2011 Gegužės 24

Kas nuveikta tarp dviejų prezidentės metinių pranešimų

veidas.lt

"Veido" archyvas

Dalia Grybauskaitė rengiasi antram savo metiniam pranešimui, tačiau daugybė ir prieš metus išdėstytų šalies vadovės priesakų dar neįgyvendinti.

Socialinės apsaugos sistemos reformos srityje pasistūmėta tiek, kad projektas jau klaidžioja po Seimo kabinetus. Šalies vadovė pabrėžė struktūrinių reformų svarbą. Žadėta imtis kardinalios valstybės valdymo reformos, biurokratijos mažinimo, tačiau projekto juodraštis netapo švarraščiu, o skaičiai deklaruojamo milžiniško biurokratų armijos mažinimo nerodo.

“Pareikalavau, kad už sumažintas pensijas būtų numatytas aiškus kompensacijos mechanizmas”, – sakė prezidentė. Premjeras Andrius Kubilius žada, kad pensijos bus kompensuotos, bet mechanizmo ir šiandien neskelbia.

Prezidentė barė už “paskutinės minutės pasiūlymus”, neoficialių lobistų įtaką įstatymų leidybai, ragino tobulinti ne tik pačius įstatymus, bet ir jų priėmimo tvarką. Tačiau tokio skandalo, kaip dėl klaidos ar “klaidos” Atsinaujinančių išteklių įstatymo projekte, kuri galbūt galėjo būti naudinga projektą pasirašiusio konservatoriaus Jono Šimėno šeimos nariams, seniai nebuvo.

“Neįstengsime žymiai palengvinti mokesčių naštos. Tad imkime ir palengvinkime tai, ką galime – biurokratinę naštą”, – ragino prezidentė. Valdininkai tikina, kad naštą sumažino, tačiau per Laisvosios rinkos instituto apklausą verslininkai nurodė esant atvirkštinius procesus.

Deja, nepavyko pasiekti lūžio stabdant emigraciją, mažinant nedarbą. Nepadaugėjo ir pasitikėjimo valdžios institucijomis, o kai kuriomis – jis net sumažėjo.

Per beveik metus, praėjusius nuo pirmojo prezidentės metinio pranešimo, bene kryptingiausiai pasistūmėta korupcijos užkardymo srityje, tiesa, kol kas labiau tobulinant įstatymų bazę, nei ją taikant realybėje. Prezidentės pastangomis priimtas paketas antikorupcinių įstatymų, kurie gal padės formuoti prezidentės suformuluotą požiūrį – “sąžiningam būti apsimoka”. Nors Seimas nesutiko tiek, kiek siūlė prezidentė, griežtinti bausmes už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus, vis dėlto bausmių sugriežtinimas, neteisėtai įgyto turto konfiskavimas gal bus lūžis kovoje su korupcija.

Išgirstas ir prezidentės raginimas atverti politinę sistemą platesniam nepartinių piliečių dalyvavimui. Tiesa, pirmas blynas per savivaldybių rinkimus šiek tiek prisvilo – sulaukta ne tik naujų veidų ir idėjų, bet ir į nepriklausomus kandidatus persidažiusių partijų narių, be to, leista kandidatuoti tik atskiriems politikams, o ne nepartinių judėjimams, tačiau pirmas žingsnis žengtas.

“Dvidešimt pirmaisiais nepriklausomybės metais vien geri norai ir ketinimai  nebepadeda”, – pernai sakė D.Grybauskaitė. Deja, šią tezę jos antrajame metiniame pranešime kai kur tereikės paredaguoti, pakeičiant vieną žodį – dvidešimt antraisiais metais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...