"Veido" archyvas
Jei tikrai žinote, kad prasto jūsų ar jūsų šeimos narių miego priežastis ne kokia pasislėpusi liga, per daug įtempta diena, kai įtampa net ir vakare neatslūgsta, – vakarais į sapnų karalystę nukeliauti turėtų padėti… vakarienė. Ar žinote, kad spagečiai, javainiai, bananai ir avokadai veikia kaip migdomieji?
Jokiu būdu miego nevaikykite
Žinoma, jokia stebuklinga vakarienė nepadės, jei žmogus savo elgesiu miegus veja šalin.
- Miegus išvaiko šaltos kojos (čia padės karšta kojų vonelė), netinkama miegamojo temperatūra ar sportas tikintis, kad nusivariusi iškart užmigsite (bėgiojant ristele ar kitaip intensyviai sportuojant organizme susidaro daug endorfinų, kurių žadinamasis poveikis centrinei nervų sistemai išlieka kelias valandas).
- Gerą miegą trikdo ir vakare išgerti svaigalai. Kaip migdomųjų pakaitalas tiktų nebent labai saikinga dozė (pusė taurės) raudonojo vyno arba mažas bokalas daug apynių turinčio alaus.
- Kai kurie maisto produktai jau patys savaime skatina būdravimą. Paprastai juose esančios medžiagos duoda signalą organizmui gaminti hormoną tiraminą, kuris stimuliuoja smegenis ir kelia kraujospūdį. Remiantis naujausiais moksliniais duomenimis, tokiuose “reitinguose” pirmauja kumpis ir kiti rūkyti produktai (taip pat ir rūkytos žuvys), rauginti kopūstai, kai kurių rūšių sūris, šokoladas, baklažanai ir špinatai. Trumpiau tariant, vakare reikėtų nevalgyti nieko, kas smarkiai sūdyta, rūkyta, gausiai gardinta prieskoniais.
- Beje, kad ir kaip pranašus būtų ženšenis (arbatos ir kitokie preparatai), vakare jo reikėtų vengti – šis augalas ypač skatina budrumą.
Koks maistas kviečia miegą?
Šiandien jau aiškiai žinoma, kad valgis, kuriame gausu angliavandenių, ramina, o baltymingas maistas, atvirkščiai – stimuliuoja protinę veiklą ir žvalumą. Svarbiausia miegui medžiaga yra smegenų kamiene gaminamas serotoninas. Kai jo trūksta, iškart sutrinka miegas. O gaminamas jis iš aminorūgšties triptofano, kurio gausu daugelyje turtingų angliavandenių produktų.
Triptofaną buvo mėginta gaminti ir kaip medikamentą, bet sintetinis preparatas turėjo neigiamą šalutinį poveikį. Tačiau natūralios šios medžiagos galima nesibaiminant valgyti daug. Tik valgomus angliavandenius reikia papildyti trupučiu riebalų – jie padeda smegenims efektyviau panaudoti triptofaną. Taigi vakarienei patiekta vandenyje virta košė miego greičiau neprišauks.
Svarbu ir tai, kad turtinga angliavandenių vakarienė būtų valgoma likus dviem–keturioms valandoms prieš miegą. Tuomet didieji virškinimo veiksmai baigiasi dar prieš einant miegoti, skrandyje nelieka sunkių likučių. Sunku patikėti, bet tuščias (nepainiokite su iš alkio gurgiančiu) skrandis irgi teigiamai veikia nakties miegą.
Natūralūs migdomieji ant vakarienės stalo
- Žalių salotų lapuose yra į opiatus panašių medžiagų, kurios raminamai veikia vegetatyvinę nervų sistemą ir slopina įaudrintą organizmą. O salotinės sultenės – artimos valerijonų giminaitės – iš prigimties pasižymi raminamuoju poveikiu. Apšlaksčius jas trupučiu šaltai spausto aliejaus, migdomųjų medžiagų poveikis dar greičiau ir stipriau atsiskleis.
- Visi B grupės vitaminai, ypač B6, pantoteno rūgštis, B12, folio rūgštis, veikia raminamai. Panašaus poveikio yra kalis ir kalcis. Tad į sveiko miego vakarienės valgiaraštį prašosi bulvės (pvz., keptos su lupenomis) ir varškės padažas, grietinėle ir žalumynais gardinta pomidorų sriuba, sumuštinis su sveikų grūdų duona arba dubenėlis tikrų javainių su dosniu žiupsniu saulėgrąžų sėklų.
- Avokadai – irgi vakaro vaisiai, padedantys nuo nervingumo ir nemigos. Lengva, tačiau itin turtinga triptofano vakarienė – makaronai (ypač pilnų grūdų). Tai spagečiai su pomidorų padažu ir tarkuotu sūriu, rizotas su svogūnais, grybais, žirneliais ar pan. O šalia – būtinai žalių salotų!
- Burokėliai, salierų lapkočiai, pomidorai, datulės, remiantis naujaisiais tyrimais, mažina nervingumą, malšina įtampos simptomus.
- Daug triptofano turi grūdėtoji varškė, pienas, pasukos, vištų kojelės, liesas jautienos kumpis, riešutai, grūdai.
- Bananuose esama daug neprilygstamų raminamųjų medžiagų. Nervus ramina ir kriaušės.
- Vakarais dažniau gerklę sušildykite šiltu pienu ir medumi. Ir viename, ir kitame produkte yra raminamųjų medžiagų. Pieną gerkite drungną – karštas suardo vertingąsias medaus medžiagas.
Miego arbata streso kamuojamiesiems
100 g mišinio reikės:
- 20 g vaistinių šventagaršvių šaknų
Šaukštą mišinio dideliame puodelyje užplikykite verdančiu vandeniu, palaikykite 10 min., nukoškite ir gerkite šiltą.
Daugiau šia tema: