2015 Balandžio 07

Kas laimi skausmo įveikimo varžybas?

veidas.lt

Berlin Chemie

Sveikata. Turbūt niekas nedrįs ginčytis, kad labiausiai prailgsta laikas, kai tenka kentėti skausmą. Nesvarbu, kas jį sukeltų – trauma ar liga, tampame bejėgiai, pažeidžiami, irzlūs. Jei po ranka neturime vaistų, skubame į artimiausią vaistinę ir aktualus būna tik vienas klausimas: kas iš siūlomų preparatų gausos laimi skausmo įveikimo varžybas.

Vaistininkė Eglė Minkutė-‑Skominienė tvirtina, kad skausmą kenčiančiam žmogui vaisto kaina dažniausiai nerūpi: „Jis klausia, gal verta rinktis stipresnį, prašo tokio, kuris veikia greitai, nes nori skausmą numalšinti čia ir dabar.“

Pasak farmacininkės, nemažai žmonių domisi šalutiniu analgetikų poveikiu ir prašo rekomenduoti tokį, kuris mažiausiai jį sukelia.

„Kai skausmą reikia numalšinti greitai, efektyviai ir ilgam, pacientams patariu imti „Dolmen“. Užtenka 10‑–15 minučių, ir kamuojantis pojūtis pastebimai sumažėja ar iš viso pranyksta. Jei pasirenkami tirpūs milteliai, rezultatas dar šiek tiek greitesnis. Kadangi visuomenės tolerancija skausmui mažėja, greitas vaisto poveikis yra itin aktualus“, –‑ pastebi „Camelia“ vaistinės darbuotoja Eugenija Dapšienė.

Pasak vaistininkės, „Dolmen“ yra greitai veikiantis preparatas, skirtas ūminiam skausmui malšinti. „Jei vartojami lėtesnės veikimo pradžios vaistai, būna, kad praeina valanda ar net dvi, kol medikamento veikimas pasiekia apogėjų. Tai žinau ir iš savo praktikos, ir iš pacientų atsiliepimų“, –‑ sako pašnekovė.

Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad pavartojus 25 mg deksketoprofeno skausmas pradeda mažėti jau po 15 minučių, o didžiausias analgezinis efektas pasiekiamas per 30–60 minučių.

Šis preparatas taip greitai veikia dėl veikliosios medžiagos ir sudėtyje esančios trometamolio druskos, kuri iki 1000 kartų pagreitina vaisto rezorbciją skrandyje. Todėl, esant ūminiam skausmui, patariama vaisto išgerti bent 30 minučių prieš valgį. „Dolmen“ poveikis trunka gana ilgai: dažniausiai patariama vartoti po 25 mg kas 4–6 val. arba po 25 mg kas 8 valandas. Visa paros dozė neturi būti didesnė kaip 75 mg.

Šis medikamentas dažnai skiriamas, kai kamuoja dantų skausmas. „Iš patirties žinau, kad šis vaistas nepamainomas, kai norisi greito poveikio. Su suaugusiais sūnumi ir dukra lankiausi stomatologijos klinikoje. Vienai rovė dantį, kitam taisė. Pamačiusi, kad dukra išbalo, ją pila prakaitas ir atrodo, jog tuoj nualps, pasiūliau „Dolmen“. Ne tik jai, bet ir sūnui. Palengvėjimą abu pajuto jau po dešimties minučių“, –‑ patirtimi dalijasi farmacininkė.

Kita kategorija iš kitų vaistų pasirenkančiųjų būtent šį preparatą ‑– jauni, sportuojantys ar aktyviai laisvalaikį leidžiantys žmonės. Jis nepamainomas patyrus nesunkias kojų traumas: patempus sausgysles, raumenis ir po lūžių, kai galūnė jau imobilizuota, taip pat pooperaciniam skausmui malšinti.

„Vaistinė, kurioje aš dirbu, įsikūrusi šalia gydymo įtaigos Architektų ir Erfurto gatvių kampe. Todėl didžiausias srautas pacientų, patyrusių traumas, užsuka tiesiai iš ligoninės. Pirmąją dieną dažniausiai gydymo šalčiu neužtenka, reikia ir nuskausminamųjų. Labai retas apsilankęs mūsų vaistinėje klausia, ką rekomenduočiau. Žmonės jau žino „Dolmen“, tiems, kurie bent kartą jau bandė šio preparato, kažko kito net siūlyti neverta. O ir perka dažniau ne tabletes, o greitesniu poveikiu pasižyminčius miltelius“, –‑ teigia E.Dapšienė.

Šis vaistas, vaistininkės žodžiais, tinka ir vienam labiausiai varginančių – simptominiam paūmėjusiam sąnarių skausmui malšinti. „Jei norisi skausmą kuo greičiau „nutildyti“, tikrai verta rinktis „Dolmen“, ‑– sako vaistininkė.

Deksketoprofenas gali būti skiriamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų (tarkim, sergant mialgija, miozitu, radikulopatija) skausmui malšinti, kamuojant dantų skausmui ar esant skausmingoms mėnesinėms.

„Dolmen“ tarp panašių preparatų turi dar vieną nenuginčijamą pliusą – šį skausmą malšinantį vaistą rekomenduojama vartoti, kaip sakoma, „ant tuščio“, tai yra nevalgius. Veiklioji medžiaga deksketoprofeno trometamolis greitai pasisavinama iš skrandžio ir todėl rečiau sukelia virškinamojo trakto dirginimo reakcijas.

 

Elena Milčiūnė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...