Prasidėjus trečiajam elektros energijos rinkos liberalizavimo etapui, Lietuvos įmonės suskubo pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją.
Elektros energijos rinka suteikia galimybę kiekvienai įmonei laisvai pasirinkti elektros energijos tiekėją, derėtis dėl elektros energijos kainų bei sutarties sąlygų. Tačiau Lietuvos rinkoje veikiančių elektros energijos tiekėjų pasirinkimas yra tikrai didelis, todėl vartotojai susiduria su klausimu – kokiais kriterijais vadovautis ir į ką atsižvelgti renkantis elektros energijos tiekėją.
„Pastaruoju metu itin suaktyvėjo domėjimasis nepriklausomais elektros energijos tiekėjais. Lietuvos verslo įmonės suinteresuotos pasirinkti tokį tiekėją, kuris pasiūlytų geriausias elektros tiekimo sąlygas, atitinkančias įmonės lūkesčius tiek kainos, tiek paslaugų tiekimo patikimumo prasme. Tačiau begalė klausimų, kurių sulaukiame iš vartotojų rodo, jog ne visos įmonės turi pakankamai žinių, leidžiančių priimti reikšmingus jų verslui sprendimus“, – teigia lietuviško kapitalo nepriklausomo elektros energijos tiekėjo UAB „Energijos kodas“ vadovas Robertas Mačenskas
Nors elektros energijos rinkoje prasidėjo jau trečiasis liberalizavimo etapas, žinių apie vykstančius pasikeitimus, anot Roberto Mačensko, kai kurioms verslo įmonėms dar trūksta. Įmonių informavimas ir išsamus supažindinimas su elektros energijos rinkoje vykstančiais procesais yra būtinas, siekiant, kad vartotojai pasirinktų būtent jų verslui ir poreikiams pritaikytą elektros energijos tiekimo galimybę, kurią galės įsigyti už palankiausią pasiūlytą kainą. Tokius sprendimus, kurie daro didelę įtaką verslo vystymui, įmanoma priimti tik turint pakankamą informacijos kiekį bei vadovaujantis elektros energijos rinkos ekspertų patarimais.
Prieš nuspręsdami su kuriuo nepriklausomu elektros energijos tiekėju sudaryti sutartį, vartotojai turėtų išsiaiškinti esminius dalykus ir atsižvelgti ne tik į siūlomą patraukliausią kainą, susidedančią iš elektros energijos įsigijimo, perdavimo ir skirstymo įkainių.
Būtina pasidomėti, ar nepriklausomas elektros tiekėjas turi elektros tiekėjo licenciją ir yra sudaręs sutartį su balansavimo energijos tiekėju (jei pats nėra balansavimo energijos tiekėjas). Taip pat itin svarbu, atsižvelgiant į šiandienos ekonominę situaciją, įsitikinti elektros energijos tiekėjo finansiniu stabilumu ir patikimumu, nuo kurio priklauso tiekėjo pajėgumas užtikrinti elektros energijos tiekimą sutartyje nurodyta fiksuota kaina sutarties laikotarpiu.
Kitas reikšmingas kriterijus, svarbus vertinant pasirenkamo nepriklausomo elektros energijos tiekėjo patikimumą – klientų, su kuriais sudarytos sutartys, sąrašas. Pasidomėjus ir išsiaiškinus su kokiais klientais jau pasirašytos sutartys, galima spręsti apie tiekėjo patikimumą ir teikiamų paslaugų garantijas, kurios itin aktualios sudarant ilgalaikes sutartis.
„Renkantis nepriklausomą elektros energijos tiekėją labai svarbu atsižvelgti į jo patirtį elektros energijos rinkoje, kuri be kita ko yra teikėjo stabilumo rodiklis. Taip pat vertėtų atidžiai peržiūrėti pateiktų pasiūlymų sąlygas bei įsitikinti, ar jos nevaržo vartotojų laisvės, esant objektyvioms priežastims, nutraukti sutartį, t. y. numatant baudą sutarties nutraukimo atveju. Atsižvelgus į minėtus kriterijus, vartotojams turėtų būti lengviau pasirinkti tiekėją“, – įsitikinęs UAB „Energijos kodas“ direktorius Robertas Mačenskas.
Elektros energijai, kaip ir kitiems ištekliams, nuolat brangstant, įsigyti elektrą fiksuota kaina ilgesniam laikotarpiui yra naudinga tiek didesniems, tiek mažesniems vartotojams. O pasirinkusios patikimą nepriklausomą elektros energijos tiekėją, Lietuvos įmonės turės galimybę priimti tinkamus ir įmonės valdymo išteklius padėsiančius optimizuoti sprendimus