2011 Kovo 02

Kaliningradas

Kaliningradiečiai kovoja už laisvę

veidas.lt

Sekmadienį Kaliningrade vyko mitingas prieš valdžią, ir akcija pilietinėms teisėms ginti. Jų įkvėpėjai buvo keli opozicinių pažiūrų visuomenės veikėjai, pranešama BBC tinklalapyje.

“Mes manome, kad žiurkės turi pasitraukti, – sakė prieš mitingo pradžią vienas jo organizatorių Jevgenijus Labudinas. – Tai toks liaudinis mitingo šūkis. Na, o kalbant oficialiai, tai mes ketiname pareikšti nepasitenkinimą valdžios kovos su korupcija veiksmais”.

“Mes protestuojame prieš tarifų augimą, prieš žaliųjų zonų naikinimą, – paaiškino opozicionierius. – Dabar Kaliningrado srityje vyksta rinkimų kampanija. Kovo viduryje vyks rinkimai į srities dūmą. Mes esame įsitikinę, kad “Vieningoji Rusija”, kuri per ankstesnius metus visiškai save diskreditavo, nesugeba išspręsti minėtų problemų.

“Bet mes nesižavime ir kitomis partijomis, kurių atstovai eina į rinkimus, – pripažino J.Labudinas. – Susidaro įspūdis, kad kai kurios iš šių partijų – savotiški “Vieningosios Rusijos” filialai. Man atrodo, kad visi jie reikalingi tik tam, kad “Vieningoji Rusija” galėtų pasakyti: “Na, štai pažiūrėkite – pas mus demokratija, valdžios atstovaujamosiose institucijose yra įvairių pažiūrų žmonių”. Esant dabartinei situacijai, viltis galima sieti tik su nesistemine opozicija”.

Tačiau anaiptol ne visi kaliningradiečiai – “nesistemininkai” pritarė siūlymui surengti mitingą prieš “Vieningąją Rusiją”. Tam prieštaravo Visuomenės savigynos komiteto (VSK) lyderis Aleksandras Židenkovas.

VSK, pasak jo, – tai garsios Mandarinų revoliucijos, vienos iš daugybės praėjusių metų protesto akcijų, priverstų pakeisti valdžią regione, idėja.

“Po (2010 metų) kovo 20 dienos, kai tūkstančiai žmonių dalyvavo protesto akcijoje prieš gubernatorių, daugeliui tapo aišku, kad horizontali žmonių saviorganizacija galima , – mano A.Židenkovas.- Ir mes pagal galimybes mėginame panaudoti šį patyrimą. Po Mandarinų revoliucijos keli žmonės kas sekmadienį 14 valandą susirenka Pergalės aikštėje. Šie žmonės ir yra VSK”.

“Mes bendraujame, valgome mandarinus, aptariame naujienas, – pasakoja A.Židenkovas. – Mes nelaikome plakatų, neskanduojame jokių šūkių. Tačiau mus beveik kiekvieną kartą veža į miliciją įvairiomis dingstimis ir surašo mums administracinių pažeidimų protokolus. Bet mes nesirengiame trauktis, mums svarbu apginti mūsų, beje, konstitucijos garantuotą teisę susirinkti, kur norime, nepažeidžiant viešosios tvarkos. Mes norime gyventi pagal įstatymus, o ne pagal sampratas”.

J.Labudinas su vienminčiais surengė savo akcija viename parkų – ir tai netenkina A.Židenkovo: “Net ne visi kaliningradiečiai žino, kur jis yra. Ką jau kalbėti apie atvažiavusiuosius, kurie panorėtų dalyvauti mitinge? Pietų parkas – tai savotiškas sėsdintuvas, kur valdžia mėgina nustumti nepatenkintuosius, kad jų ten niekas nematytų ir negirdėtų”.

“Be to, mitingų Pietų parke šūkiai, mūsų nuomone, nelabai konkretūs, – priduria CSK lyderis. – Kova su korupcija – tai labai nekonkretus tikslas. Reikia reikalauti bent dabartinio ministrų kabineto, kuriam vadovauja Putinas, atsistatydinimo”.

Sekmadienį mitingas Pietų parke buvo nelabai gausus. Pareikšti savo protestą į miesto galinį kiemą atėjo vos du šimtai žmonių. J.Labudinas tai aiškino ne tiek tuo, kad parkas toli nuo centro, kiek tuo, kad buvo labai nelengva informuoti kaliningradiečius apie renginį.

“Buvo surengta informacinė blokada, – mano jis. – Prasiveržti į laikraščių puslapius ir televizorių ekranus beveik neįmanoma”.

“Mes rengėmės surengti “Vieningosios Rusijos” laidotuves, – prisipažino Galina Kuliš, dar viena protesto akcijos organizatorė.- Juk, mūsų nuomone, ši partija seniai mirė. Mes atsivežėme čia karstą, vainikų, bet milicija iš mūsų visa tai atėmė. Mes taip pat išspausdinome 40 tūkst. lankstinukų, bet didžiąją jų dalį iš mūsų taip pat paėmė. Ką daryti? Mūsų valdžia labai bijo liaudies ir daro viską, kad mes negalėtume susirinkti”.

Oratorių buvo daug, visi jie kalbėjo apie tai, kad kaliningradiečiams reikėtų ateiti į rinkimus ir balsuoti už ką jie nori, antraip valdžia priims sprendimą už juos.

Mitingas, kaip paprastai, baigėsi rezoliucijos, kurioje buvo daugiausia ekonominiai reikalavimai, perskaitymu.

Milicijos buvo labai daug – jeigu ne tiek pat, kiek pačių dalyvių, bet apsieita be incidentų.

Tuo tarpu Pergalės aikštėje, tiesiais prieš miesto administracijos langus įvykiai vyko pagal kitą scenarijų. Nespėjo keli VSK aktyvistai išsiimti mandarinų, kai prie jų priėjo milicininkai ir paprašė eiti į specialų automobilį.

“Sulaikoma buvo šiurkščiau nei paprastai, – skundžiasi Aleksandras Židenkovas. – Mus griebė už rankų, stūmė, nors mes nė nemanėme priešintis. Centrinio rajono milicijos skyriuje mums buvo surašyti protokolai. Mes buvome apkaltinti dalyvavimu neteisėtame, tai yra surengtame be leidimo, susirinkime. Vadinasi, norėdami tiesiog susitikti su draugais aikštėje žmonės turi pirmiausia paprašyti valdžios leidimo”.

A.Židenkovas neabejoja, jog teismas pripažins, kad jo organizacijos dalyviai teisūs, kaip jau buvo ne kartą.

“Susidarė absurdiška situacija, – sako jis. – Mus sulaiko, mes po to laimime teismus, bet kitą sekmadienį mus vėl sulaiko”.

“Tikriausiai mano, kad mums visa tai greitai atsibos”, – sako opozicionierius ir priduria: “Jeigu taip, tai veltui”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...