Ukrainoje – kopimas į apleistus pastatus ar klajonės po bene ilgiausias pasaulio katakombas, Makedonijoje – nakvynė istoriniame viduramžių forte ar Albanijoje – alyvmedžių giraitėje, netoliese skalijant gaujai benamių šunų, pašėlęs vakarėlis viename prabangiausių Stambulo biurų, o kur dar sutikti pakeleiviai ir svetingi šeimininkai kaip iš Emiro Kusturicos filmų. Tai tik keli įspūdžių trupiniai iš 86 dienų kelionės autostopu po 20 Europos šalių.
Daiva Urbienė
Vos išlaikęs abitūros egzaminus, keliautojas, geolobių ieškotojas devyniolikmetis ekstremalas Juozapas Žygas susikrovė kuprinę ir patraukė į kelionę, kurią pavadino „Avantiūra 2014“. „Buvo laiko, buvo pinigų, nesinorėjo sudėjus rankų sėdėti. Keliaudamas sutikau šimtus nuostabių žmonių, kurie buvo pasirengę padėti, išgirdau daugybę įdomių istorijų, paragavau nemažai vietinių patiekalų, išgyvenau keliasdešimt keistų nutikimų, nužingsniavau kelis šimtus, o autostopu nuvažiavau tūkstančius kilometrų“, – šypsodamasis pasakoja vaikinas.
Kelionė truko 86 dienas, jos maršrutas nusidriekė per 20 šalių: tai Lietuva, Lenkija, Ukraina, Moldova, Rumunija, Bulgarija, Turkija, Graikija, Albanija, Makedonija, Serbija, Kosovas, Juodkalnija, Bosnija, Kroatija, Vengrija, Slovakija, Čekija ir vėl Lenkija. Kelionei vaikinas išleido 2–3 tūkst. Lt, dažniausiai keliaudavo autostopu, tik kartais įšokdamas į visuomeninį transportą, tarkim, Ukrainoje, kur traukiniais keliauti labai pigu – traukiniu nuvažiuoti apie du šimtus kilometrų kainuoja apie keturis litus, ar Stambule, kuriame kursuoja keltai, keliantys žmones vos už kelis litus.
Ir nakvynei brangių viešbučių ar nakvynės namų Juozapas neiškojo: nakvodavo palapinėje, apsistodavo pas draugus, pažįstamus bendrakeleivius arba naudodavosi „Couchsurfing“ tinklo paslaugomis. „Yra daug žmonių, kurie mėgsta keliauti, tačiau negali dėl darbų, pinigų trūkumo ar kitos priežasties, o kartais vienišiems žmonėms trūksta draugijos, tai jie su malonumu nemokamai priima keliautojus pernakvoti vieną naktį ar kelias, kartais ir ilgiau. Keliautojai paprastai atsidėkoja įspūdžiais, bendravimu, paruošia kokį nors savo šalies patiekalą, kiti veža ir suvenyrų. Tokiu būdu šeimininkai tarsi keliauja – susipažįsta su įvairiomis kultūromis ir šalimis. Tai savotiški mainai – už įspūdžius ir bendravimą gauni nakvynę“, – trumpai „Couchsurfing“ esmę apibūdina Juozapas ir priduria, kad toks nakvynės būdas – ir puiki galimybė susipažinti su pačiais įvairiausiais bei keisčiausiais pasaulio žmonėmis.
Pavyzdžiui, Ukrainoje, Frankivsko miestelyje, vaikiną ir dar kelis keliautojus pagyventi savo bute priėmusi vietinė mergina patikino, kad jie galį gyventi, kiek jiems reikia. Svečiai šeimininkės grįžtant laukdavo su paruošta vakariene. Pasak Juozapo, kartą pasakojant apie Zakopanę mergina, pasidžiaugusi gražiomis nuotraukomis, staiga parodė savo plaštaką su keturiais pirštais ir papasakojo, kad ji ten buvusi vos dešimt minučių ir netekusi piršto – akmenys užkritę ant rankos ir jį nutraukę. „Po poros valandų šeimininkė ištraukė stiklainį su skystyje plūduriuojančiu pirštu ir juokdamasi sako: „Čia mano būsimam vyrui“, – prisimena Juozapas makabrišką istoriją ir priduria, kad ji – tik viena iš daugelio panašių.
Kijevas iš viršaus
Maidanas, Janukovyčiaus vila, Maskvos tiltas
„Apskritai Ukraina man labai patinka, ten buvau jau tris kartus ir tikrai važiuosiu dar ne kartą. Ten viskas atrodo paprasčiau – žmonės ir gyvenimo būdas. Visi draugiški ir pasirengę padėti. Tiesa, rusiškai nemoku, tačiau keliaudamas pramokau – kai reikalas prispaudžia, pradedi klausytis, po truputį dėlioti žodžius, frazes, sakinius, ir galų gale pradedi kalbėti“, – sako Juozapas.
Ukrainoje keliautojas praleido daugiausiai laiko – apie 40 dienų, užkopė į aukščiausią šalies kalną, aplankė Meilės tunelį, savaitę padirbėjo stovykloje mokydamas vaikus anglų kalbos, bastėsi milžiniškose Odesos katakombose, o Kijeve karstėsi po aukščiausius apleistus pastatus ir kranus.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-44-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.