Valia
Neatsispyrėte šokoladiniam pyragui, o dabar graužiatės, kad taip ir nesugebėsite atsikratyti papildomų kilogramų? O gal nusipirkote batus, kainuojančius pusę mėnesio atlyginimo, ir suprantate, kad nebeturite pinigų svarbesniems dalykams? Tokių klaidų išvengsite… prisijaukindama savo valią.
Saldūs pasiteisinimai
Žinote, kodėl mums nesiseka savęs kontroliuoti? Nes kur kas lengviau ne save valdyti, o save apgaudinėti.
Pats dažniausias saviapgaulės metodas – atidėliojimas. Iš pradžių tikimės pradėti rytoj, vėliau aplanko išganinga mintis, kad nieko neatsitiks, jei palauksiu dar savaitę, o galiausiai belieka arba verstis per galvą atliekant darbus paskutinę minutę, arba nuspręsti jų visai nebesiimti.
Kiekvienas atidėliojimas – nedidelis pralaimėjimas, vedantis didelės nesėkmės link.
Kiekvienas pasiteisinimas klampina giliau į saviapgaulę ir įpratina tikėti savu melu. Jūs juk puikiai žinote, kad šis pirmadienis nebus niekuo išskirtinis, laikytis dietos ir vėl nepradėsite, nors žadate tai jau aštuonioliktą kartą. Tačiau penktadienį pasiteisinimas, jog dieta prasidės tik kitą savaitę, juk skamba labai viliojamai ir bent trumpam sukuria iliuziją, kad iš tiesų esate pasiryžusi pokyčiams. Ir tik laukiate deramo momento.
Vienintelis būdas užkirsti kelią atidėliojimui – pagaliau įgyvendinti nors vieną iš savo planų.
Ne pirmadienį, ne rytoj ir net ne po penkių minučių – tiesiog dabar pat. Imkitės darbų tuo laiku, kada juos ir ketinote atlikti, – tai stiprina jūsų savikontrolę ne tik dėl to, jog parodote sau, kad galite pasiekti savų tikslų, bet ir dėl to, kad visos ankstesnės saviapgaulės tampa kur kas geriau matomos.
Viskam savas laikas
Tačiau vieno blogo įpročio atsisakymas arba kokio nors troškimo nepatenkinimas reikalauja kompensacijos. Pavyzdžiui, jei metėte rūkyti, tikėtina, kad labiau norėsis palepinti save saldumynais, ir atvirkščiai. Štai vieno amerikiečių tyrimo metu žmonės kurį laiką buvo priversti spoksoti į saldumynus, tačiau šiukštu jų neliesti, nors ir kaip seilė varvėtų. Paaiškėjo, kad sukurstytas troškimas ir jo nepatenkinimas daugelį rūkančiųjų privertė vos išėjus iš tyrimo patalpos prisidegti cigaretę: jie negavo vieno malonumo, todėl teko jį pakeisti kitu.
Toks pavyzdys įrodo, kad savikontrolė turi ribas. Jūs galite kontroliuoti save pakankamai, kad atsisakytumėte vieno žalingo įpročio, tačiau tam išnaudosite didžiąją dalį savo valios. Vadinasi, atsispirti kito žalingo įpročio pagundai valios likę kur kas mažiau. Tad ir suklupti bus daug lengviau.
Visiškai savęs kontroliuoti neįmanoma, todėl savikontrolės vienu metu siekite tik vienoje srityje. Jei tai dieta – susikoncentruokite ties ja, jei tai taupymas – visą savo valią skirkite jam, nesistengdama tuo pat metu dar atsikratyti ir kitų įpročių.
Lemtingas požiūrio taškas
Vis dėlto kai kurie psichologai ragina nesitaikstyti su valios ribotumu – savikontrolė priklauso ir nuo požiūrio į ją. Naujausi tyrimai rodo, kad savikontrolės ribas greičiausiai pajunta žmonės, tikintys, kad ji yra ribota.
Antai Rima tiki, jog valia turi ribas, todėl pavargusi po sunkios ir streso kupinos dienos ji susitaiko su faktu, kad jos savikontrolė nusilpo. Todėl ji ima mažiau pasitikėti savo valia ir manyti, kad jos resursai jau išnaudoti. O štai Eglė tiki, kad jos valia neribota ir priklauso tik nuo jos pačios veiksmų. Todėl net ir susidorojusi su keliais iššūkiais Eglė lygiai taip pat atidžiai priima ir dar vieną. Priešingai nei Rima, ji pasitiki savo valia, todėl geba ją geriau išnaudoti.
Vadinasi, tai, kaip sugebėsite save kontroliuoti, priklauso tik nuo jūsų požiūrio. Galite pasiduoti, tačiau galite pasitikėti savimi iki galo ir ramiai siekti savų tikslų, nes žinote, kad įmanoma viskas. Šis “viskas” – jūsų rankose!
4 savikontrolės ugdymo pakopos
Lengva pasakyti – sunku padaryti. Tai dažniausiai tiesa, tačiau savikontrolę galima stiprinti ir visai mažyčiais žingsneliais.
Pripažinkite, kad save apgaudinėjate.
Saviapgaulė gudri, todėl galite nuoširdžiai tikėti, kad visi jūsų pasiteisinimai yra tikri. “Aš tikrai negaliu šiandien pradėti rašyti ataskaitos, nes šiandien esu išsiblaškiusi”, – tikinate pati save. Tačiau galbūt ir esate išsiblaškiusi tik todėl, kad nenorite prisiliesti prie ataskaitos? Svarbu išmokti atskirti, kurie pasiteisinimai tikri, o kurie – tik pagaliai, jūsų pačios kaišiojami į savus ratus.
Ieškokite motyvacijos.
Kodėl jums prireikė save kontroliuoti? Valią sustiprinsite tik žinodama tikslų atsakymą į šį klausimą. Ieškokite motyvų ir argumentų: galbūt valios neturėjimas menkina jūsų savivertę, galbūt jums nusibodo kaskart neatsispyrus pagundoms justi graužatį, o gal savikontrolės stygius pridaro jums materialinių ir moralinių nuostolių…
Stiprinkite pasitikėjimą savimi.
Jei norite, galite nuversti kalnus. Svarbu tikėti, kad jūs tai pajėgsite. Tad pasitikėjimas savimi – svarbiausias savikontrolės komponentas: tik tikėdama, kad turite pakankamai valios, gebėsite ją išnaudoti. Todėl kartais viskas, ko reikia, kad pakabintumėte atgal tą brangią suknelę, kurią taip norėtumėte įsigyti, – tai tikėjimas, kad galite tai padaryti.
Disciplinos treniruotės.
Paprasti valios grūdinimo pratimai turi ilgalaikių rezultatų: jie parodo, kaip malonu įrodyti sau, kad jūs galite save valdyti. Tam gali padėti net sportas. Užsibrėžkite aiškų tikslą: nubėgti du kilometrus, padaryti dvidešimt atsispaudimų ar penkiasdešimt atsilenkimų – ir įgyvendinkite tai! Neleiskite sau sustoti tol, kol nepasieksite tikslo.
Valios pagalbininkai