Giedrė Bolzanė
Kokią ateitį mums žada dabartiniai Lietuvos vaikai, kurie pirmauja pasaulyje pagal rūkymo, alkoholio vartojimo, ankstyvų lytinių santykių, patyčių ir televizijos žiūrėjimo rodiklius?
Žvelgiant į įvairius tarptautinius tyrimus, atskleidžiančius, kuo šiandien gyvena vaikai Lietuvoje, iš tiesų apima nerimas. Nepriklausomybės atkūrimo pradžioje mūsų vaikai, palyginti su vakariečiais, buvo tikri angelėliai: gerokai atsilikdavome nuo kitų Europos šalių pagal daugumą „blogųjų“ rodiklių.
Tačiau mažiau nei per du dešimtmečius viskas apsivertė aukštyn kojomis: per tą laiką lietuvių vaikai ne tik Europos, bet ir platesniame pasaulio kontekste tapo tikrais blogiukais. Pavyzdžiui, moksleivių, besisvaiginančių alkoholiu, nuo 1994-ųjų padaugėjo du ir daugiau kartų, ypač – mergaičių. Alkoholį vartojančių penkiolikmečių mergaičių skaičius jau susilygino su berniukų. Tai lėmė ne tik agresyvi tabako ir alkoholio gamintojų rinkodara, bet ir daugybė kitų visuomenėje įvykusių pokyčių.
Smurtas ir nuogybės per televiziją ir internete, vulgari, seksualumą pabrėžianti popkultūra, besaikis naudojimasis socialiniais tinklais, keiksmažodžiai, ankstyvas lytinis gyvenimas, cigaretės, alkoholis ir net narkotikai – viso to mūsų visuomenės ir mūsų vaikų gyvenime šiandien yra gerokai daugiau nei prieš kelis dešimtmečius. Gyvename besikeičiančių vertybių visuomenėje ir tai negali neturėti poveikio.
„Aš džiaugiuosi, kad neauginu vaikų šiais laikais“, – amerikiečių savaitraščiui „New York Magazine“ neseniai prisipažino ilgiausiai JAV Aukščiausiajame teisme išdirbęs italų kilmės teisėjas 77 metų Antoninas Scalia, vadintas teismo konservatyviojo sparno „intelektualiuoju inkaru“, kuris su žmona užaugino net devynis vaikus.
Žymus amerikiečių teisininkas labai griežtai vertina šių dienų popkultūrą: „Vienas dalykų, kurie mane labai liūdina, kai kalbama apie šiuolaikinę visuomenę, yra manierų šiurkštumas. Tu negali matyti kino filmo ar televizijos laidos, kad neišgirstum nuolat vartojamo žodžio iš „f“ raidės, beje, įskaitant ir moteris“, – stebisi jis.
Net 72 proc. amerikiečių įsitikinę, kad moralinės vertybės visuomenėje čiuožia žemyn – tą patvirtina apklausos.
Kita vertus, ar tai tikrai reiškia, kad mūsų visuomenės laukia labai liūdna ateitis, kurią kurs ne kas kitas, o būtent dabartinių „blogiukų“ kartos?
Vienareikšmiško atsakymo kol kas nėra. Vis dėlto bent jau vakariečiai teigia, kad viskas ne taip jau niūru, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Štai JAV žurnalas „Time“ svarsto, kad šių dienų visuomenė iš tiesų yra šiurkštesnė, bet tai esą dar nereiškia, jog dabartiniai vaikai, net jei daugiau keikiasi ir per televiziją mato daugiau sekso scenų bei vulgarybių, tikrai yra blogesni. Bent jau Amerikoje, kad ir kaip būtų keista, rūkymas, narkotikų vartojimas, paauglių nusikalstamumas, patyčios ne didėja, o mažėja: šie rodikliai kur kas geresni nei prieš du dešimtmečius, ankstyvas lytinis gyvenimas ten taip pat darosi mažiau populiarus.
Lietuvoje, deja, kol kas yra priešingai, bet Vakarų patirtis suteikia optimizmo, kad tai tik laikina banga, kuri ilgainiui nuslūgs. Žinoma, jei tik patys sudarysime tam reikiamas sąlygas ir nežiūrėsime į savo vaikų gyvenimą pro pirštus.