Mityba
Arbatą medaus šaukšteliu dažniausiai pasiskaniname, kai ima peršėti gerklę ar vargina kosulys. Tačiau seniai žinoma, kad medus gali užkirsti kelią daugeliui ligų. Tad juo reikėtų mėgautis tada, kai dar esame sveiki. Be to, dabar galima pasmaližiauti šviežiu, ką tik iškopinėtu medučiu.
Kodėl verta skanauti medaus
Sakoma, kad medus – pačios gamtos sukurtas maistingas ir mūsų organizmui labai naudingas produktas.
Vaistas iš gamtos
Natūralus medus užkerta kelią ligoms ir puikiai padeda susirgus, nes turi vertingų gydomųjų savybių.
Sveikas – tik kokybiškas medus
Medų pirkite tik iš patikimo bitininko, nes prekybininkai žino ne vieną būdą, kaip apmulkinti pirkėją. Pavyzdžiui, medų atskiedžia gliukozės sirupu, kad taptų skystesnis. Arba apdoroja specialiomis technologijomis, kad nesusikristalizuotų. Nesąžiningi bitininkai bitutes nuolat maitina cukraus sirupu. Dėl to jos suneša daugiau medaus, tačiau jis neturi gydomųjų savybių, jis tebūna saldus skanėstas.
Piktnaudžiauti negalima
Ragaujant medų ar juo gydantis reikia jausti saiką. Šaukštais jo kabinti nerekomenduojama, nes didelis medaus kiekis gali pažeisti kasos funkciją. Profilaktiškai suaugęs žmogus per parą gali suvalgyti keturis penkis arbatinius šaukštelius medaus. Bet ne iš karto, o per tris keturis kartus. Organizmas medų lengviau pasisavins, jeigu ištirpinsite jį šiltame virintame vandenyje. Nepatariama medaus užgerti šaltu vandeniu, nes išsiskirs daug vandenilio peroksido ir gali pasidaryti silpna, apsvaigti galva.
Organizmą stiprinti kasdien suvalgant po kelis šaukštelius medaus reikėtų ne ilgiau kaip mėnesį. Paskui rekomenduojama daryti pertrauką.
Medus gali būti ir pavojingas
Jeigu turite antsvorio, medaus kasdien geriau nesmaguriaukite, nes esant lėtai medžiagų apykaitai meduje esantys angliavandeniai, kaip ir kiti saldumynai, gali virsti riebalais. O sergantieji cukriniu diabetu medaus gali paragauti tik pasitarę su gydytoju. Medaus nevalgykite, jei viduriuojate, nes jis laisvina vidurius. Taip pat šis skanėstas kai kuriems žmonėms sukelia alergiją. Tad jo ypač atsargiai, po labai nedaug, reikėtų duoti paragauti mažiems vaikams.
Renkamės medų
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint nusipirkti gardaus ir sveiko medučio?
Kur pardavinėjamas medus.
Jei jis turguje ant prekystalio dienų dienas kaista pastatytas šviesoje ar net saulės atokaitoje, praranda maistingąsias savybes.
Iš kokių augalų medus suneštas.
Tai galima nustatyti iš žiedadulkių rūšių. Tačiau plika akimi to nepamatysi. Tad iš kokių augalų suneštas medus, galima tik numanyti pagal tai, kur stovi aviliai. Jeigu aplinkui auga rapsai, bitininkas greičiausiai iškopinės rapsų medų. Jei bitės gyvena šalia miško – mišrų medų.
Iš skirtingų augalų suneštas medus skiriasi.
Medus perima vaistines augalų, iš kurių bitės suneša nektarą, savybes. Pavyzdžiui, sergant peršalimo, nervų sistemos ligomis, esant galvos skausmams labiausiai padeda liepų ir aviečių medus.
Tamsus medus: miško, viržių, grikių, jis tonizuoja. Grikių medus neleidžia kalkėti kraujagyslėms, jas praplečia. Šiame meduje esantis rutinas saugo nuo vėžio, Alzheimerio ligos. Tačiau jo kvapas nelabai malonus, o skonis specifinis. Viržių medus labai gardžiai kvepia, bet skonis šiek tiek karstelėjęs. Rapsų medaus nedideliais kiekiais gali ragauti ir diabetikai.
Bene stipriausiu antibakteriniu poveikiu pasižymi spygliuočių lipčiaus medus. Šį medų nesunku atskirti pagal šviesią spalvą ir silpną sakų prieskonį.
Susikristalizavęs medus – geras produktas.
Visas lietuviškas medus anksčiau ar vėliau sukietėja. Per kiek laiko medus susikristalizuos, priklauso nuo to, kiek jame yra gliukozės. Kuo meduje daugiau gliukozės, tuo greičiau jis susikristalizuoja. Paprastai šviežias natūralus medus skystas būna ne daugiau kaip tris mėnesius. Ilgiausiai netirštėja grynas aviečių ir miško medus, kuriame yra lipčiaus. O rapsų medus sukietėja per savaitę, bet dėl to jis nepraranda vertingųjų savybių.
Kokybę išduoda balta puta ir taškeliai. Jei ant sutirštėjusio medaus paviršiaus susiformuoja balta plutelė arba matyti baltų dėmelių vadinasi, tai kokybiškas produktas, nes taip išsiskiria gliukozė.
Kuo naudingi kiti bičių produktai
Ne mažiau nei medus vertingi ir kiti bitučių gaminiai – bičių pienelis, pikis, duonelė.
Kur laikyti atsargas
Bitininkai juokauja, kad tinkamiausia vieta medui padėti – ant stalo. Taip kasdien juo pasmaguriausite ir jis tikrai nesuges. Taip pat jie pataria nepirkti iškart didelio kiekio. Mat vis įsigydami po mažą indelį paragausite įvairaus skonio medaus. Vis dėlto žiemos atsargomis reikia pasirūpinti.
Koks indas tinkamiausias. Geriausia medutį laikyti stikliniuose arba moliniuose induose. Metaliniai netinka, nes meduje esanti rūgštis, reaguodama su metalu, gali sudaryti kenksmingus cheminius junginius.
Į šaldytuvą nedėkite. Puikiai tiks tamsi ir vėsi vieta. Pavyzdžiui, virtuvės spintelė. Tačiau patalpoje neturėtų būti aukštesnė kaip 10 laipsnių temperatūra.