prisiminti…
  • Tiktų žoliniai preparatai: yra jonažolių preparatų, raminamuoju poveikiu pasižyminčių vaistažolių mišinių, kurie stipriai neslopina.
  • Tinka ir homeopatiniai preparatai “Sedatif PC”, tik juos vartoti reikia pradėti anksčiau, nes staigaus efekto tikrai nesulauksite. Juos reikėtų vartoti ilgesnį laiką.
  • Tonusą kelia ir darbingumą didina eleuterokoko, ženšenio preparatai, tiesa, atminties jie neveikia.
  • Kokakola, kava, energiniai gėrimai (kuriuose yra gvaraninių paulinijų, didinančių tonusą), vartojami saikingai, taip pat padeda ilgiau ištverti mokymosi maratoną.
  • Norint pasigirti gera atmintimi, reikia ją nuolat treniruoti. Tad nuolat tobulėjantys ir vis besimokantys žmonės pasižymi geresne atmintimi.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...