Verslas
Ministrų kabinetui trečiadienį galutinai apsisprendus dėl kasos aparatų įteisinimo turgavietėse, kompensacijoms gali reikėti apie 2,5 mln. litų, teigia finansų ministrė Ingrida Šimonytė.
“Žmonių, kurie prekiauja maisto produktais, yra apie 3,5-4 tūkstančius. Kiek žmonių apsispręs ir toliau prekiauti, sunku spekuliuoti. Manau, kad galėtume kalbėti apie 2,5 mln. litų”, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė I.Šimonytė, paklausta, kiek lėšų numatoma skirti kasos aparatų kompensacijoms.
Ji teigė, kad kasos aparato įsigijimo kompensavimo principas remsis keliais dalykais – tie, kurie suskubs pirmieji, galės tikėtis didžiausios kompensacijos, vėliau kompensacijos mažės.
“Bus nustatyta tam tikra daikto vertės riba, nes tokiai prekybai nėra reikalo pirkti kasos aparato už 5 ar 20 tūkstančių litų. Vidutinio funkcionalumo kasos aparatas kainuoja nuo 800 iki 1 tūkst. litų”, – teigė ministrė.
Vyriausybė trečiadienį priėmė galutinį sprendimą, kuriuo nuo šių metų gegužės pradžios įteisino kasos aparatus turguje. Juos turės įsirengti dengtuose paviljonuose prekiaujantieji maisto produktais.
Nepaisant smulkiųjų verslininkų prašymų neskubėti tvirtinti projekto, Vyriausybės nariai už kasos aparatus balsavo vieningai.
I.Šimonytė Vyriausybės posėdyje sakė, kad smulkiųjų verslininkų atstovų klausimai yra subjektyvūs, preziumuojantys tam tikrus atsakymus, o jei prekybininkai pateiks konstruktyvių pasiūlymų – jie bus nagrinėjami.
“Nuo šiandien iki gegužės 1-osios yra nemažas laiko tarpas ir techninius pasiūlymus, jeigu paaiškėtų, kad jų reikėtų, manau, kad mes turėsime progos tai padaryti. Aš vis dar tikiuosi, kad asociacijos pateiks konstruktyvias pastabas. Tačiau pačių užklausų turinys dažnu atveju yra tiesiog preziumuoja atsakymą. Atsakymo tikimasi tokio, kuris galėtų paneigti patį sprendimą – tai nėra konstruktyvus dialogas”, – sakė I.Šimonytė.
Premjeras Andrius Kubilius posėdyje sakė, kad iki vasario 1 dienos ketinama parengti kasos aparatų įsigijimo išlaidų kompensavimo tvarką. Numatoma, kad iš pradžių bus kompensuojama 100 proc., o vėliau – 80-50 proc. jų kainos.
Iš prekyviečių tikimasi papildomai į valstybės biudžetą surinkti apie 50 mln. litų, kurie, kaip manoma, šiuo metu neapskaitomi.
Lietuvoje šiuo metu yra 108 turgavietės, turinčios dengtus paviljonus.
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė praėjusią savaitę Seime žadėjo, kad jeigu Vyriausybė ignoruos prašymą atidėti sprendimą dėl kasos aparatų maisto produktams turguje, bus surengtas mitingas, kuriame dalyvaus mažiausiai 10 tūkst. žmonių.
Prekeiviai teigia, kad kasos aparatai sunkins verslo sąlygas, sudarys galimybę monopolizuoti rinką stambiems prekybininkams, atims galimybę derėtis. Tuo tarpu Vyriausybės atstovų nuomone, kasos aparatai yra tik priemonė apskaitant gaunamas pajamas, o kainas turgaus prekeiviai galės nustatyti patys.