Parengta bendradarbiaujant su partneriais
Švietimo ir mokslo ministerija praėjusią savaitę paskelbė neeilinę naujieną – Nacionalinis mokslo ir inovacijų centras bus statomas Kaune, Nemuno saloje. Artimiausiu metu bus skelbiamas tarptautinis architektūros konkursas, o mokslo centro statybos pabaiga numatoma iki 2018 m.
Arnoldas BUKELIS
„Tai istorinis įvykis, įrodantis, kad nacionalinės reikšmės objektai gali būti vystomi ne tik Vilniuje, bet ir Kaune. Kaip „Žalgiris“ yra visos Lietuvos komanda, taip ir šis centras bus visos Lietuvos mokslo centras. Dabar belieka pasiraitoti rankoves ir įgyvendinti pagrindinį tikslą, kad 2018 m. mokslo centras jau būtų pastatytas. Tikiu, kad ateityje šis centras atsidurs atvirutėse apie Kauną“, – teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
„Šis interaktyvus centras prisidės prie jaunimo sudominimo mokslu. Čia jie galės viską pačiupinėti, pabandyti, pažaisti. Tai įdomu ir veda prie pažinimo džiaugsmo. Tikiu, kad šis centras Kaunui suteiks šarmo ir priviliojant turistų“, – sakė Kauno mero patarėjas Dainius Pavalkis.
Unikali vieta
Pasak Kauno tarybos nario Jono Audėjaičio, Nacionaliniam mokslo centrui skirta pati švenčiausia Kauno vieta – Nemuno sala. „Kaunas turi unikalią galimybę įveiklinti Nemuno salą per mokslą. Dabar bus organizuojamas tarptautinis architektūros konkursas. Laukia išties nemenki iššūkiai ir darbai“, – dėstė J.Audėjaitis.
„Sveikinu Kauną, išties visi nepaprastai džiaugiamės. Tikrai ne viską reikia koncentruoti Vilniuje. Gal pagaliau Kaunas bus garsus ne tik dėl to, kad turi zoologijos sodą ar garsėja kaip krepšinio Meka. Kaunas atsivers kaip kompetencijų, mokslo ir inovacijų centras“, – spaudos konferencijoje sakė Kauno technologijos universiteto rektorius Petras Baršauskas.
Populiarins mokslą
„Šis centras – tai didelis visos Lietuvos laimėjimas ir didelio darbo pradžia. Jaunimui šis centras padės apsispręsti dėl karjeros“, – neabejoja verslininkas, inovatorius Vladas Lašas.
Specialistų teigimu, mokslo pramogų erdvėje bus galima susipažinti su naujausiomis inovacijomis. Jos padėtų vaikams ir suaugusiesiems plėsti žinias bei tobulėti. Pasaulinė praktika rodo, kad tokie centrai yra geriausia mokslo populiarinimo priemonė.
Prof. Dainius Pavalkis: šis centras – tai galimybė pačiupinėti mokslą
Vienas iš Nacionalinio mokslo ir inovacijų centro projekto iniciatorių, Kauno mero patarėjas prof. Dainius Pavalkis sutiko pasidalyti mintimis apie mokslo populiarinimo centro reikšmę jaunimui ir visai Lietuvai. Pasak jo, Kaunas kovoje dėl teisės įkurti mokslo populiarinimo centrą nurungė Vilnių dėl gerai parengto projekto, prie kurio prisidėjo plati akademikų ir verslo pasaulio atstovų komanda.
– Esate vienas iš mokslo centro iniciatorių. Nuo ko viskas prasidėjo?
– Dar prieš man tampant švietimo ministru 2012 m. mokslo centro idėja jau cirkuliavo, apie tai kalbėjo mokslo bendruomenė. Mūsų nuopelnas buvo tas, kad ES struktūrinių fondų paramos sąlygose įdėjome mokslo populiarinimo įstaigos įrengimo finansavimą. Tai iš ES paramos lėšų ir nacionalinių pinigų daroma visoje Europoje.
– Kas lėmė, kad būtent Kaunas iškovojo teisę statyti šį objektą?
– Kauno laimėjimą lėmė projekto gerumas. Minimalus kainos skirtumas projekto įgyvendinimui neturi didelės įtakos. Privažiavimas prie Nemuno salos, kur ir bus statomas mokslo populiarinimo centras, yra nepalyginti geresnis už Vilniaus pasiūlymą. Šiam projektui Kaunas paskyrė vieną gražiausių miesto vietų.
– Kokia šio centro reikšmė Lietuvai?
– Mes turime pritraukti žmonių į specialybes, kurių poreikis Lietuvoje aiškiai matomas. Tai technologinės, biotechnologinės specialybės. Mokslo populiarinimo centrai suteikia vaikams galimybę savo rankomis pačiupinėti mokslą, vaizdžiai kalbant – ką nors susprogdinti. Tai skatina domėjimąsi, jiems kyla įvairių klausimų. Užsimezga jauno žmogaus kontaktas su mokslu ir mūsų supančios gamtos suvokimu. Ir tai jį toliau veda domėjimosi kryptimi.
– Ar šis centras galėtų tapti turistų traukos objektu?
– Estijoje, Tartu mieste, įsikūrusiame mokslo populiarinimo centre kasmet apsilanko apie 250–300 tūkst. lankytojų. Mokyklos organizuoja edukacines išvykas, maždaug trečdalis atvykstančiųjų yra iš užsienio – Latvijos, Rusijos, Lietuvos. Galbūt mokslo populiarinimo centras Kaune nebus pasaulinio masto, kad jo aplankyti žmonės skristų iš Japonijos. Tačiau niekas nepaneigs, kad atvykę pasižiūrėti Sugiharos muziejaus japonai užeis ir į mokslo centrą.
– Kokiomis akimis dabar matote Kauną? Kas per pastaruosius metus pasikeitė?
– Kaunas pradėjo judėti. Kurį laiką miestas buvo užsikonservavęs savyje, nepasitikėjimo kiaute. Lyg laikinoji sostinė, lyg antras miestas, lyg stotelė tarp Vilniaus ir Klaipėdos. Tai, kad Kaunas pradėjo aiškius žingsnius su savo strategija, su savo reikšmės rodymu nacionaliniu lygmeniu, yra pats svarbiausias dalykas. Gal ne iš karto, ne rytoj, ne poryt, bet per kurį laiką šie pokyčiai atves kauniečius prie supratimo, kad esame pagarbos vertas miestas.