Sveika mityba
Ko reikia stipriems kaulams, neskeldėjančioms gleivinėms, visoms be išimties ląstelėms? Ar kasdien su maistu gaunate pakankami silicio?
Lūžinėjantys nagai, nušiurę plaukai, pablyškusi veido oda ir apelsino žievelę primenantis šlaunų paviršius? Dažniausiai tai byloja ne apie paveldėtą jungiamojo audinio silpnumą, bet rodo, kad pablogėjo sveikatos būklė – pavyzdžiui, kai sutrikus medžiagų, iš kurių sudarytas mūsų organizmas, pusiausvyrai lieka per mažai svarbaus mikroelemento – silicio.
Šio mikroelemento yra ne viename kristale – agate, ametiste, kalnų krištole, kvarce. Tačiau jo turi ir augalai. Juk be silicio plonas stiebelis nesistiebtų į aukštį, kartu išlikdamas lankstus – nulinktų netgi be vėjo.
Stangrumas, lankstumas, atsparumas
Turbūt ne be reikalo gamta sutvarkė taip, kad žmogaus organizme silicio rūgšties (gamtoje gryno silicio niekada nesutiksi – visada junginiuose su deguonimi) būtų 7 g, o geležies, būtinos kvėpavimui ir kraujo gamybai, tėra 4–5 g. Tiesą sakant, tas “mikro” kalbant apie silicį tinka tik kalbant apie jo koncentraciją organizme – juk tai antras pagal dažnumą (po deguonies) cheminis elementas Žemėje. Jo rasime kiekvienoje žmogaus ląstelėje.
Žmogaus organizme silicio reikia visur – tai maisto ir statybinė medžiaga kremzlėms, jungiamajam audiniui, odai, plaukams ir nagams. Jo trūkstant susilpnėja raiščiai, gali nusileisti gimda. Šis mikroelementas padeda sulaikyti drėgmę ir padidina audinio tamprumą. Be to, jis skatina kolageno ir elastino susidarymą jungiamajame audinyje. Tai tikras grožio eliksyras. Beje, jis ypač svarbus vyresnio amžiaus žmonėms. Silicio rūgštis būtina medžiagų apykaitai, reikalinga ir stipriems, atspariems kaulams, nes pagreitina mineralizaciją, be silicio sutrinka kalcio absorbcija. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad osteoporoze sergantiems pacientams dažnai trūksta silicio. Visa bėda, kad organizmas nepasigamina silicio junginių, taigi jo reikia gauti, suprantama – su maistu.
Šiais mokslo pažangos laikais silicio stygių geriausiai parodo plauko analizė. Šis mikroelementas vis dar nuodugnių tyrimo objektas. Manoma, kad jo dienos norma 10–40 mg, ji patenkinama, jei žmogus maitinasi normaliai ir įvairiai – kai maiste netrūksta natūralių vitaminų ir mikroelementų. Mat augaliniuose produktuose – bulvėse, morkose, grūduose, silicio yra pakankamai, jo junginiai organizmo neblogai paimami ir iš gyvulinių produktų, jei gyvuliai mito tikra žole. Tačiau dažnai valgant pramoniniu būdu perdirbtus produktus ir pusfabrikačiu, gali atsirasti silicio stygiaus simptomų. Be to, jie (glebi oda, lūžinėjantys nagai, osteoporozė) dažnai išryškėja vyresniems žmonėms – kai menkas apetitas ar išsivirti trūksta noro ir energijos, suvalgytame maiste tikrai per mažai reikalingų medžiagų.
Grožio puoselėtojas
Silicis – nuo seno žinoma sveikatos ir grožio medžiaga – ypač svarbi moterims: juk jis stangrina odą ir jungiamąjį audinį, taigi veja šalin celiulitą, kurį neretai sunku įveikti net ir aktyviai sportuojančioms. O žmogaus plaukai ir nagai pirmiausia patraukia žvilgsnį, jie rodo gyvybingumą ir sveikatą. Tačiau kasdien tenkantys krūviai – šaltis, vėjas, užterštas oras, mechaninis poveikis ar intensyvi priežiūra – džiovinimas, dažymas, lakavimas, smarkiai atsiliepia struktūrai. Mityba, kurioje gausu vitaminų ir mikroelementų, gali nuo to apsaugoti.
Viršūnėlės ir šaknelės
Pirmiausia silicio ieškoti reikia augaliniuose produktuose – šaknyse, gumbuose ir subrandintuose grūduose bei sėklose. Niekada neapsiriksite pasirinkę svogūnus, kukurūzus, soras, javų grūdus, grikius, šakniavaisius. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad intensyvi augalininkystė dažniausiai reiškia, jog monokultūros nualina dirvą ir joje nelabai lieka mikroelementų. Taigi savam sklypelyje užaugintas burokėlis dar ir dėl to vertingesnis už kukurūzus iš pirktinio indelio.
Soros – grūdeliai žvalumui ir linksmumui
Turbūt seniausiai žmonijai žinomas, nors pas mus ir nelabai populiarus grūdinis augalas šiandien tapo tikru išsigelbėjimu tiems, kuriems – vyresnio amžiaus arba dėl žalingo civilizacijos poveikio – reikia “pasiremontuoti”: pradedant nuo slenkančių plaukų ir lūžinėjančių nagų, nepakankamo odos aprūpinimo krauju ir suglebimo, baigiant chronišku nuovargiu, spengimu ausyse ir pan.
Tą sąrašą galima tęsti – nusilpęs jungiamasis audinys, kraujagyslės, skeletas, sąnariai, gleivinės, hemorojus ir užmaršumas – soros visur yra tinkama vadinamoji remonto medžiaga. Šie grūdai ne tik turtingi vertingų baltymų ir svarbių mikroelementų – iš kitų grūdinių soros išsiskiria silicio junginių gausa. O silicio rūgštis organizme paverčiama tikra atramine medžiaga. Gleivinės, ląstelių sienelės, visų mūsų organų apvalkalai, taip pat ir kraujagyslės, nervų audiniai dėl silicio rūgšties tampa elastingesni, lankstesni, atsparesni.
Arbata kaulams stiprinti
Lygiomis dalimis sumaišykite džiovintų dirvinių asiūklių, vaistinės taukės (dar vadinamos kaulažole) ir dilgėlių. 1–2 šaukštelius mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, 7 min. pavirkite, palikite 15 min. pritraukti ir nukoškite. Gerkite tris skartus per dieną tarp valgymų.